R. Karbauskis siūlo VRK formuoti be partijų atstovų

 (43)
Kovo 21 d. Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai Ramūnas Karbauskis, Agnė Širinskienė, ir Rima Baškienė bei konservatorius Tadas Langaitis įregistravo Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pakeitimo projektą, kuriame numatyta depolitizuoti VRK.
VRK
© DELFI / Domantas Pipas

Projekto autoriai siūlo, kad Vyriausioje rinkimų komisijoje (VRK) nebeliktų politinių partijų pasiūlytų asmenų. Šiuo metu partijos ir koalicijos, gavusios Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje, nuo vieno apygardoje iškeltų kandidatų sąrašo turi teisę pasiūlyti po vieną VRK atstovą.

R. Karbauskis, T. Langaitis, A. Širinskienė ir R. Baškienė siūlo, kad VRK pirmininku ir nariais negalėtų būti skiriami buvę politinių partijų nariai, jeigu nuo jų narystės partijose nutraukimo dienos nėra praėję mažiau kaip treji metai. Šiuo metu paskirtiems į VRK asmenims pakanka sustabdyti savo narystę partijose ir nedalyvauti jų veikloje.

Jeigu pataisoms bus pritarta, VRK neliks ir Teisingumo ministerijos deleguotų atstovų, o vietoje jos komisijos narius galės siūlyti Teisėjų taryba.

2016 m. gruodį Seimas jau kartą nesutiko iš VRK pašalinti partijų atstovų. Tuomet nebuvo pritarta panašioms liberalo Eugenijaus Gentvilo parengtoms Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisoms. Už jo projektą balsavo 44, prieš – 12, susilaikė 54 parlamentarai. Dauguma pasisakiusių prieš teigė, kad skirtingų partijų atstovų dalyvavimas VRK veikloje užtikrina geriausią jos veiklos kontrolę.

Seimas naują VRK sudėtį turėtų paskirti anksčiausiai kovo, vėliausiai – gegužės viduryje. Dabartinis VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas komisijai vadovauja jau daugiau kaip 20 metų, nuo 1994-ųjų. Po 2016 m. Seimo rinkimų jis teigė, kad naujoje komisijoje jo tikrai nebus.

Nepaisydamos pasiūlymų depolitizuoti VRK kai kurios partijos jau spėjo išsirinkti atstovus, kurie joms atstovautų komisijoje.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovu VRK pasiūlytas šios partijos Druskininkų skyriaus pirmininkas Vilius Semeška, paprašytas pakomentuoti naująjį Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pakeitimo projektą, sakė:

„Pagrindiniai komisijos principai yra skaidrumas, nešališkumas ir nepriklausomumas nuo bet kokio politinio manipuliavimo visose rinkimų proceso etapuose. Manyčiau, kad politinių organizacijų atstovų dalyvavimas Vyriausioje rinkiminėje komisijoje yra vienas iš pliuralistinės demokratijos garantų. Rinkimų proceso organizavimas nedalyvaujat partijų deleguotiems atstovams – tai lyg guliašas be mėsos“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Orai: puikus gegužės startas (3)

Savaitės pradžioje naktimis dar kai kur spustels šaltukas, tačiau orai kasdien šils vis sparčiau. Kritulių nenumatoma, o ir debesys bus reti, tad saulės spindulių netrūks. Panašu, kad gegužės pradžia pradžiugins vien geromis žiniomis.

G. Paluckas: dėl Darbo kodekso tikrai nėra sutarta (8)

Darbo kodeksas, nors kitą savaitę, žadama, bus pristatytas Seime, atrodo, nebus taip lengvai priimtas, kaip mėgina pateikti premjeras ir dalis valstiečių žaliųjų. Tą patvirtino išrinktas socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas, nors Darbo kodeksas – jo pirmtako ir jo bičiulių produktas.

Verslo atstovas suniokojo valstiečių siūlomą susitarimą didinti atlyginimus (327)

Vyriausybės priemonių plane yra punktas, kuriame iki šių metų 3 ketvirčio vyriausybė įsipareigoja pasiekti nacionalinį susitarimą dėl darbo užmokesčio.

Seimas nesutiko priverstinį gydymą dėl psichikos sutrikimų pratęsti iki savaitės (35)

Seimas šią savaitę nepritarė konservatoriaus Antano Matulo iniciatyvai priverstinį gydymą dėl psichikos sutrikimų be asmens sutikimo pratęsti nuo trijų dienų iki savaitės.

JAV lietuvis pateikė netikėtą požiūrį į emigraciją (373)

Lietuva, ištrūkusi iš už geležinės uždangos, dabar naudojasi galimybe pamatyti pasaulį, taigi į emigraciją nereikia žiūrėti kaip į kataklizmą. Tokį požiūrį į emigraciją pateikia JAV Getisburgo koledžo Pensilvanijoje ekonomikos profesorius Rimvydas Baltaduonis.