Rusijos Valstybės Dūmos Ekologijos komiteto pirmininko Vladimiro Gračiovo pareiškimą, kad Rusija neįsileis tarptautinės aplinkosaugininkų komisijos į Baltijos jūroje esantį naftos telkinį "D-6", Lietuvos atstovės vertina kaip akibrokštą ir nepagarbą Lietuvai.
Kaliningrade penktadienį įvykusioje spaudos konferencijoje, skirtoje šios srities ekologinėms problemoms spręsti, V.Gračiovas nurodė, kad kol darbai vyksta Rusijos vandenyse, tol jokių tarptautinių komisijų nebus.

Aplinkos ministerijos Tarptautinių ryšių ir sutarčių skyriaus specialistė Audronė Žičkutė Lietuvos radijui sakė, kad per dvejus metus Lietuva nėra gavusi jokio konkretaus atsakymo šiuo klausimu.

"Esame susidūrę tiktai su vilkinimu ir, švelniai tariant, išsisukinėjimu nuo konkrečių atsakymų. Tai yra akibrokštas. Tai yra akivaizdus ignoravimas mūsų interesų, tarptautinių susitarimų, dvišalių mūsų susitarimų", - sakė A.Žičkutė.

Specialistės teigimu, turėdama tokį Rusijos atsakymą bus galima svarstyti, kokie bus tolesni Lietuvos žingsniai.

Lietuvos ambasadorė prie UNESCO Ina Marčiulionytė Lietuvos radijui sakė, kad Rusija sprendimu neįsileisti tarptautinės aplinkosaugininkų komisijos į naftos telkinį "D-6" pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus.

Ambasadorės teigimu, Rusijos atstovai per Pasaulio paveldo komiteto posėdį patys pakvietė UNESCO gamtosaugininkų misiją atvykti apžiūrėti šių metų pabaigoje planuojamą pradėti eksploatuoti telkinį.

"Tai iš tikrųjų labai nedraugiškas gestas ne tik Lietuvos, bet ir UNESCO kaip tarptautinės organizacijos atžvilgiu", - I.Marčiulionytė.

UNESCO į Kuršių neriją ketina nusiųsti oficialią gamtininkų misiją, kuri įvertintų Rusijos bendrovės planuojamos naftos gavybos galimą grėsmę šiam unikaliam pasaulio gamtos paveldo objektui. Toks sprendimas priimtas liepos pradžioje Paryžiuje įvykusiame UNESCO Pasaulio paveldo komiteto posėdyje.

Pasaulio paveldo komitetas įpareigojo Rusiją ir Lietuvą glaudžiai bendradarbiauti rengiant bendrą poveikio aplinkai įvertinimą ir primygtinai rekomenduoja nepradėti naftos gavybos Baltijos jūros šelfe esančioje platformoje, kol bus baigtas tyrimas. Komiteto sprendimu, į Kuršių neriją siunčiama su UNESCO bendradarbiaujančių tarptautinių ekspertų misija, kuri kartu su Rusijos ir Lietuvos atstovais parengs ataskaitą apie naftos gavybos ekologinius aspektus.

UNESCO Pasaulio paveldo komitetui Lietuvos pateiktoje ataskaitoje buvo pažymėta, kad, nepaisant visų pastangų, Rusija nepateikia informacijos apie projektą ir ekologinių išvadų.

Rusijos Gamtos išteklių ministerijos pareigūnai liepos pradžioje teigė, kad nėra jokių kliūčių pradėti naftos gavybą "D-6" telkinyje Baltijos jūros šelfe Kuršių nerijos pašonėje, kadangi atliktos ekologinės ekspertizės rezultatai esą buvo teigiami. Pareigūnai užtikrino, kad Rusija pasirengusi perduoti Lietuvai ekologinės ekspertizės rezultatus, kurių pageidavo Lietuvos aplinkos ministerija.

Tuo tarpu naftos telkiniui "D-6" Baltijos jūros šelfe eksploatuoti pirmą kartą Rusijoje pradėta statyti platforma. Telkinį ketinanti eksploatuoti bendrovė "LUKoil-Kaliningradmorneft" pranešė penktadienį kviečianti regiono visuomeninių organizacijų ir žiniasklaidos priemonių atstovus į metalo konstrukcijų gamyklą Iževskojės gyvenvietėje Kaliningrado srityje. "LUKoil" atstovai teigia informuosiantys visuomenę apie naftos gavybos Baltijos jūros šelfe projekto įgyvendinimą ir Kravcovskojės telkinio įrengimo ir naudojimo ekologinius aspektus.

Lietuvos parlamentarai yra priėmę rezoliuciją, kuria šalies Vyriausybė raginama imtis visų galimų priemonių, jog būtų sustabdyti parengiamieji naftos telkinio "D-6" eksploatavimo darbai, kol Vyriausybei bus oficialiai pateikta projekto aplinkosauginės dalies techninė dokumentacija, leidžianti įvertinti saugos priemonių patikimumą.

Lietuvos aplinkosaugininkai ir žalieji daug kartų išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos bendrovės "LUKoil" ketinimų šių metų pabaigoje pradėti naftos gavybą telkinyje "D-6" netoli Kuršių nerijos.

Iki šiol visos Lietuvos aplinkosaugininkų pastangos gauti išsamesnės informacijos apie "D-6" projekto ekologinį saugumą buvo bergždžios.

Telkinys "D-6" ("Kravcovskojė") atrastas 1983 metais. Jis yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos. Kuršių nerija 2001 metais bendru Lietuvos ir Rusijos teikimu buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Naftos gavybą "D-6" telkinyje planuojama pradėti šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje, didžiausias projektinis pajėgumas būtų pasiektas dar po kelerių metų.

"LUKoil" kompanija planuoja šį telkinį eksploatuoti 25-30 metų. Kasmet išgaunamos naftos kiekis sudarytų apie 600-700 tūkst. tonų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (748)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (259)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (9)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (208)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (8)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...