Valstybei išlaikyti neįgaliuosius darosi našta, nes jų įdarbinimas kol kas yra tik epizodinis, sako ekspertai. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija planuoja dalį neįgaliųjų išmokų jiems nebeskirti, o panaudoti įdarbinant kitus. Už šias lėšas įdarbinti žmonės neįgaliesiems teiktų socialines paslaugas. Šiuo metu yra įdarbinta beveik 30 tūkst. neįgaliųjų, tačiau tai tik dešimtadalis visų, turinčių negalią.
© "Panevėžio balsas"

Valstybė jiems integruoti į darbo rinką iš savo biudžeto ir struktūrinių fondų pernai skyrė 8 mln., šiemet – 13 mln litų. Tačiau neįgaliųjų organizacijos sako norinčios, kad į darbo rinką būtų įtraukta daugiau neįgaliųjų.

Ekspertai sako, kad valstybei išlaikyti neįgaliuosius – sunki našti, nes esą jų įdarbinimas kol kas epizodinis.

„Socialinė parama per socialinių įmonių tinklą turi būti labiausiai orientuota į bendrą ūkio sistemos funkcionavimą. Tai neturi būti veikla dėl veiklos, kadangi ji yra finansuojama ar subsidijuojama, bet veikla dėl ekonominės raidos“, – sako Darbo ir socialinių tyrimų instituto direktorius Boguslavas Gruževskis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad vykdant „Sodros“ reformą, planuojama dalį neįgaliųjų gaunamų išmokų panaudoti žmonėms įdarbinti.

Šiuo metu neįgalieji gauną nuolatinę neįgalumo išmoką ir papildomai jiems gali būti skiriamos pašalpos už slaugą ir priežiūrą. Būtent šios išmokos, kurios siekia nuo 300 iki 900 litų, ir būtų nebemokamos neįgaliesiems, bet naudojamos kitiems įdarbinti, kurie jiems teiktų socialines paslaugas, slaugytų, prižiūrėtų.

„Projektuojame, kad per artimiausią dešimtmetį, atsiradus išplėtotai socialinių paslaugų sistemai neįgaliems žmonėms, neįgalus žmogus pereinamuoju laikotarpiu galėtų rinktis gauti piniginę kompensaciją, kaip šiandien, ar pasirinkti teikiamas paslaugas, kurias teiks ne vien savivaldybė, bet ir nevyriausybinės organizacijos, šeimos nariai“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.

Dalis neįgaliųjų atstovų tokiems planams pritaria. Esą slaugai ir priežiūrai skiriami pinigai išnaudojami visai kitiems tikslams – maistui, mokesčiams, bet ne neįgaliųjų paslaugoms.

„O paslaugų vis tiek tas žmogus ar ta šeima reikalauja, vis tiek juos pasiekia lankomoji priežiūra iš savivaldybės“, – sako Neįgaliųjų forumo prezidentė Rasa Kavaliauskaitė.

Tačiau kiti neįgaliųjų atstovai sako sunkiai įsivaizduojantys, kaip ši idėja būtų įgyvendinta. Socialinės paslaugos neįgaliesiems į namus ar specialiuose centruose priklauso savivaldybėms, kurios jau dabar šią sritį neva yra apleidusios, paslaugoms teikti reikėtų daug specialistų, o įdarbinant šeimos narius esą kiltų sunkumų.

„Aš neįsivaizduoju, kaip bus įdarbinti šeimos nariai, kaip žada, jeigu socialinį darbą dirbantiems žmonėms, socialiniams darbuotojams, padėjėjams, slaugytojams yra labai aiškiai apibrėžti reikalavimai. Žmogus turi baigti specialius mokslus, bent išklausyti minimalų kursą“, – sako Neįgaliųjų bendrijos „Viltis“ pirmininkė Dalia Migaliova.

Ministerija gina savo užmojį. Esą neretai neįgaliuosius slaugantys namiškiai atsisako savo darbo, tad už sergančiojo pašalpą įdarbinus šeimos narius jie neprarastų darbo stažo, kauptų pensiją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gilyn į Rusiją. Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (37)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (36)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Azija kuria savo pasaulio tvarką (91)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Oftalmologė perspėja: jei nieko nekeisime, mūsų vaikai ligos neišvengs (2)

Mūsų darbas ir poilsis dažniausiai susiję su informacijos apdorojimu – analizuojame ataskaitas,...

Blogiausia prognozė išsipildė: ledo slinkimas paspartėjo (20)

Prognozuojama, kad Grenlandijos ledynai artimiausiais metais tirps sparčiau, nors pastaruoju metu...

„Alfa Romeo Stelvio“: perėja į vairuotojo pasaulį (2)

2757 metrų aukštyje Italijos kalnuose, netoli Šveicarijos, esanti perėja, kurioje – net 48-ių...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (18)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (278)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (5)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (115)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...