Sunkmečio leteną savo kišenėse pajutę parlamentarai teigia nenuskursią, tačiau įtaria Vyriausybę nuėjus lengviausiu keliu. Po Naujųjų metų dviem dešimtims pensijas gaunančių parlamentarų teks patirti tokią pat karčią dalią kaip ir 650 tūkst. paprastų krašto pensininkų.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Praėjusią savaitę Seimo palaimintas įstatymas, sumažinęs pensijas ir kitas socialines išmokas, nurėš 70 ar net 80 proc. seimūnų pensijos. Tokias mažėjimo proporcijas lemia pastaruoju metu aktyviai deklaruojamas solidarumo principas - kuo didesnis darbo užmokestis, tuo mažesnė pensija. Seimo nariai, kaip ir visi pensininkai, turi teisę gauti visas socialinio draudimo išmokas, išskyrus valstybines pensijas bei rentas.

Kritikuoja sprendimą

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Vida Marija Čigriejienė, vienintelė atvirai išdrįsusi nepritarti valdančiųjų parengtam pensijų mažinimo planui, LŽ sakė, kad jos pensija po Naujųjų mažės maždaug 84 procentais. "Net negaliu pasakyti, kiek liks - gal 150, gal 200 litų", - abejojo vyriausia pagal amžių parlamentarė. V.M.Čigriejienė teigė balsavusi prieš, nes ne vienoje srityje įžvelgianti daug netvarkos, kai pinigai švaistomi į kairę ir į dešinę. "Galėjo pensijų nemažinti, blogai pasielgė", - mano konservatorė.

Kitas TS-LKD frakcijos narys Arimantas Dumčius, nors ir balsavo už pensijų mažinimą, taip pat nėra patenkintas priimtais sprendimais. Kartu su socialdemokratais jis (ir dar septyni konservatoriai) pasirašė kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, kuriame prašoma paaiškinti, kaip valdžia turi elgtis su pensijomis krizės sąlygomis. A.Dumčius LŽ sakė, kad jo pensija, kuri yra 2200 litų, kitąmet mažės maždaug 85 procentais. "Manau, kad liks apie du šimtus litų", - spėjo parlamentaras. Daugiau kaip tris dešimtmečius A.Dumčius dirbo širdies chirurgijos srityje, vadovavo klinikai. Seimo narys prisipažino, kad šeimos biudžetui atsilieps ne tik sumenksianti pensija, bet ir mažėsiančios parlamentinės išlaidos. "Iš viso prarasiu apie 3 tūkst. litų", - teigė A.Dumčius.

Politikai nepražus 

Darbo partijos frakcijos narys Mečislovas Zasčiurinskas sakė nežinantis, kokio dydžio pensiją gauna. "Gal atrodys keista, bet dar nesikreipiau į "Sodrą", - prisipažino Seimo narys. Todėl būsimą sumažinimą pakomentavo taip: "Įstatymas priimtas ir jį reikia vykdyti."

"Tvarkos ir teisingumo" frakcijos atstovas Julius Veselka neslėpė puoselėjantis mintį ateityje dėl prarastos pensijos dalies kreiptis į teismą. "Tai tikrai svarbiau nei žemė ar kitas nekilnojamasis turtas, kurį grąžino. Juk čia gyvo žmogaus, dirbusio ir anuomet gavusio labai mažas algas, turtas, kauptas senatvei", - sakė J.Veselka. Parlamentaras gauna 1485 litų pensiją. Jo frakcijos kolega Rimantas Smetona mano, kad Seimo nariams, gaunantiems nemenkus atlyginimus, nederėtų dejuoti dėl mažinamų pensijų. "Pirmiausia reikia rūpintis kitais, o ne savimi", - teigė "tvarkietis".

Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Dalia Teišerskytė, gaunanti 776 litų pensiją, prisipažino, kad kitąmet gyventi teks kukliau, kartu teigė dėl to per daug neišgyvenanti. "Galėdavau dažniau vaikus paremti, anūkams dovanėlę nupirkti, dabar tai darysiu rečiau", - LŽ sakė parlamentarė.

Ji teigė suprantanti, kad kitiems pragyventi kur kas sunkiau nei Seimo nariams. D.Teišerskytė įsitikinusi, kad Vyriausybė galėjo paieškoti kitų biudžeto skylių kamšymo šaltinių ir nemažinti pensijų. "Yra dešimtys įstaigų, kuriose žmonės uždirba daugiau negu ministrai ar Seimo nariai. Šituo reikia būtinai užsiimti", - sakė D.Teišerskytė.

Ateitis neguodžia 

Ateinančiais metais senatvės pensininkų piniginės palengvės 15-215 litų, dirbančių pensininkų - 5-3000 litų ir daugiau. Ramūs gali būti pensininkai, gaunantys 650 litų bei mažesnes pensijas - jos nebus mažinamos. 650-700 litų senatvės pensijos mažės 2,1 proc., 700-750 litų - 3,3 proc., 850-900 litų - 5,2 proc., 950-1000 litų - 6,4 proc., 1100-1200 litų - 8,1 proc., 1500 litų ir didesnės - 12,3 procento.

Pensininkams, uždirbantiems 200 litų, pensiją ketinama mažinti 2,5 proc., 400 litų - 5 proc., 800 litų - 15,6 proc., 1500 - 34,1 proc., 2100 litų - 50 proc., 4200 ir daugiau litų - 70 procentų.

Mėnesinis eilinio Seimo nario atlyginimas dabar siekia 6,9 tūkst. litų. Dar 3,2 tūkst. litų politikai gauna parlamentinėms išlaidoms, nuo sausio ši suma mažės iki 2100 litų.

Vyriausybė ramina, kad visi pensijų bei socialinių išmokų ribojimai galios tik porą metų. Kartu vis dažniau užsimenama, kad pensinis amžius gali būti ilginamas iki 65 metų. Teigiama, kad to reikalauja besiklostanti krašto demografinė padėtis. Šiuo metu moterys į pensiją išeina sulaukusios 60 metų, vyrai - 62,5 metų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (64)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (19)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (227)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Pavojinga misija: sugalvojo būdą, kaip siųsti tiesą į Šiaurės Korėją (3)

Šiaurės Korėjos pasienyje apsilankiusi Čekijos televizija nufilmavo Pietų Korėjos aktyvistą,...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (13)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (74)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (7)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

Gyvai / Europos jaunių merginų rankinio čempionato finalas: Lietuva - Portugalija

Europos jaunių merginų rankinio čempionato finalas: Lietuva - Portugalija.

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (179)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Atsibodo valdžios diskriminacija – renka parašus (12)

Šiemet įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas jau kurį laiką neramino...