Lietuvai pasirašius stojimo į Europos Sąjungos (ES) sutartį, atsirado papildoma proga pažvelgti į Lietuvos ir Rusijos santykių ateitį, laiške Lietuvos prezidentui Rolandui Paksui rašo Rusijos vadovas Vladimiras Putinas. Šį laišką prezidentui įteikė pirmadienį Vilniuje viešėjęs Rusijos Valstybės Dūmos Tarptautinių santykių komiteto pirmininkas Dmitrijus Rogozinas.
© EPA-ELTA
"Dabar mums kartu reikia pagalvoti, kaip efektyviausiai išnaudoti naują Lietuvos statusą Rusijos ir Lietuvos bendradarbiavimo ir geros kaimynystės stiprinimui", - sakoma V.Putino laiške.

Stojimo į ES sutartį Lietuva pasirašė balandžio 16 dieną Atėnuose, tačiau visateise ES nare Lietuva tikisi tapti kitų metų gegužę, jei narystei ES referendume pritars Lietuvos gyventojai, o Stojimo sutartis ratifikuos ES valstybių parlamentai ir Lietuvos Seimas.

Rusijos vadovo teigimu, nuo to, ar Lietuva ir Rusija sugebės išsaugoti tradicinį tranzitinį susisiekimą tarp Kaliningrado srities ir likusios Rusijos teritorijos, priklauso, kaip Rusijos ir pasaulio visuomenė suvoks "mūsų bendradarbiavimo praktinius rezultatus, sugebėjimą ieškoti ir rasti sprendimus netgi ypač sudėtingais ir jautriais klausimais".

"Bendrai paėmus, mes patenkinti naujais Šengeno teisės reglamentais, kuriuos gali taikyti visos valstybės - ES narės", - sakoma Rusijos vadovo laiške.

Pasak prezidento V.Putino, kaip ir numatyta bendrame Briuselio viršūnių susitikimo pareiškime, Rusija baigia ruoštis Rusijos ir Lietuvos susitarimo dėl readmisijos pasirašymui.

Rusijos prezidentas tikisi, kad "bus sukurtas konstruktyvus fonas sėkmingai ratifikuoti mūsų Federaliniame Susirinkime Rusijos Federacijos ir Lietuvos Respublikos sutartis dėl Rusijos ir Lietuvos valstybinės sienos bei išskirtinės ekonominės zonos ir Baltijos jūros kontinentinio šelfo atskyrimo, taip pat ir susitarimą dėl readmisijos".

V.Putino teigimu, Rusijos ekspertai pasirengę svarstyti greitojo bevizio tranzitinio traukinio sukūrimo projektą.

"Reikės sukurti palankų krovinių tranzito režimą, taip pat, atsižvelgiant į mūsų abipusį suinteresuotumą, apkrauti Kaliningrado ir Klaipėdos uostus, per trumpą laiką patobulinti svarbius dvišalius susitarimus energetikos srityje", - sakoma laiške.

Be to, anot V.Putino, Rusija pasisako "už Lietuvos investicijų į Kaliningrado srities ekonomiką skatinimą, tolesnę pasienio prekybos plėtrą".

Ratifikuoti Lietuvos ir Rusijos sienos sutartį ir pasirašyti susitarimą dėl readmisijos Rusija įsipareigojo pernai derėdamasi su ES dėl Rusijos piliečių tranzito į Kaliningrado sritį ir iš jos per Lietuvos teritoriją.

1997 metais pasirašytą sutartį Lietuva ratifikavo dar 1999 metais, tačiau Rusija šį sprendimą vis atidėliodavo dėl įvairių politinių priežasčių.

D.Rogozinas pirmadienį informavo R.Paksą apie Lietuvos ir Rusijos sienos sutarties ratifikaciją Rusijos Dūmoje, kuri numatyta gegužės 21 dieną.

Pernai lapkritį ES ir Rusijos vadovai sutarė, kad nuo liepos 1 dienos tranzitu per Lietuvą į ir iš Kaliningrado srities vyksiantys Rusijos piliečiai privalės turėti vadinamuosius supaprastintus kelionių dokumentus ar supaprastintus kelionių geležinkeliu dokumentus.

Balandį ES Bendrųjų reikalų taryba galutinai patvirtino Rusijos piliečių tranzito į Kaliningrado sritį ir iš jos reglamentą. Šis dokumentas, kuris yra ES ir Šengeno teisyno dalis, suteikia Lietuvai galimybę kontroliuoti keliautojų srautus ir neįsileisti nepageidaujamų asmenų.

Nuo vasario 1 dienos Lietuva sugriežtino pasų režimo reikalavimus tranzitu vykstantiems piliečiams. Tokia tvarka įvesta siekiant, kad Rusijos piliečių tranzitas per Lietuvos teritoriją nesukliudytų šaliai prisijungti prie Šengeno erdvės.

Šengeno sutartis reglamentuoja laisvą judėjimą per sienas tarp jos dalyvių. Lietuva kitąmet tikisi tapti visaverte ES nare, o apie 2006-2007-sius - prisijungti prie Šengeno sutarties.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (73)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (89)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (12)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (61)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (140)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (109)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1169)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (65)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Siekiama patikslinti Tarybų Sąjungos Lietuvai padarytą žalą (131)

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras neranda mokslininko, kuris už vidutinį centro...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (2)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...