Ginčai dėl Seimo laikinųjų komisijų formavimo persikels į Konstitucinį Teismą (KT). Šiam teismui teks išaiškinti, ar Statute įtvirtinta parlamentinių tyrimo komisijų, kurias dažniausiai inicijuoja opozicija, formavimo tvarka neprieštarauja Konstitucijai.
Seimas
© DELFI
KT jau yra gavęs parlamentarų grupės prašymą išspręsti šią koliziją, todėl valdančiosios koalicijos atstovai ragino nepritarti nutarimo dėl kreipimosi projektui. Savo ruožtu opozicija piktinosi, kad tokiu būdu dauguma pamina demokratines vertybes ir mažumos teises.

Nepaisant valdančiųjų socialdemokratų išdėstytų argumentų, už nutarimo projektą, kad dėl dviejų Statuto straipsnių neatitikimo būtų kreipiamasi į KT, balsavo 56 parlamentarai, prieš – 8, susilaikė 30.

Vieningai kreipimuisi pritarė tik konservatoriai, Liberalų frakcija, vienintelis balsavęs liberalcentristas ir Mišri Seimo narių grupė. Valdančiųjų Darbo partijos ir Naujosios sąjungos frakcijų nariai balsavo už kreipimąsi arba susilaikė. Kreipimuisi nepritarė vieninteliai socialdemokratai, balsavę prieš arba susilaikę.

Šį projektą parengė Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas socialliberalas Algirdas Monkevičius, "darbietis" Skirmantas Pabedinskas, socialliberalė Nijolė Steiblienė ir liberalė Dalia Teišerskytė.

Seimo vicepirmininko Česlovo Juršėno teigimu, KT šiuo metu turi nemažai prašymų, susijusių su žmonėms rūpimais klausimais - nuosavybės į nekilnojamąjį turtą teisių atstatymu, neišmokėtais atlyginimais, pensijomis. „Šie dalykai bus nustumti į šoną kaip nesvarbūs. – piktinosi parlamentaras. - Mūsų tarpusavio ginčai, pasirodo, yra svarbesni“.

Anot Č.Juršėno, viso Seimo kreipimasis yra nepriimtinas, mat esą pakaktų ir grupės parlamentarų prašymo dėl Statuto nuostatų neatitikimo.

Savo ruožtu A.Monkevičius, agituodamas balsuoti už projektą, yra sakęs, kad Seimo kreipimasis būtų efektyvesnis, nes tuomet prašymas būtų nagrinėjamas be eilės. Priešingu atveju procesas esą užtruktų metus ar porą.

Parlamentinio Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko tikinimu, įstatymuose nėra nurodyta, kad Seimo kreipimasis nagrinėjamas be eilės – tiesiog yra nusistovėjusi tokia tradicija. Jis viso parlamento kreipimąsi kritikavo ir dėl to, kad kai į KT kreipiasi Seimas, atitinkamas Statuto straipsnis nustoja galios, kol negaunamas atsakymas.

Kaip antradienį Seimo posėdyje teigė opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos vadovas Andrius Kubilius, protestuodama prieš dar vieną kreipimąsi į KT koalicija pamina „vieną iš esminių mažumos teisių“. Jis priekaištavo socdemams dėl „paniškos baimės ir nenoro gauti atsakymus artimiausiu metu“.

„Č.Juršėnas galvoja, kad dėl to (Statuto straipsnių neatitikimo – DELFI) galima galvoti apie porą metų, - kalbėjo konservatorius. – Socialdemokratai bijo atsakymą gauti greičiau. Kodėl? Matyt, KT pasakys, kad tokios mažumos teisės negalima atimti iš opozicijos“.

Prieš porą savaičių valdančiosios daugumos atstovai nusprendė patys kreiptis į KT. Socialdemokratų iniciatyva po kreipimusi buvo surinkti 36 parlamentarų parašai. Jie paprašė ištirti, ar Seimo statuto nuostata, numatanti, kad "jeigu ne mažesnė kaip 1/4 Seimo narių grupė raštu pareikalauja sudaryti laikinąją kontrolės ar tyrimo komisiją, tokią komisiją Seimas turi sudaryti artimiausio posėdžio metu" neprieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam teisinės valstybės principui.

Parlamentarai taip pat teiraujasi, ar ši nuostata neprieštarauja Konstitucijos normai, kad pareigas eidami Seimo nariai vadovaujasi Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų.

Pasak KT atstovės spaudai Ramunės Sakalauskaitės, priėmus šį prašymą, KT nagrinėjimo laukia 69 prašymai.

Statuto straipsnių neatitikimas paaiškėjo, kai Seime buvo atsisakyta sudaryti laikinąsias komisijas premjero Algirdo Brazausko šeimos verslo skaidrumui ir užsienio reikalų ministro Antano Valionio praeičiai tirti.

Opozicijos manymu, laikinosios komisijos turi būti suformuojamos pagal Statuto straipsnį, numatantį, kad jos privalomai sudaromos surinkus ne mažiau nei ketvirtadalio - 36 Seimo narių parašus. Tokios tradicijos buvo laikomasi iki šiol. Valdantieji remiasi kitu straipsniu ir tvirtina, jog tokios komisijos gali būti sudaromos tik balsuojant, t. y. Seimui "pripažinus būtinybę".

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (27)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (15)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (27)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (84)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1109)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (51)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (63)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...