Seimo Konstitucijos komisija siūlo per apkaltą pašalintiems asmenims aštuonerius metus neleisti dalyvauti rinkimuose.
Rolandas Paksas
© DELFI / Tomas Vinickas

Tokį metų skaičių siūloma įrašyti į Konstituciją.

Be to, pagal komisijos pasiūlymą, praėjus aštuoneriems metams po apkaltos toks asmuo galėtų pretenduoti ir į prezidento, ir į premjero, ir į ministro, ir kitas pareigas, kurioms eiti būtina duoti konstitucinę priesaiką.

Jeigu Seimas patvirtintų šį projektą, per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintas prezidentas, partijos "Tvarka ir teisingumas" pirmininkas Rolandas Paksas galėtų kitąmet dalyvauti prezidento rinkimuose.

Konstitucijos pataisos projektas rengiamas įgyvendinant R.Pakso byloje paskelbtą Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) įpareigojimą keisti teisinį reguliavimą, iš viso uždraudusį kandidatuoti po pašalinimo per apkaltą.

Konstitucijos komisijos pirmininkė Rimanto Šalaševičiūtė siūlė nustatyti dešimties metų draudimą, bet jos siūlymo daugiau niekas nepalaikė. Už Seimo nario "tvarkiečio" Remigijaus Žemaitaičio siūlymą dėl aštuonerių metų balsavo keturi komisijos nariai.

Pagal komisijos siūlymą reikėtų papildyti Konstitucijos 74 straipsnį antrąja dalimi. Joje būtų sakoma, kad "asmuo šiurkščiai pažeidęs Konstituciją arba sulaužęs priesaiką ir kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš einamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą, aštuonerius metus nuo tokio Seimo sprendimo priėmimo dienos negali būti renkamas ar skiriamas į pareigas, kurioms eiti pagal Konstituciją būtina prisiekti".

Pasak R.Šalaševičiūtės, tai būtų mažiausias įsikišimas į pagrindinį šalies įstatymą.

"Konstitucija yra vientisas dokumentas, jeigu darome tam tikrus pakeitimus, turime imti tuos straipsnius, kurie susiję", - EŽTT sprendimo išplėtimą aiškino komisijos pirmininkė.

Tačiau ji neslėpė mananti, kad jų variantas Seime reikiamo balsų skaičiaus - 94 - nesurinks.

Tą patį per komisijos posėdį sakė ir konservatorius Kęstutis Masiulis, pareiškęs, kad jo frakcijos kolegos tikrai nepalaikys tokio projekto.

Konstitucijos komisijos pasiūlymą svarstys pagrindiniu šiuo klausimu paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Būtent jo projektas bus pristatomas Seimo salėje.

Pernai gruodį Seimas po pateikimo yra pritaręs Konstitucijos pataisų projektui, kuris po apkaltos draustų kandidatuoti į Seimą ketverius metus.

Pradėjus nagrinėti projektą komitetuose apsistota prie siūlymų per apkaltą iš pareigų pašalintiems ar priesaiką sulaužiusiems asmenims kandidatuoti į parlamentą uždrausti dešimčiai metų. Tačiau šiam variantui trečiadienį komisija nepritarė.

Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad asmuo, kuris per apkaltą buvo pašalintas iš prezidento, Konstitucinio Teismo pirmininko ir teisėjo, Aukščiausiojo Teismo pirmininko ir teisėjo, Apeliacinio teismo pirmininko ir teisėjo pareigų ar buvo panaikintas jo Seimo nario mandatas, niekada negali eiti tokių Konstitucijoje nurodytų pareigų, kurių ėjimo pradžia yra susijusi su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu.

Keisti teisinį reguliavimą dėl per apkaltą pašalintų asmenų Lietuvą įpareigojo Europos Žmogaus Teisių Teismas. Jis pripažino, kad draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R.Paksui yra neproporcingas jo padarytam nusižengimui.

Tam, kad pagrindinis šalies įstatymas būtų pakeistas, už tai du kartus turi balsuoti ne mažiau kaip 94 parlamentarai.

R.Paksas prezidento pareigų neteko 2004 metų balandį. Jam buvo surengta apkalta dėl priesaikos sulaužymo ir šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo, kai jis išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.

R.Paksas: pagaliau žengtas nors mažas žingsnis, įgyvendinant Strasbūro teismo sprendimą

Seimo Konstitucijos komisijos siūlymas per apkaltą pašalintiems asmenims aštuonerius metus neleisti dalyvauti rinkimuose yra mažas žingsnis, įgyvendinat Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą, sako pašalintas prezidentas Rolandas Paksas.

"Šis sprendimas – mažas žingsnis link Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo įgyvendinimo Lietuvoje. Jis pagaliau žengtas, tačiau priešakyje dar laukia ilgas kelias, kurį reikės įveikti", - komisijos sprendimą trečiadienį komentavo politikas.

Konstitucijos komisijos siūlymą pranešime spaudai R.Paksas įvertino kaip demokratijos pergalę. Mat dabartinis teisinis reguliavimas, draudžiantis jam iki gyvos galvos siekti konstitucinės priesaikos reikalaujančių pareigų, anot R.Pakso, yra žmogaus teisių suvaržymas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (17)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (66)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (73)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1072)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (40)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (82)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (3)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (56)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...