Seimo Užsienio reikalų komitetui (URK) pateikta Užsienio reikalų ministerijos (URM) diplomatinės veiklos tarnybos strategija, anot komiteto narių, apnuogino kai kurias diplomatinės tarnybos veiklos problemas ir paskatino prabilti apie Diplomatinės tarnybos veiklos įstatymo pataisas.
Seimas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Tačiau minėtos problemos greičiausiai nesukliudys jau pradėtam kelių naujų ambasadorių skyrimo procesui ir ketvirtadienį posėdžiausiantis URK greičiausiai pritars buvusio prezidento patarėjo Edmino Bagdono kandidatūrai į ambasadoriaus Baltarusijoje postą bei ambasadoriaus Suomijoje Audriaus Brūzgos kandidatūrai į ambasadoriaus JAV postą.

Dalis parlamentarų trečiadienį teigė pasigendą aiškių diplomatų rotacijos principų ir ambasadorių skyrimo kriterijų, Seimo URK vadovas Justinas Karosas teigia greičiausiai siūlysiąs įstatymo pataisas, numatančias, jog diplomatų skyrimo procedūra būtų aiškiau apibrėžta ir taptų vieša.

„Tai įžanga į diplomatinės tvarkos aptarimą gruodžio mėnesį, diskusijos pradžia ir, manau, po šio posėdžio bus siūlymai taisyti Diplomatinės tarnybos įstatymą“, - žurnalistams trečiadienį po URK posėdžio sakė šio komiteto pirmininkas J.Karosas.

Dėl Seimo URK ir URM nesutarimų, komitetas praėjusią savaitę nesvarstė A. Brūzgos ir E.Bagdono kandidatūrų į, kaip teigiama, ambasadorių JAV ir Baltarusijoje postus.

Trims Seimo nariams išėjus iš posėdžio, nebeliko kvorumo, todėl negalėjo vykti balsavimas dėl ambasadorių kandidatūrų. Posėdį palikę konservatoriai Audronius Ažubalis ir Emanuelis Zingeris bei Pilietinės demokratijos frakcijos seniūno pavaduotojas Henrikas Žukauskas tąkart teigė, jog iš URM negavo žadėtos diplomatinės veiklos strategijos, todėl jie esą negali pareikšti savo nuomonės dėl Lietuvos diplomatinių atstovų.

Seimo komitetui pateiktoje URM strategijoje su nuorodomis į galiojančius įstatymus pažymima, jog „ prezidentas, skirdamas diplomatinius atstovus turi teisę pasirinkti asmenis, kurie jo nuožiūra, yra tinkamiausi šiam darbui. Atrenkant kandidatus į diplomatinius atstovus, atsižvelgiama į jų patirtį diplomatinėje tarnyboje, užsienio politikos srities darbo su viena ar kita šalimi, dvišalių ir daugiašalių santykių kontekste patirtį, bendravimo su visuomene ir bendradarbiavimo įgūdžius, derybinius ir analitinius gebėjimus bei komunikabilumą, valstybinio ir diplomatinio protokolo žinias, kvalifikaciją, profesinį pasirengimą ir užsienio kalbų žinias“.

Čia pat nurodoma ir diplomatų kas trejus metus rotacijos taisyklė – priimtas į diplomatinę tarnybą diplomatas URM paprastai dirba trejus metus, vėliau diplomatas paprastai 3 metams užsienio reikalų ministro įsakymu paskiriamas dirbti į Lietuvos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, iš kurio ministro įsakymu grąžintas į URM joje vėl paprastai dirba 3 metus.

Tačiau čia pat pažymima, jog ši rotacijos taisyklė netaikoma Lietuvos diplomatiniams atstovams.

Be to, ministras neįpareigotas griežtai laikytis minėtų rotacijos taisyklių ir savo ruožtu turi teisę skirti diplomatus nesilaikydamas minėto trejų metų rotacijos principo.

Strategijoje be kita ko nurodoma, jog nuolatinė diplomatinio personalo rotacija silpninanti diplomatinės tarnybos „institucinę atmintį“ yra viena iš veiklos silpnybių.

Diplomatų skyrimo tvarką kritikuojantys opoziciniai konservatoriai teigė, jog URM pareiktoje strategijoje – daug neatsakytų klausimų, kaip antai – dėl kokių priežasčių į kai kurias Lietuvos atstovybes užsienyje ilgokai delsiama paskirti ambasadorius.

Pasak URK pirmininko pavaduotojo konservatoriaus Audroniaus Ažubalio, į ambasadą Argentinoje ambasadorius neskiriamas jau septynerius metus, Portugalijoje Lietuva taip pat neturi ambasadoriaus jau dvejus metus.

Pagal URM strategiją, šiuo metu Lietuva neturi ambasadų vadovų aštuoniose šalyse.

Be to, A.Ažubalis teigė pasigendąs strategijoje ir Diplomatinės tarnybos įstatyme numatytos nuostatos, jog skiriami diplomatai turi būti nepriekaištingos reputacijos.

„Jei vertybinis diplomatų atrankos kriterijus į strategiją nėra įvestas, o rotacija suprantama kaip silpnybė, tada aišku, kad ministerija laikosi ne visai teisingos politikos skirdama diplomatus“, - teigė A.Ažubalis.

Kitas konservatorius E.Zingeris teigė taip pat strategijoje pasigedęs kai kurių atsakymų ypač dėl ambasadorių skyrimo.

„Tai puikūs vyrai, bet puikių vyrų tarpe vis tiek matome, kad kažkodėl išskiriamas tik vienas būrys. Žinoma, yra didžiulis skirtumas tarp praėjusią savaitę atnešto vieno puslapio ir dabar pateiktos strategijos, reiškia dialogas buvo įmanomas, tik kažkas matyt norėjo, kad to dialogo nebūtų“, - sakė E.Zingeris.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (6)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (89)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (192)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (194)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (19)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (32)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...