R. Karbauskis siūlo VRK formuoti be partijų atstovų

 (43)
Kovo 21 d. Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai Ramūnas Karbauskis, Agnė Širinskienė, ir Rima Baškienė bei konservatorius Tadas Langaitis įregistravo Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pakeitimo projektą, kuriame numatyta depolitizuoti VRK.
VRK
© DELFI / Domantas Pipas

Projekto autoriai siūlo, kad Vyriausioje rinkimų komisijoje (VRK) nebeliktų politinių partijų pasiūlytų asmenų. Šiuo metu partijos ir koalicijos, gavusios Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje, nuo vieno apygardoje iškeltų kandidatų sąrašo turi teisę pasiūlyti po vieną VRK atstovą.

R. Karbauskis, T. Langaitis, A. Širinskienė ir R. Baškienė siūlo, kad VRK pirmininku ir nariais negalėtų būti skiriami buvę politinių partijų nariai, jeigu nuo jų narystės partijose nutraukimo dienos nėra praėję mažiau kaip treji metai. Šiuo metu paskirtiems į VRK asmenims pakanka sustabdyti savo narystę partijose ir nedalyvauti jų veikloje.

Jeigu pataisoms bus pritarta, VRK neliks ir Teisingumo ministerijos deleguotų atstovų, o vietoje jos komisijos narius galės siūlyti Teisėjų taryba.

2016 m. gruodį Seimas jau kartą nesutiko iš VRK pašalinti partijų atstovų. Tuomet nebuvo pritarta panašioms liberalo Eugenijaus Gentvilo parengtoms Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisoms. Už jo projektą balsavo 44, prieš – 12, susilaikė 54 parlamentarai. Dauguma pasisakiusių prieš teigė, kad skirtingų partijų atstovų dalyvavimas VRK veikloje užtikrina geriausią jos veiklos kontrolę.

Seimas naują VRK sudėtį turėtų paskirti anksčiausiai kovo, vėliausiai – gegužės viduryje. Dabartinis VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas komisijai vadovauja jau daugiau kaip 20 metų, nuo 1994-ųjų. Po 2016 m. Seimo rinkimų jis teigė, kad naujoje komisijoje jo tikrai nebus.

Nepaisydamos pasiūlymų depolitizuoti VRK kai kurios partijos jau spėjo išsirinkti atstovus, kurie joms atstovautų komisijoje.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovu VRK pasiūlytas šios partijos Druskininkų skyriaus pirmininkas Vilius Semeška, paprašytas pakomentuoti naująjį Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pakeitimo projektą, sakė:

„Pagrindiniai komisijos principai yra skaidrumas, nešališkumas ir nepriklausomumas nuo bet kokio politinio manipuliavimo visose rinkimų proceso etapuose. Manyčiau, kad politinių organizacijų atstovų dalyvavimas Vyriausioje rinkiminėje komisijoje yra vienas iš pliuralistinės demokratijos garantų. Rinkimų proceso organizavimas nedalyvaujat partijų deleguotiems atstovams – tai lyg guliašas be mėsos“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Seimo viešbutyje „skendo“ V. Pranckiečio butas (4)

Parlamento vadovas Viktoras Pranckietis, šią savaitę viešintis Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), prieš kelionę negalėjo pailsėti. Trūkus vamzdžiui buvo užlietas jo butas Seimo viešbutyje, todėl V. Pranckiečiui teko visą savaitę nakvoti važinėti į namus Kaune.

Ar gali ministrai skraidyti verslo klase? (15)

Visos ministerijos taiko ekonomiškumo principą ir užsakinėja ekonominės klasės skrydžius, nebent tai neįmanoma, teigia Vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnyba. Tuo metu LRT.lt skaitytojai nustebo, kai aplinkos ministrą Kęstutį Navicką pamatė į komandiruotę keliaujant verslo klase. Pastarasis tikina, kad taip nutiko netikėtai.

Vyriausybės kanceliarija ieško, kas sukurtų vaizdo klipą apie Lietuvą (12)

Vyriausybės kanceliarija paskelbė viešąjį pirkimą, norėdama įsigyti vaizdo klipo, užsienio auditorijoms pristatančio Lietuvą kaip modernią ir kūrybingą šalį, kūrimo paslaugas, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.

Peržiūrės tūkstančius atvejų: dalis žmonių neteks išmokų (155)

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis žada, kad dėl galimos korupcijos Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje (NDNT) bus peržiūrėti jos sprendimai.

Pasitikėjimas žiniasklaida Lietuvoje – vienas didžiausių ES (84)

Lietuvoje žiniasklaida pasitiki 46 proc. gyventojų, tai vienas aukščiausių rodiklių Europos Sąjungoje (ES), rodo Eurobarometro apklausa.