Vasario 16 d., sekmadienį, Seime įvyko 2013-ųjų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų pagerbimo ir kūrybos pristatymo renginys.

2013 metais Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis apdovanoti: kino operatorius Jonas Gricius – už Lietuvos kino poetikos pagrindų sukūrimą, aukščiausią vizualinę kino kultūrą, už profesinę sąžinę; aktorius Donatas Banionis – už Juozo Miltinio teatro legendos tąsą šiuolaikiniame teatre ir kine; kompozitorius Faustas Latėnas – už Lietuvos teatro skambesį, už muziką kaip visavertę teatrinio vyksmo dalyvę; kompozitorius Giedrius Antanas Kuprevičius – už plačią muzikinės raiškos gamą, nuo miuziklo iki operos ir baleto; rašytojas Vladas Braziūnas – už poetinius atradimus, gilinantis į lietuvių kalbos lobyną ir baltiškąją pasaulėvoką; aktorius Juozas Budraitis – už kūrybą, apimančią platų kultūros lauką, už novatorišką ir intelektualią aktorystę, atvėrusią langą į Lietuvą.

Nacionalinės premijos laureatus pasveikinusi Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė atkreipė dėmesį, kad lietuvių tauta – ne tik be galo stipri ir atkakli, bet taip pat yra turtinga. „Sumokėję didelę Nepriklausomybės kainą, daug paaukoję, gyvename laisvoje valstybėje lygiomis teisėmis su kitomis pasaulio valstybėmis, išsaugojome ir puoselėjame savo kalbą ir tradicijas, aukštai iškėlę savo trispalvę žengiame per pasaulį su pripažintais pasiekimais ir laimėjimais. Esame turtingi ir tuo, kad bėgant dešimtmečiams išauginome daug iškilių asmenybių – talentų, kurie garsina Lietuvą, kurie yra mūsų tautos brangakmeniai.

Sveikinu šių metų Nacionalinės premijos už nuopelnus Lietuvos kultūrai laimėtojus, atvykusius šiandien į Seimą, ir tuos, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių negalėjo dalyvauti šiame renginyje. Jūs verti visų mūsų pagarbos. Lenkiu galvą prieš Jus, visą širdį atidavusius kūrybai. Manau, kad Jums sekėsi dėl to, jog dirbote negailėdami savęs“, – kalbėjo parlamento vadovė.

Renginyje pasisakiusio Seimo nario, 2003 m. Nacionalinės premijos laureato prof. Vytauto Juozapaičio žodžiais, „kultūra, arba tikriau jos daugiasluoksnės išraiškos priemonės, ir apsprendžia mūsų valstybingumo suvokimo lygmenį, nuo kurio tiesiogiai priklauso tiek ekonominės gerovės, tiek ir dvasinio turinio paklausa, be kurios harmoningos visuomenės valdoma valstybė yra tiesiog neįmanoma“.

Pasak jo, kultūros sąvoka Lietuvoje šiandien „susiaurinta iki dainų, šokių ir „ledų“ švenčių, pamirštant, kad ši, plika akimi nematoma dimensija, reikalaujanti ne tik jausminio pasitenkinimo, bet ir intelektinių pastangų bei investicijų, ir yra pagrindinė riba, skirianti žmogų nuo gyvuliškų instinktų vedinų primatų“.

Parlamentaras savo kalboje akcentavo, kad dėl kultūros politikos nebuvimo ir politinės kultūros stokos tenka konstatuoti, jog šiandien „grėsmė prarasti save ir pamiršti savo žmogiškąjį pradą, sotesnio duonos kąsnio vardan paaukojant istorinę atmintį bei tautinę savigarbą“ yra daugiau nei reali.

„Simboliška, kad nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus sveikiname švęsdami Valstybės atkūrimo dieną, tokiu būdu pasiųsdami žinią Lietuvai ir pasauliui, kad būtent kultūra yra prieš 96-erius metus paskelbtos demokratinės respublikos rūmo pamatas. Tad, būkime nuoseklūs ir nesidrovėkime kultūringos valstybės vardo net šventiniam šurmuliui nurimus ir padarykime viską, kad ši sąvoka taptų Lietuvos vardo sinonimu. Juk atimk iš žmogaus kultūrą – ir jis praras žmoniškumą, sunaikink valstybės kultūrą – ir valstybės nebeliks. Taigi, „būti ar nebūti – štai kur klausimas“, į kurį šiandien privalo atsakyti politikai, o, pasirinkę teigiamą atsakymo variantą, rasti politinės valios nacionalinės gynybos ir saugumo koncepciją pagrįsti kultūros kaip tautos saviraiškos ir tapatumo išraiškos turiniu“, – 2013-ųjų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų pagerbimo ir kūrybos pristatymo renginyje kalbėjo prof. V. Juozapaitis.

2013 m. Nacionalinės premijos laureatų kūryba pristatyta Parlamento galerijoje (Seimo I r.) surengtoje fotografijų parodoje, taip pat čia eksponuojamos rašytojo Vlado Braziūno knygos. Paroda veiks iki kovo 3 d. Parlamento lankytojai kviečiami susipažinti su ekspozicija penktadieniais atvirų durų valandų metu.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos teikiamos kasmet (nuo 1989 metų) už reikšmingiausius pastarųjų septynerių metų Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės menininkų sukurtus kūrinius. Nacionalinės premijos laureatai išrenkami ir paskelbiami gruodžio mėnesį, premijas Respublikos Prezidentas laureatams įteikia Vasario 16-osios proga. Tradicinis Nacionalinės premijos laureatų kūrybos pristatymo vakaras Seime rengiamas nuo 2001-ųjų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (18)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (223)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (126)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (160)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

Ukrainos gynybos ministras pranešė apie pasirengimą galimam Rusijos įsiveržimui (17)

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas pranešė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (269)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (16)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (242)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (12)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...