Darbo partijos (DP) areštuota beveik dviejų milijonų litų dotacija Generalinė prokuratūra siekia užtikrinti galimą ieškinį ne tik DP įkūrėjo Viktoro Uspaskicho baudžiamojoje byloje, bet ir kitame ikiteisminiame tyrime, kuris siejamas su kyšininkavimu skirstant Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramą.
© DELFI
Be to, aiškėja naujų aplinkybių – DP buvo žinoma apie kratą partijos būstinėje Vilniaus centre. Partijos buhalterė Nijolė Steponavičiūtė ikiteisminio tyrimo metu prisipažino, kad prieš pat kratą buvo išvežta 800 tūkst. litų, kurie nebuvo įtraukti į partijos apskaitą. Šie pinigai buvo laikomi bendrovėje „Kartonas".

Kratos metu pareigūnams pavyko rasti tik 29 tūkst. litų, kurie galėjo priklausyti DP. Pinigai rasti bendrovės „Kartonas" patalpose, kurioje N.Steponavičiūtė dirbo.

Su pareigūnais sutikusi bendradarbiauti N.Steponavičiūtė taip pat yra prisipažinusi, kad mokėjo atlyginimus vadinamuosiuose vokeliuose, be to, algas gaudavo net tie asmenys, kurie DP nebuvo įdarbinti. Pinigus buhalterė išmokėdavo būstinės vadovei nurodžius.

Tai paaiškėjo antradienį viešame Vilniaus apygardos teismo posėdyje, kuriame buvo nagrinėjamas DP skundas dėl Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo teisėjo Ovidijaus Ramanausko nutarties. Ja buvęs generalinio prokuroro Algimanto Valantino pavaldinys paliko galioti Generalinės prokuratūros nutarimą areštuoti DP skirtą valstybės dotaciją.

DP atstovaujantis advokatas Valdemaras Bužinskas teismui nurodė, kad partijai pinigai dar nepervesti.

„Sunku logiškai suprasti, kad valstybė DP skiria pinigus, o paskui juos paima, - sakė advokatas. – Paprasčiau jų yra neskirti nei skyrus iš karto atimti".

V.Bužinskas taip pat pabrėžė, kad A.Valantinas byloje yra pasirašęs ne vieną procesinį dokumentą.

Ikiteisminį tyrimą dėl DP veiklos atliekanti Generalinė prokuratūra areštavo partijai priklausančią dotaciją - 1 mln. 907 tūkst. 230 litų ir 37 centus. Skirdama apribojimus partijos lėšoms banko sąskaitoje, prokuratūra siekia užtikrinti ieškinį, kurį esą ateityje esą gali priteisti teismas.

Areštuotus beveik 2 mln. litų VRK skyrė balandžio pradžioje, kai buvo skirstomos dotacijos už šių metų pirmąjį pusmetį parlamentinėms partijoms pagal jų gautus balsus praėjusiuose Seimo rinkimuose.

DELFI primena, kad prokurorai įtaria, jog Rusijoje nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstančio Viktoro Uspaskicho vadovauta partija 2005 metais nuslėpė ir nedeklaravo virš 8 mln. litų gautų pajamų bei virš 7 mln. litų išlaidų.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente „atliekamas ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo ir kitų nusikaltimų". Šioje byloje V. Uspaskichas yra pripažintas įtariamuoju.

Be to, pirminiai įtarimai buvusiam DP pirmininkui ir finansininkams greičiausiai bus praplėsti – prokuratūra domisi partijos finansine veikla ne tik 2005-aisiais, bet ir 2004 bei 2006 metais.

Prokurorai įtaria, kad DP pirmininkas vien 2005-aisiais penkis kartus sumažino gautas pajamas ir išlaidas. Tais metais DP pajamos buvo 10 mln. 49 tūkst. 54,27 Lt, tačiau iš jų net 8 mln. 77 tūkst. 297,04 Lt nebuvo apskaityti partijos apskaitos registre.

DP išlaidos 2005-aisiais buvo 9 mln. 43 tūkst. 603,73 Lt, iš jų partijos registre nebuvo apskaityta 7 mln. 370 tūkst. 781,96 Lt.

Siekdamas išvengti mokesčių, V.Uspaskichas kartu su partijos iždininke Marina Liutkevičiene įrašė į nustatyta tvarka patvirtintą finansinės veiklos ataskaitą žinomai neteisingus duomenis apie DP pajamas, turtą ir jo naudojimą.

V.Uspaskichas nurodė, kad DP pajamos 2005 m. buvo 1 mln. 972 tūkst. 57,23 Lt, o išlaidos – 1 mln. 672 tūkst. 821,77 Lt.

Nuo praėjusių metų gegužės vidurio į Rusiją išvykęs V.Uspaskichas negrįžta iki šiol. Jį sugrįžti į Lietuvą ne kartą ragino ne tik Lietuvos politikai ir bendrapartiečiai, bet ir asmeniškai Maskvoje su verslininku susitikęs vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys.

V.Upaskichą už akių prokurorai yra pripažinę įtariamuoju. Įtarimai taip pat pareikšti partijos iždininkei M.Liutkevičienei , finansininkei N.Steponavičiūtei bei DP centrinės būstinės vadovei Vitalijai Vonžutaitei.

DP byloje yra apklausta nemažai politikų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (132)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (25)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

K. Girnius. Ar lietuviai buvo sovietų genocido auka? (42)

Mėnesio pradžioje JTO tyrimo komisija dėl Sirijos pareiškė, kad Islamo valstybė jau trejus metus...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (102)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (20)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą (4)

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

Pasigedusi iššūkių metė pelningą profesiją: naują darbą būtų sutikusi dirbti už dyką (2)

Lietuvoje ryškėja nauja nemaloni tendencija, skelbiama, kad jau pradeda trūkti kvalifikuotų...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (61)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (30)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (24)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...