Savižudybių prevencijos programai Vilniuje planuojama paskirstyti 316 tūkst. eurų, didžioji dalis lėšų teks specialistams, kurie pirmieji susiduria su savižudybės grėsme ar mėginimu nusižudyti.
© Shutterstock nuotr.

Pernai patvirtintos programos šiųmetiniame plane numatyta, jog už 215 tūkst. eurų bus rengiami mokymai Vilniaus mieste dirbantiems bendrosios praktikos gydytojams, policijos pareigūnams, ugniagesiams gelbėtojams, mokytojams, vaiko gerovės komisijos nariams, socialiniams darbuotojams, dirbantiems su socialinės rizikos šeimomis.

Kursai, kaip tinkamai reaguoti ir padėti žmonėms susidūrus su savižudybių rizika, bus rengiami ir probacijos pareigūnams, greitosios medicinos pagalbos gydytojams, kitiems medikams, Bendrojo pagalbos centro operatoriams, taip pat aukštųjų mokyklų studentų atstovybių nariams, kursų seniūnams.

Vilniaus savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktorius Jonas Bartlingas BNS sakė, kad mokymai šią savaitę patvirtinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje.

Kryptingai prieš savižudybes programa kol kas vykdoma tik Vilniaus savivaldybėje, ministerijoje vyksta svarstymai, kaip perkelti šią praktiką respublikiniu mastu.

Numatytame savivaldybės plane su savižudybių rizikos ženklais bei pirmosios pagalbos teikimo būdais turėtų būti supažindinti ir emocinės paramos linijos savanoriai.

Tokios specialistų žinios turėtų būti atnaujinamos kas dvejus metus.

Priemonių plano kitą savaitę turėtų imtis savivaldybės taryba.

Numatoma sukurti sistemą, jungiančią skirtingų sričių įstaigas, kad ketinantiems žudytis ar bandžiusiems tai daryti žmonėms būtų operatyviai suteiktos psichologo ar psichiatro konsultacijos. Tam būtų naudojami vidiniai resursai miesto gydymo ir kitose įstaigose. 43 tūkst. eurų numatoma skirti moksliškai pagrįstoms terapijoms parengti ir jas taikyti keliose sveikatos priežiūros įstaigose – parengti tokias priemones turėtų Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto Klinikinės ir organizacinės psichologijos katedros mokslininkai, bendradarbiaudami su Vilniaus psichikos sveikatos centru.

Šios įstaigos, kartu su Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuru turėtų surengti ir tarptautinę konferenciją už 15 tūkst. eurų.

Dar apie 11 tūkst. numatoma skirti VU mokslininkams, kad šie atliktų sostinėje gyvenančių vaikų ir suaugusiųjų savižudybių atvejų analizę.

Numatoma įpareigoti gydymo įstaigas sostinėje, kad nemokamai ir be išankstinės registracijos bet kuris miesto gyventojas galėtų gauti skubią pirminę psichologinę ir (ar) psichiatrinę pagalbą. Į šį planą įtraukta ne tik psichologinės, bet ir dvasinės pagalbos teikimas Vilniaus arkivyskupijos „Carite“, emocinė parama telefonu ir internetu, taip pat pagalba nusižudžiusiųjų artimiesiems.

Apie 5 tūkst. eurų siūloma skirti prieš savižudybes nukreiptai socialinės reklamos kampanijai Vilniaus mieste.

Remiantis 2014 metų duomenimis, Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų tenka 33 savižudybės atvejai. Šalies savižudybių rodiklis yra didžiausias Europos Sąjungoje ir vienas didžiausių pasaulyje. Vilniaus mieste 2010–2014 metais nusižudė 426 asmenys. 2014-aisiais sostinėje ranką prieš save pakėlė 50 vyrų ir 13 moterų.

Savižudybių prevencijos programa Vilniuje patvirtinta prieš metus, jos iniciatorius buvo tuometinis tarybos narys, dabar parlamentaras konservatorius Mykolas Majauskas.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (16)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Gyvai / Lietuvos įtakingiausieji 2017: DELFI TV tiesiogiai su vienu įtakingiausių Lietuvos ekonomistų G. Nausėda

Tęsdamas išskirtinį projektą „Lietuvos įtakingiausieji 2017“, DELFI pristato įtakingiausių...

N. Vasiliauskaitė. Terorizmas pasaulį jau pakeitė (14)

„Net jeigu islamistai sugebėtų surengti Europoje po teroristinį aktą kiekvieną dieną, tai...

Barselonos teroro išpuolio mikroautobuso vairuotojas gali būti bet kur Europoje (2)

Ispanijos policija pirmadienį paskelbė nustačius asmens, praeitą ketvirtadienį nukreipusio...

D. Kuprys paliko NŽT vadovo pareigas (2)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai ( NŽT ) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

G. Žiemelis investuoja į tūkstančio vietų bendrabutį (54)

Gediminas Žiemelis investuoja į daugiau kaip tūkstančio vietų bendrabutį darbininkams.

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1729)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (132)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Svajonių atostogų vieta, į kurią turistų skaičius griežtai ribojamas (2)

Ieškantys geriausios vietos nardymui ir vietos puikios atostogoms – turėtų vykti į Atlanto...