Seimas pritarė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko Algirdo Meškausko, dėl kurio veiklos skaidrumo kilo abejonių, atsistatydinimui. Už nutarimą, kuriuo pritariama tarnybinės etikos sargų vadovo atstatydinimui iš pareigų jo paties prašymu, per slaptą balsavimą trečiadienį balsavo 58, prieš – 3, susilaikė - 42 parlamentarai.
Algirdas Meškauskas
A.Meškauskas paprašė atleisti jį nuo gruodžio 31 dienos.

Pasak nutarimo projektą pateikusio Seimo pirmininko Artūro Paulausko, iš teisėsaugos institucijų gauta informacija nesudarė prielaidų atleisti VTEK vadovą iš pareigų kitu pagrindu.

Iš Seimo tribūnos trečiadienį kalbėjęs A.Meškauskas apgailestavo, kad niekas jam nepateikė rimtų kaltinimų, o kritika esą buvo reiškiama remiantis vien žiniasklaidoje paviešintais įtarimais.

„Tai buvo smūgis komisijos reputacijai, - kalbėjo VTEK vadovas. - Viešai išsakyti kaltinimai yra prasimanyti, tačiau jie galėjo sukelti abejonių dėl komisijos veiklos. Mano atsistatydinimas turėtų užkirsti kelią komisijos sprendimų menkinimui".

A.Meškauskas taip pat apgailestavo, kad jam nuolat buvo prikišama narystė valdančiojoje Socialdemokratų partijoje, o komisija atsidurdavo politinių interesų susikirtimo kryžkelėje. VTEK vadovas padėkojo partijos kolegoms, kad jie niekada jam nedarė jokio poveikio.

VTEK pirmininkas apie savo atsistatydinimą paskelbė gruodžio pradžioje, paaiškėjus, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka tyrimą dėl galimo dėl dokumentų klastojimo perkant programinę įrangą jo vadovaujamoje komisijoje.

Žiniasklaidos teigimu, tyrimo epicentre atsidūrė už dideles sumas iš VTEK biudžeto įrengta nauja elektroninė duomenų bazė, kurioje būtų sukaupta informacija apie visų Lietuvos valdininkų ir pareigūnų viešus bei privačius interesus, turtą bei pajamas. Sistemą įrengė esą su A.Meškausko bičiuliais susijusi bendrovė.

Generalinės prokuratūros pateiktoje medžiagoje teigiama, kad nei A.Meškauskui, nei jo vadovaujamos komisijos nariams nėra pateikti įtarimai dėl įstatymų pažeidimo. Tačiau pareigūnai tiria viešųjų pirkimų skaidrumą ir teisėtumą bei avansinio mokėjimo teisėtumą.

Pasak STT direktoriaus Povilo Malakausko, kol kas minėtoje byloje įtarimai pareikšti vienam asmeniui, kuris nėra VTEK darbuotojas. Ši institucija yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą pagal tris Baudžiamojo kodekso straipsnius.

Anksčiau Seime aiškindamas susidariusią situaciją VTEK vadovas prisipažino prašęs P.Malakausko negadinti jam karjeros, o prokuratūros - nutraukti atliekamą ikiteisminį tyrimą.

Svarstydami A.Meškausko atsistatydinimą, parlamentarai stebėjosi, kodėl, nepaisant mestų įtarimų, šiam pareigūnui leidžiama pasitraukti savo noru. Politikai nuogąstavo, ar po komisijos vadovo atsistatydinimo nebus nutrauktas ikiteisminis tyrimas.

Savo ruožtu socialdemokratas Algirdas Sysas pareiškė, kad aukšti politikai, komentuodami iškeltas abejones dėl VTEK veiklos, nesilaikė nekaltumo prezumpcijos principo, todėl pareigūnas esą buvo priverstas pasitraukti savo noru.

A.Meškauskas pripažino ne kartą sulaukęs bandymų vienaip ar kitaip paveikti komisijos sprendimus, tačiau tikino į juos niekada nereaguodavęs. Tačiau socialliberalas Artūras Skardžius stebėjosi, kodėl apie tokius skambučius ir vizitus nebuvo informuojami Seimo nariai.

Tarnybinės etikos sargų vadovui dar nepasitraukus iš posto, politikai jau pradėjo svarstyti, kas galėtų tapti jo įpėdiniu. Opozicija ragina tarnybinės etikos sargų vadovu skirti nepartinį žmogų, tačiau valdantieji socialdemokratai įsitikinę, kad partinė priklausomybė eiti šias pareigas netrukdo.

Kol kas nėra žinomi galimi kandidatai į VTEK vadovus. Pagal galiojančią tvarką šios komisijos pirmininką tvirtina Seimas, o kandidatą siūlo parlamento vadovas.

A.Paulauskas, konservatorių paklaustas apie tarnybinės etikos vadovo politinę priklausomybę, patikino partiškumui neteikiąs jokių privalumų. Kandidatus į VTEK pirmininkus jis teigė parenkąs remdamasis kitais kriterijais, pavyzdžiui, sąžiningumo ir principingumo. Pasak parlamento vadovo, užkertant įvairių partijų nariams kelią į tam tikras pareigas, būtų padaryta rimta žala partinei sistemai.

Tarnybinės etikos sargams A.Meškauskas vadovavo nuo praėjusių metų vasario. Jis teigė kol kas nežinąs, ką veiks, kai pasitrauks iš dabartinių pareigų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (27)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (15)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (27)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (84)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1109)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (51)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (63)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...