Siūlymas 10 proc. mažinti motinystės išmokas pirmaisiais vaiko auginimo metais ir 50 proc. – antraisiais, prieš savaitę Seime sulaukęs karštų diskusijų, dėl kurių netgi teko daryti pertrauką, šįkart didelio parlamentarų dėmesio nesulaukė. Esą kam priešintis tam, kas neišvengiama?
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Iki įstatymo pataisos įsigaliojimo liko tik vienas žingsnis – priėmimas. Tiesa, galutinis tekstas dar gali šiek tiek keistis – dalis parlamentarų siūlymų pagal Seimo statuto reglamentą nebuvo svarstoma.

Nors po paskutinio įstatymo pataisos svarstymo Aktyvių mamų sambūrio atstovės, susitikusios su premjeru Andriumi Kubiliumi, nepritarė išmokos mažinimui antraisiais vaiko priežiūros metais net 50 proc., 53 parlamentarai iš 90 balsavusiųjų tokiam sprendimui pritarė.

Pagal siūlomą projektą išmokos iki 90 proc. gautų draudžiamųjų pajamų, bet ne mažiau kaip iki 800 litų, būtų mažinamos nuo rugpjūčio 1 d. Tuo tarpu nuo kitų metų gegužės 1 d. 50 proc. būtų sumažintos išmokos antraisiais vaiko priežiūros metais. Šiuo metu jos siekia 85 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio. Pataisa taip pat suteiktų motinoms teisę dirbti neprarandant joms apskaičiuotos išmokos.

Nors pasigirdo balsų, kad visgi negalima savivaliauti priimant įstatymus atgaline tvarka, anot Socialinių reikalų ir darbo komiteto, išmokos 10 proc. bus mažinamos proporcingai ir traktuojamos kaip žmonių solidarumas gelbėjant valstybę sunkmečiu.

Seimo narys Andrius Šedžius teigė nesuprantąs kolegų, kurie vieną kadenciją „rėkia“ apie demografines problemas, o kitą – apie išmokų mamoms mažinimą, o socialinės apsaugos ir darbo ministras, užuot ieškojęs būdų, kaip kovoti su nesąžiningais piliečiais, kurie Lietuvoje gauna bedarbio pašalpas, nors tuo pat metu uždarbiauja užsienyje, pasirenka lengviausią kelią – įlįsti į pažeidžiamiausių sluoksnių – vaikų ir mamų – kišenes.

„Toks amoralus įstatymas apskritai turi būti nesvarstomas. Pagalvokite, kiek jūs prisidėjote prie Lietuvos demografinės problemos sprendimo ir kiek auginate vaikų“, - sakė parlamentaras.

Tuo tarpu jam oponuojantis Kęstutis Glaveckas priminė, kad Lietuvos įsipareigojimai mamoms, lyginant su kitomis kur kas labiau išsivysčiusiomis ES valstybėmis, yra 2-3 kartus didesni. Pavyzdžiui, Austrijoje motinystės (tėvystės) atostogos trunka vos 16 savaičių, Vokietijoje – 14. „Moraline prasme tai gal ir teisinga, bet ekonomine prasme šaliai yra nepakeliama. Pinigus, kuriuos surenkame, turime išleisti pamatuotai, pagal krašto galimybes“, - teigė Seimo narys.

Mamos solidarizuojasi, bet pataisai nepritaria

Aktyvių mamų sambūris į Seimo narius kreipėsi oficialiu pranešimu, kuriame teigiama, kad po susitikimo Vyriausybėje, solidarizuojantis su valstybe krizės laikotarpiu, iš esmės susitarta tik dėl 10 proc. motinystės (tėvystės) išmokų mažinimo riboms ir tik tenkinant sąlygas, dėl kurių iki šiol su Vyriausybe nesusitarta.

Viena iš sąlygų – atlikus nepriklausomą „Sodros“ auditą, išsiaiškinti, ar iš tiesų egzistuoja tokia būtinybė. Galbūt auditas parodytų, kad galima optimizuoti išlaidas, apsaugant socialines pašalpas nuo neracionalaus mažinimo. Jei kitos išeities išties nebūtų, mažinti išmokas tik nuo kitų metų sausio 1 d., kad tėvai spėtų pasiruošti mažėjančioms pajamoms arba grįžti į darbą.

Mamų siūlomos „grindys“ – ne minimalus darbo užmokestis (800 litų), o 3 valstybės remiamų pajamų dydžiai (šiuo metu 1050 litų) vienam šeimos nariui. Esą taip bus apsaugotos mažiausias pajamas gaunančios šeimos bei jose augantys vaikai nuo neigiamo pašalpų mažinimo poveikio, o valstybės biudžetą – nuo papildomų išlaidų per atsirasiančias galimybes socialinės paramos išmokoms gauti.

Taip pat prisimintas pirminis pataisos tekstas, kuriame buvo teigiama, kad valstybė tik skolinasi pinigus iš mamų, ir siūloma nustatyti kompensavimo mechanizmą sumažintas pašalpas gavusiems asmenims po įstatymo galiojimo pabaigos 2012 m. Taip esą būtų užtikrinti teisėti jų lūkesčiai bei nuosavybės teisės apsauga.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (26)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (14)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (27)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (84)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1106)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (50)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (63)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...