Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė Konstitucijos 57 straipsnio pataisai, kurioje eilinius Seimo rinkimus siūloma rengti paskutiniųjų - ketvirtųjų Seimo kadencijos metų spalio mėnesio antrąjį sekmadienį.
Rinkimai
© ELTA
Jeigu parlamentarai įteisintų pastovią Seimo rinkimų datą, jau šiemet Seimo rinkimai galėtų būti surengti antrąjį spalio sekmadienį, tai yra spalio 10 dieną. Tai patvirtino 42 parlamentarų vardu pateikęs Konstitucijos 57 straipsnio pataisą Seimo narys Algimantas Salamakinas.

Už Konstitucijos 57 straipsnio pataisą po pateikimo balsavo 68 Seimo nariai, 4 susilaikė, niekas nebuvo prieš. Ją kritikavusių Seimo liberaldemokratų frakcijos narių nuomone, būtų neetiška tokiu būdu pratęsti Seimo kadenciją. Šios frakcijos narys Algimantas Matulevičius, įžvelgdamas pataisoje "paprastą norą pabūti Seime dar mėnesį", siūlė šią nuostatą taikyti tik būsimos kadencijos Seimui.

Pataisą pateikusio A. Salamakino įsitikinimu, spalio pradžia būtų patogi Seimo rinkimų organizavimui, nes tai yra tas metas, kai ir vasaros poilsis, ir rudens darbai jau pasibaigę. "Net jei kai kuriose vienmandatėse apygardose būtų rengiami antrieji rinkimų turai - išrinktas naujas Seimas galėtų susirinkti lapkritį", - sakė A. Salamakinas.

Šiuo metu Konstitucijoje numatoma, kad eiliniai Seimo rinkimai rengiami ne anksčiau kaip prieš du mėnesius ir ne vėliau kaip prieš mėnesį iki pasibaigiant Seimo narių įgaliojimams. Tuo tarpu Seimo statutas numato, kad Seimo narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią išrinktas naujasis Seimas susirenka į pirmąjį posėdį. Nuo šio posėdžio pradžios baigiasi anksčiau išrinktų Seimo narių įgaliojimų laikas.

Anot A. Salamakino, šiuo metu Konstitucijoje praktiškai užprogramuota klaida - Seimo rinkimai pagal dabar numatytą jų skelbimo tvarką kaskart artėja prie vasaros laikotarpio. Seimo rinkimų bei rinkimų kampanijų organizavimas vasarą, jo nuomone, nepatogus visais požiūriais - ir rinkėjams, ir rinkimų komisijų nariams bei kandidatuojantiesiems į Seimą.

Daugeliui žmonių vasarą poilsiaujant rinkimų kampanija būtų neefektyvi, gerokai pasunkėtų ir rinkimų komisijų darbas, kurios turi pradėti dirbti ne vėliau kaip likus 65 dienoms iki rinkimų. Pasak A. Salamakino, tai lemtų ir menką rinkėjų aktyvumą rinkimuose.

Parlamentaro teigimu, pastovias parlamentų rinkimų datas yra nustačiusios ir kaimyninės Latvija bei Estija, taip pat Vengrija, Švedija bei kitos šalys.

Šių metų Seimo rinkimų datą Prezidentas Rolandas Paksas turi paskelbti ne vėliau kaip iki balandžio 19 dienos. Pagal dabar galiojančias Konstitucijos nuostatas Seimo rinkimai šiemet turėtų įvykti ne vėliau kaip rugsėjo 19 dieną.

Konstitucijos 57 straipsnio pataisos projektą Seimas ketina svarstyti balandžio pradžioje. Pagrindinio šalies įstatymo keitimo procedūra yra gana sudėtinga. Už Konstitucijos pataisas Seimas turi balsuoti du kartus su ne mažesne kaip trijų mėnesių pertrauka.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka, penki teroristai nušauti yra sužeistų (1)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (11)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

„Lietuvos įtakingiausieji 2017“: žurnalistai

Ir šalies elitas, ir visuomenė vieningai sutaria dėl įtakingiausių šalies žurnalistų. Sąrašo...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (780)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (267)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (174)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...