Prezidentas Rolandas Paksas penktadienį tarėsi su generaliniu prokuroru Antanu Klimavičium dėl planuojamos apklausos, per kurią valstybės vadovas turės teisėjui atsakyti į prokurorų pateiktus klausimus grasinimų prezidentui byloje.
Antanas Klimavičius ir Rolandas Paksas
© ELTA
R.Pakso ir A.Klimavičiaus susitikimas įvyko nepaisant parlamentinės komisijos prašymo prezidentui nesusitikinėti su teisėsaugos pareigūnais, kol tiriamas skandalas dėl prezidento aplinkos ryšių su abejotinos reputacijos asmenimis.

Po susitikimo generalinis prokuroras žurnalistams pažymėjo, kad susitikimas vyko prezidento iniciatyva.

"Aš, kaip generalinis prokuroras, pagal Prokuratūros įstatymą esu atskaitingas prezidentui ir Seimui. Todėl, kada mane kviečia Seimo pirmininkas, kaip buvo užvakar, aš einu į Seimą. Kada kviečia prezidentas, einu pas prezidentą. Šiandien kvietė prezidentas, einu pas prezidentą", - sakė A.Klimavičius.

R.Paksą ketinama apklausti vykdant ikiteisminį tyrimą dėl grasinimų valstybės pareigūnui. Manoma, kad prezidento rinkimų kampanijos finansinis rėmėjas verslininkas Jurijus Borisovas, siekdamas posto Prezidentūroje, per tarpininkus grasino prezidentui paviešinti esą su juo sudarytą sutartį, jei nebus vykdomi prieš rinkimus verslininkui esą duoti pažadai.

Prezidento patarėjas teisėtvarkos klausimais Visvaldas Račkauskas sakė, kad susitikime daugiausia kalbėta apie būsimą apklausą, nes iškilo tam tikra "kolizinė situacija" dėl prezidento apklausos ir paprašė "papildomai pasiaiškinti", kokiomis Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) normomis, kokiais straipsniais reikia vadovautis, kad organizuojant apklausą nebūtų pažeisti jokie įstatymai.

"Prezidentas iš generalinio prokuroro pareikalavo, kad būtų elgiamasi griežtai laikantis įstatymų", - sakė prezidento patarėjas. V.Račkauskas pažymėjo, kad prezidentas sutinka būti apklausiamas ir apklausa įvyks "nustatytu laiku", tačiau nepatikslino, kada.

"Iškilo klausimų, kokias Baudžiamojo proceso straipsniais reikia vadovautis, organizuojant apklausą, kadangi prezidentas turi visišką imunitetą, kurį garantuoja Konstitucija", - dėstė V.Račkauskas.

Teisines kolizijas, V.Račkausko teigimu, turės išspręsti teisininkai profesionalai, kurie rengė BPK ir jį taiko. Patarėjas nesukonkretino, kokios teisinės kolizijos iškilo, kas tiksliai ir kada turi jas išspręsti, ir pažymėjo asmeniškai jų nematantis.

Seimas ketvirtadienį priimtame protokoliniame nutarime paprašė prezidentą R.Paksą nesikviesti aukščiausių valstybės teisėsaugos pareigūnų, kol vyksta ikiteisminis tyrimas ir dirba Seimo laikinoji komisija dėl galimų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Minėtosios komisijos pirmininkas A.Sakalas BNS sakė, kad prezidentas turi teisę kviestis generalinį prokurorą ir "turi teisę neklausyti komisijos".

"Manau, kad tokį žingsnį nelabai gerai įvertins visuomenė. Tai ne antausis komisijai, tai antausis Seimui", - BNS sakė A.Sakalas. Opozicinė Tėvynės sąjunga penktadienį išplatino pranešimą, kuriame reiškiamas didelis nerimas dėl Prezidentūros bandymų manipuliuoti aukščiausių teisėsaugos institucijų vadovais.

"Drįstame priminti Rolandui Paksui, kad šiandien jis ne tik valstybės vadovas, bet ir ikiteisminiame tyrime dalyvaujantis asmuo. Todėl jo santykiai su ikiteisminį tyrimą atliekančios institucijos vadovu turi būti itin skaidrūs. Priešingu atveju prezidentas gali būti įtartas kišimusi į bylos tyrimą", - rašoma konservatorių pareiškime.

Anot pranešimo, "vieša pozicija, esą prezidentas turi teisę susitikti su jam pavaldžių institucijų vadovais leidžia suprasti, kad respublikos prezidentas ir jo aplinka negerbia Konstitucijos arba nebesugeba adekvačiai vertinti situacijos. Norime priminti Ekscelencijai, kad pagal Konstituciją Generalinė Prokuratūra nėra pavaldi jam".

Prezidentūrą jau dvi savaites krečia skandalas dėl įtariamų kai kurių prezidento aplinkos atstovų ryšių su abejotinos reputacijos asmenimis ir organizacijomis.

Šį skandalą tirianti parlamentinė komisija pareiškė pajutusi bandymus daryti įtaką jos sprendimams iš šalies. Komisijos pirmininką Aloyzą Sakalą papiktino Aukščiausiojo Teismo pirmininko Vytauto Greičiaus trečiadienį po susitikimo su prezidentu išsakytos abejonės dėl komisijos veiklos krypčių.

Antradienį A.Klimavičius po susitikimo su prezidentu pasipiktino, jog komisija savo posėdyje klausėsi įrašų, kuriuose skamba prezidento balsas. Anot jo, tokie įrašai turėjo būti iš karto sunaikinti, nes įstatymai draudžia naudoti operatyvines priemones prieš valstybės vadovą.

Reaguodama į tai, parlamentinė tyrimo komisija pavedė Generalinei prokuratūrai ir Valstybės saugumo departamentui nesunaikinti jokių įrašų be komisijos pritarimo.

Galimas grėsmes nacionaliniam saugumui tirti sudaryta parlamentinė komisija savo išvadas Seimui turi pateikti iki gruodžio 1 dienos. Nuo ketvirtadienio jos posėdžiai vieši.

Komisija suformuota, VSD pateikus pažymą ir kitus duomenis apie įtariamus prezidento aplinkos ryšius su tarptautiniais nusikaltėliais ir ginklų pirkėjais iš terorizmą remiančių šalių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

G. Paluckas rėžė koalicijos partneriams: reikia ne naikinti, o kurti (97)

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas sukritikavo penktadienį...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (50)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (52)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (145)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Pasiruoškite: vaizdas sostinės gatvėse skirsis kaip diena ir naktis (35)

Pirmąsias rugsėjo savaites eismas sostinėje taps kur kas intensyvesnis – į gatves išvažiuos...

(Ne)laimingoji turistė išgyveno jau trečiąją teroro ataką (8)

Po Europą keliaujanti jauna Australijos pilietė buvo įvykių epicentre, kai teroristai surengė...

Kas nutinka, kai po žeme sprogsta atominė bomba (6)

Egzistuoja daug būdų, kaip žemėje iškasti milžinišką duobę, tačiau neabejotinai pats...

Dvejus metus laukta „Karklė“ prasidėjo: festivalininkai į linksmybes neskuba (9)

Penktadienio vidurdienį festivalis „ Karklė “ pagaliau atvėrė vartus. Ir nors palapinių...

Turistai iš JAV ir Vokietijos atvyksta į Lietuvą dėl neįprastos pramogos (10)

Jeigu artimiausią sekmadienį ir pirmadienį – rugpjūčio 20 dieną Vilniuje ir rugpjūčio 21...