Finansų ministras liberalas Jonas Lionginas pasipiktino parlamentarų užmojais atimti iš Vyriausybės teisę siūlyti, kiek pinigų valstybės biudžete turi būti numatyta Seimo išlaidoms.
J.Lionginas
© "Lietuvos žinios"
"Tai turbūt nauja Seimo narių humoro forma. Tačiau toks humoras prieštarauja visai finansų sistemos logikai, - "Lietuvos rytui" sakė finansų ministras. - Už biudžeto vykdymą atsakinga Vyriausybė. Todėl ji turi tarti savo žodį dėl finansavimo, nesvarbu, kam pinigai skiriami".

J.Liongino teigimu, Seimas vieną po kitos registruoja ir svarsto įstatymų pataisas, kurios mažina valstybės pajamas ir prieštarauja Vyriausybės programai, o tuo pačiu metu ieško teisinio būdo, kaip apsisaugoti nuo tokių savo sprendimų padarinių.

Vakar Biudžetinės sandaros įstatymo pataisai, kuria apribojamos Vyriausybės teisės, pritarė Seimo Biudžeto ir finansų komitetas. Tai - jau trečias komitetas, palaiminęs Seimo pirmininko pavaduotojo socialliberalo Artūro Skardžiaus pateiktą pasiūlymą.

Jei tokios pat nuomonės balsuodami laikysis ir kiti parlamentarai, kiek pinigų reikia Seimo narių atlyginimams, komandiruotėms bei programoms, nuspręs Seimo valdyba, kurią sudaro Seimo pirmininkas bei jo pavaduotojai. Vyriausybė praras galimybę pareikšti savo nuomonę dėl Seimui skiriamų asignavimų dydžio.

"Taip įgyvendinamas valdžių atskyrimo principas. Tokia tvarka yra daugelyje šalių, pavyzdžiui, Vokietijoje, Danijoje", - aiškino pataisų autorius A.Skardžius.

Pasak socialliberalo, kai Vyriausybei stinga lėšų, pradedama mažinti asignavimus visiems iš eilės. Tuo tarpu Seimas atlieka parlamentinės kontrolės funkciją. Vyriausybės rankose iki šiol buvo finansinis svertas, kuriuo buvo galima paveikti Vyriausybę kontroliuojančią instituciją - Seimą.

Seimo pirmininko pavaduotojas mano, jog turint tokį svertą galima trukdyti Seimui atlikti parlamentinės kontrolės funkciją: "Finansiniai svertai visuomet yra svarbiausi. Jeigu nėra pinigų - nebūsi niekam geras".

"Esant pakankamai aukštai politinei kultūrai ir finansinei drausmei, tokios pataisos nebūtų didesnio dėmesio vertas dalykas. Seimas ir dabar aktyviai dalyvauja sudarant biudžetą ir jį tvirtina. Tačiau kol kas biudžetui naudingesnis normalus kompromisas, kai diskutuoja ir Vyriausybė, ir Seimas", - "Lietuvos rytui" teigė Laisvosios rinkos instituto ekspertas Remigijus Šimašius.

Besąlygiška nuostata, atmetanti Vyriausybės dalyvavimą, sudaro galimybių Seimui plačiau atverti pinigų skrynią savo reikmėms. Eksperto teigimu, parlamente visad yra ir bus norinčių daugiau išleisti. Vyriausybės veiklos pobūdis verčia atidžiau skaičiuoti. Šios pataisos nesudarytų prielaidų taupyti valstybės lėšas.

Kita vertus, toks sprendimas didintų Seimo savarankiškumą.

"Lietuvos rytas"
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: mažiausiai 13 žuvo sunkvežimiui įsirėžus į minią, praneša apie įkaitų dramą nuolat pildoma (288)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis suimtas (28)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (3)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

V. Adamkus: mes buvome matomi, o dabar tos lyderystės nebejaučiu (145)

Tarpusavio ginčai, smulkių, nereikšmingų skirtumų pabrėžimas, vienybės ir lyderystės stoka....

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius (30)

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (112)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (336)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Kelionė po Lenkijos pilis, kuriose buvo rezgami planai prieš Lietuvos kunigaikščius (6)

Kas gali būtų romantiškiau už pilis ? Ir kas gali būti įdomiau už kryžiuočių pilis? Pilis,...