Siekdami parodyti pritarimą Prezidentės Dalios Grybauskaitės pataisoms dėl pagalbinio apvaisinimo įstatymo, prie Seimo protestą rengia visuomenininkai.
© DELFI / Domantas Pipas

Protesto akcija rengiama siekiant parodyti pritarimą Prezidentės pataisoms dėl pagalbinio apvaisinimo įstatymo, Seime priimto birželio 28 d.

Organizatorių duomenimis, Lietuvoje net 50 tūkst. porų turi vaisingumo sutrikimų bei negali susilaukti vaikų, o nevaisingumas yra visuotinai pripažįstama liga. Pagalbinis apvaisinimas yra veiksmingiausias nevaisingumo gydymo būdas, tačiau šiuo metu jis Lietuvoje prieinamas tik pasiturinčioms nevaisingoms poroms, nes nėra kompensuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Pagalbinis apvaisinimas yra įteisintas bei kompensuojamas visose išsivysčiusiose Europos valstybėse. Lietuvoje neturint tinkamo teisinio reguliavimo, yra pažeidžiamos nepasiturinčių nevaisingų Lietuvos pacientų teisės į kokybišką sveikatos priežiūrą, įsitikinę visuomenininkai.

"Atėjo lemiamas balsavimas, po kurio galutinai bus aišku, kokia pagalbinio apvaisinimo politika bus vykdoma Lietuvoje. Todėl dabar kaip niekada svarbu parodyti Seimo nariams, kad mes reikalaujame pagalbinio apvaisinimo įstatymo, garantuojančio, kad žmonėms bus prieinami visi pažangūs moksliškai pagrįsti nevaisingumo gydymo būdai bei genetinė diagnostika. Nevaisingos poros bei sunkiomis genetinėmis ligomis sergantys pacientai to laukia jau daugiau nei dešimtmetį", - teigia jie.

Pabrėžiama, kad taikant pagalbinį apvaisinimą, didžioji gydymo našta tenka moteriai. Nustačius moksliškai nepagrįstus ribojimus, moterims, kurioms taikomas pagalbinis apvaisinimas, tektų taikyti nereikalingas jų sveikatai gresiančias medicinines procedūras, skirti papildomas vaistų dozes, blogėtų gydymo rezultatai, poros susilauktų mažiau vaikų.

Šeštadienį pirmajame Seimo rudens sesijos posėdyje numatytas šalies vadovės vetuoto Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projekto pateikimas.

ELTA primena, kad liepą Prezidentė grąžino tobulinti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Anot Prezidentės, naujasis įstatymas pablogina dabar esančias dirbtinio apvaisinimo sąlygas ir neužtikrina Konstitucijoje įtvirtintos nuostatos, kad valstybė privalo rūpintis žmonių sveikata, užtikrinant tinkamą medicininę pagalbą žmonėms.

Prezidentės teigimu, panašus dirbtinio apvaisinimo reguliavimas taikomas tik Maltoje ir Airijoje, o sukuriamų embrionų skaičių ribojantis įstatymas 2004 m. buvo priimtas Italijoje, tačiau vėliau jis buvo pripažintas žalojančiu moters sveikatą ir prieštaraujančiu Europos žmogaus teisių konvencijai. Šalies vadovė taip pat yra atkreipusi dėmesį, kad lytinių ląstelių donorystę draudžiantis teisės aktas diskriminuoja pagal ligą.

Vetuodama įstatymą, Prezidentė siūlo šeimoms pačioms apsispręsti, kokį nevaisingumo gydymo modelį taikyti - sukurti tik tiek embrionų, kiek jų galima perkelti į moters gimdą, arba sukurtus embrionus šaldyti.

Vetuoti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą Prezidentę ragino dalis gydytojų, mokslininkų ir visuomenininkų, pacientų organizacijų atstovai. Tuo tarpu parlamentarų priimtam įstatymui palaikymą išreiškė ir Bažnyčia.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (50)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (19)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (220)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (12)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (73)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (5)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (173)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Atsibodo valdžios diskriminacija – renka parašus (11)

Šiemet įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas jau kurį laiką neramino...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (276)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Kvapą gniaužiančios vestuvės: prabanga, 3 metrų šleifas ir seksualus nuotakos šokis (9)

Dainininkė, šokėja bei aktorė Rochelle Pangilinan ištekėjo už aktoriaus bei modelio Arthuro...