Minint 62-ąsias Lietuvos žydų genocido metines, prezidentas Rolandas Paksas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi antradienį apdovanojo kelias dešimtis asmenų, gelbėjusių žydus nuo nacių persekiojimo per okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais.
Prezidentūra
© DELFI
Apdovanojimai skirti 36 žydų gelbėtojams, iš jų 28 - po mirties. Kaip rašoma prezidento dekrete, 36 asmenys apdovanoti už tai, kad nepaisydami mirtino pavojaus sau ir šeimai, Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydų tautybės žmones nuo nacių genocido.

Ceremonijoje Prezidentūros Baltojoje salėje dalyvavo nepriklausomybės akto signataras, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietų okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas Emanuelis Zingeris, Žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Alperavičius, grupė rabinų iš įvairių pasaulio šalių, išgelbėtieji ir jų giminės.

Tarp išgelbėtųjų buvo ir Fruma Vitkinaitė Kučinskienė, kurią 1941 metais, tada aštuonerių, išgelbėjo dabar jau mirusi Marija Bieliukienė. Motinai skirtą apdovanojimą atsiėmė jos dukra Rimgailė Razmienė.

R.Razmienė BNS pasakojo, kad su Fruma Prezidentūroje susitikusi pirmą kartą po daugelio metų. R.Razmienė pasakojo, kad po Antrojo pasaulinio karo, sovietmečiu jos motiną į darbą, kurio dažnai ji netekdavo būtent todėl, kad gelbėjo žydus nuo nacių, daugiausiai priimdavo žydai.

Kreipdamasis į susirinkusiuosius R.Paksas sakė, kad žydų gelbėtojai nelaukė apdovanojimų, negarsino savo poelgių ir nelaikė savęs didvyriais. "Jie buvo tiesiog žmonės, davę mums kilnumo ir žmogiškųjų vertybių suvokimo pamoką", - sakė R.Paksas.

Prezidento teigimu, tarp gelbėtojų - gydytojai, kaip Petras Baublys, 1973 m. žuvęs lėktuvo katastrofoje, ūkininkai, dėstytojai, vairuotojai, kunigai, darbininkai, laikrodininkai ir net mokiniai, o tarp išgelbėtųjų - daugiausia vaikai, pasklidę po platųjį pasaulį.

"Tačiau žmogiškumo ir teisingumo gijos juos ir šiandien sieja su Lietuva", - teigė R.Paksas. Prezidentas teigė, kad nuo 1992 metų, kada gimė tradicija prisiminti ir įvardyti žydus nuo nacių gelbėjusius žmones, Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais yra apdovanota daugiau kaip 600 žydų gelbėtojų, dalis jų pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais.

Žydų bendruomenės pirmininko pavaduotoja Maša Grodnikienė per ceremoniją sakė, kad "gelbėtojų ir jų vaikų vardai aukso raidėmis įrašyti į žydų tautos istoriją". "Jūs rizikavote savo ir savo vaikų gyvybėmis, kad paslėptumėte savo kaimynus, pažįstamus ir, dažnai, nepažįstamus", - sakė M.Grodnikienė.

Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus apdovanojimus už žydų gelbėjimą nuo nacių prezidentas teikia du kartus per metus - balandį, kuomet minima Pasaulinė holokausto aukų diena, ir rugsėjį, minint Lietuvos žydų genocido dieną.

Kaskart prezidentas apdovanoja apie pusšimtį žydus nuo nacių gelbėjusių žmonių. Per nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais buvo sunaikinta maždaug 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvos žydų bendruomenės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (15)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (208)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (124)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (159)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

Ukrainos gynybos ministras pranešė apie pasirengimą galimam Rusijos įsiveržimui (10)

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas pranešė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (266)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (14)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (241)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (11)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...