R.Ozolas "taršo" V.Landsbergio projektą dėl okupacijos žalos atlyginimo

 (16)
Centro sąjungos lyderis Romualdas Ozolas sukritikavo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio parengtą įstatymo projektą dėl SSRS okupacijos žalos kompensavimo.
Antradienį spaudos konferencijoje R. Ozolas teigė, kad įstatymo projektas "ne tik ydingas", bet ir "nenaudingas praktiškai".

V. Landsbergis yra įregistravęs įstatymo projektą, kurio pagrindinis tikslas yra apibrėžti Lietuvos suverenias teises ir užsienio politikos uždavinius, siekiant, kad būtų atlyginta žala, padaryta Lietuvai ir jos gyventojams per SSRS 1940-1990 metų okupaciją ir aneksiją.

R. Ozolo teigimu, Seimo pirmininkas peržengė savo kompetencijos ribas ir įsiterpė į prezidento sferą. Pagal Konstituciją valstybės užsienio politiką formuoja prezidentas.

"Seimo pirmininko nuolatinis kišimasis į prezidento kompetenciją, svarstant ar pateikiant įstatymų projektus, tampa labai rimta problema", sakė Centro sąjungos lyderis.

Pasak R. Ozolo, atsižvelgiant į dabar Rusijoje vyraujančias politines nuotaikas, bandymas iškelti šią iniciatyvą per prezidento Valdo Adamkaus birželį planuojamą vizitą į Maskvą "baigtųsi problemiškai".

Anot R. Ozolo, šis klausimas turėtų būti keliamas mažų mažiausiai tarptautinėje konferencijoje, kuri turi būti surengta dėl Kaliningrado srities ateities.

"Karaliaučiaus srities demilitarizavimas yra fundamentalus", sakė R. Ozolas. Jis teigė siejąs tai su galutiniu Antrojo pasaulinio karo pasekmių pašalinimo klausimu.

Anot V. Landsbergio aiškinamojo rašto, priimant Rusiją į Europos Tarybą (ET) 1996 metais, buvo konstatuota, kad Rusija įsipareigoja padėti asmenims, anksčiau deportuotiems iš okupuotų Baltijos valstybių, ar jų palikuonims sugrįžti į savo šalį pagal specialias repatrijavimo ir atlyginimo programas. Lietuva savo reikalavimams pagrįsti iki šiol neturėjo atitinkamo teisės akto.

Projekte nustatoma Lietuvos Vyriausybės pareiga įsteigti SSRS okupacijos žalos kompensavimo fondą, nustatyti šio fondo teisinį statusą ir numatyti lėšas, kurios būtų kaupiamos šiame fonde.

Vienas galimų šaltinių, kurį iš anksto nurodo šis įstatymas, tai Rusijos karinių ir kitų pavojingų krovinių tranzito į Kaliningradą tarifai.

R. Ozolas teigia, kad papildomai apmokestinus Rusijos karinį tranzitą, net iki tokio lygio, kad krovinius vežti per Lietuvą geležinkeliu būtų nenaudinga, susidariusi suma "būtų niekingai menka palyginti su kompensacijos suma".

"(Tai) primena V. Landsbergio kvietimą eiti į mišką rinkti žagarų, kai buvo paskelbta blokada 1990 metais", sakė R. Ozolas.

Anot R. Ozolo, tranzito tarifų didinimas būtų pateisinamas, "jeigu Kaliningrado sritis būtų projektuojama kaip militarizuota sritis amžinai". Tai, anot centristo, prasilenkia su Lietuvos požiūriu bei tarptautinėmis realijomis, prie Kaliningrado sienų priartėjus NATO ir ES.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

NATO ministrai peržiūrės tarptautinių batalionų Baltijos šalyse kūrimo procesą

NATO gynybos ministrai trečiadienį susitiks Briuselyje, kur peržiūrės tarptautinių batalionų Baltijos šalyse ir Lenkijoje kūrimo procesą.

Šių veidų Seime nebematysime (66)

Sekmadienį rinkėjai duris užvėrė dar vienam būriui politikos senbuvių – dužo viltys tų, kurie dar turėjo galimybių išsaugoti Seimo nario mandatą. Neperrinktų parlamentarų nuotaikos įvairios – vieni džiaugsis pasiilgta laime, kiti – ieškosis darbo ir pildys artimųjų svajones.

Orai: bus vos geriau, bet labai trumpai (1)

Savaitei įpusėjus gūsingas vėjas dangumi vis gins debesis, tačiau kritulių jau bus mažiau. Šiek tiek sausesniu oru pasimėgauti galėsime tik iki penktadienio. Tądien vėl pasipils gausus lietus, dar labiau sustiprės vėjas.

K. Smirnovas apie pergalę prieš A. Butkevičių: kovojau taktiškai, taktiškai ir laimėjau (202)

Laidoje „Dėmesio centre“ – pokalbis su išrinktu Seimo nariu Kęstučiu Smirnovu, laimėjusiu prieš premjerą Algirdą Butkevičių Vilkaviškio apygardoje.

Klimatologas žada itin bjaurią žiemą (67)

Kai kuriuose Lietuvos regionuose jau pasirodė pirmosios snaigės bei šlapdriba. Tačiau klimatologų bei sinoptikų teigimu, gausaus sniego tikėtis dar negalima, o ir žiema vėl prognozuojama šiltesnė nei įprastai su daugiau šlapdribos, taip pat permainingomis temperatūromis.