Prezidentas Rolandas Paksas pareiškė neatsistatydinsiąs iš savo pareigų dėl skandalo, spectarnyboms paskelbus įtarimus dėl prezidento aplinkos ryšių su tarptautiniais nusikaltėliais. "Ne, aš neatsistatydinsiu. Neatsistatydinsiu, nes nepažeidžiau nei Konstitucijos, nei priesaikos, nei įstatymų", - pirmadienio vakarą spaudos konferencijoje Vilniuje pareiškė R.Paksas.
Rolandas Paksas
© ELTA
Prezidentas teigė radikaliai pertvarkysiąs savo patarėjų komandą. "Komanda bus reformuota radikaliai ir artimiausiu metu", - sakė R.Paksas. Jo teigimu, vietoje nušalinto patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Remigijaus Ačo bus kitas pareigūnas. Jis neatsakė, ką dar, be R.Ačo, pakeis savo komandoje. "Prezidentūra turi dirbti, patarėjai turi dirbti. Reorganizacija bus tas veiksmas, kuris parodys, kas dirbs, kas nedirbs", - sakė R.Paksas.

Prezidentas teigė sustiprinąs savo patarėjų gretas, ir "todėl kviečia į ją autoritetus". R.Paksas pranešė, kad vienas iš naujų patarėjų "gali būti" lietuvių išeivijos JAV atstovas Linas Kojelis, 1981-1989 m. dirbęs JAV prezidento Ronaldo Reigano administracijoje Europos ir NATO reikalų skyriuje Pentagone, Baltųjų Rūmų ryšių su visuomene skyriuje, Valstybės departamento pabėgėlių reikalų skyriuje ir kt. L. Kojelis gimė ir užaugo Kalifornijoje. 1976 m. jis ekonomikos ir istorijos bakalauro laipsniu baigė Kalifornijos universitetą, o 1978 m. tarptautinių santykių magistro laipsniu - Prinstono universitetą.

Prezidentas sakė taip pat numatęs įsteigti prezidento administracijos vadovo pareigas ir suformuoti vidaus kontrolės skyrių, "kad būtų galima atskirti viešuosius ir privačius interesus".

R.Paksas pareiškė bendradarbiausiąs su skandalą tiriančiomis parlamentine komisija ir Generaline prokuratūra bei vylėsi, kad jų sėkmingas darbas išsklaidys "politinį rūką" virš Lietuvos. "Sveikinu Seime sudarytą komisiją, Generalinė prokuratūra irgi atlieka savo darbą ir galvoju, kad artimiausiu metu, norėčiau, kad tai būtų greitai, šitas politinis rūkas arba migla išsisklaidytų", - sakė prezidentas.

"Aš neturiu ko slėpti, noriu viešumo. Aš bendradarbiausiu ir su Generaline prokuratūra, ir su tyrimo komisija", - užtikrino jis.

Aškindamas savo santykius su dosniausiu rinkimų kampanijos finansuotoju Jurijumi Borisovu, R.Paksas užtikrino, kad nesudarinėjo jokių sutarčių su šiuo asmeniu ir jis nedaro jokios įtakos prezidento sprendimams.

Prie Kauno įsikūrusios bendrovės "Avia Baltika" vadovas J.Borisovas, paaukojęs R.Pakso prezidentinei rinkimų kampanijai 1,2 mln. litų, dabar yra įtariamasis ikiteisminiame tyrime dėl grasinimų prezidentui.

Šis tyrimas pradėtas po to, kad VSD išslaptino pokalbių telefonu įrašus, kuriuose J.Borisovas per pokalbį su verslininku Algirdu Drakšu, vadina prezidentą "politiniu lavonu", nes šis esą nevykdo kažkokios sutarties įsipareigojimų.

Prezidentas pareiškė grasinimų iš J.Borisovo negirdėjęs, o pokalbio įraše girdimus pasisakymus tėra "emocijos ir nieko ir daugiau". Prezidentas neatsakė į klausimą, ar nesigaili iš J.Borisovo priėmęs 1,2 mln. litų auką, tik pakartojo, kad "jokių sutarčių su J.Borisovu nėra".

"Jis neįtakoja mano ir mano komandos sprendimų, jis nedirba Prezidentūroje", - sakė R.Paksas.

Prezidentas taip pat neigė per rinkimų kampaniją pasirašęs kokias nors sutartis su Rusijos informacijos vadybos bendrove "Almax", kurios galimą įtaką rinkimų kampanijai ir formuojant Prezidentūrą dabar tiria parlamentinė tyrimo komisija.

R.Paksas užtikrino, kad "grėsmės nacionaliniam saugumui nėra, visos probelmos yra išsprendžiamos". Prezidentas šiame skandalo komentare, kuris buvo jau trečias po jo įsiplieskimo prieš daugiau kaip savaitę, nebevartojo ankstesnių įvertinimų, jog tai esą "sąmokslas".

Vis dėlto jis pakartojo manąs, jog skandalą apie Prezidentūrą sukėlė "gal per aktyvus noras pakeisti gyvenimą į gera".

Pasigendama aiškesnio atsiribojimo

Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas teigė sveikinąs kai kuriuos prezidento R.Pakso kalbos aspektus.

"Mano supratimu, jo pranešime buvo trys naujos žinios: tai, kad prezidentas radikaliai keičia savo komandą, jog jis sutinka bendradarbiauti su parlamentine komisija ir sveikina jos sudarymą, pripažindamas, jog Seimas padarė teisingus sprendimus. Norėčiau su tuo ir pasveikinti prezidentą", - žurnalistams sakė Artūras Paulauskas.

Seimo pirmininkas pažymėjo, jog laukia tolesnių žingsnių dėl patarėjų komandos reorganizacijos. A.Paulauskas pridūrė, jog prezidentas turėtų iki galo atsakyti, kaip jis vertina savo dosniausią rėmėją J.Borisovą.

Seimo pirmininkas sakė, jog tikisi, kad prezidentas atsakys ne tik į visuomenei, bet ir parlamentinei tyrimo komisijai rūpimus klausimus. "Aš supratau, jog jis sutinka viešai atsakyti į komisijai rūpimus klausimus", - pažymėjo jis.

Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl galimų grėsmių nacionaliniam saugumui pirmininkas socialdemokratas Aloyzas Sakalas sakė, jog prezidentas savo kalboje "kol kas nesistengė išsklaidyti neaiškumų". "Manau, jis turėjo aiškiai atsiriboti nuo pono Borisovo ir atleisti kai kuriuos patarėjus. Remigijus Ačas turėjo būti ne nušalintas, o atleistas", - sakė A.Sakalas.

Vienas Lietuvos socialdemokratų partijos lyderių, Seimo pirmininko pavaduotojas Vytenis Andriukaitis teigė, jog prezidento kalboje buvo "akibrokštų".

"Aš manau, jog prezidentas nepateikė įtikinamų argumentų ir nepadarė išvadų", - sakė V.Andriukaitis.

Jis pareiškė nusistebėjimą, jog prezidentas tik "emocijomis" pavadino savo dosniausio rėmėjo grasinimus.

"Prezidento komentaras apie J.Borisovo pasisakymą yra akibrokštas. Tai yra silpniausia prezidento pasisakymo vieta, kuri sustiprina įtarimus, jog prezidentas su savo rėmėju yra susijęs finansiniais įsipareigojimais", - BNS sakė V.Andriukaitis.

Parlamentinė opozicija sukritikavo R.Pakso kalbą.

"Prezidentas sąmoningai, o gal nesąmoningai vengė tiesių atsakymų į konkrečius klausimus. Matyt, iš anksto turėjęs viešųjų ryšių specialistų parengtus atsakymus, prezidentas negalėjo atsakinėti "žmonių kalba". Su šiais atsakymais prezidentas save tik dar labiau įvarė į kampą", - teigė didžiausios opozicinės Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.

Jis sakė ypač pasigedęs aiškaus prezidento atsakymo į klausimą, ar "Almax" specialistai padėjo parinkti Prezidentūros darbuotojus.

"Mane prezidento kalba tikrai nuvylė. Aš tikėjausi, jog tokiais atvejai pagal vakarietiškus standartus bus prisiimta atsakomybė. Dabar buvau tik dar labiau patikintas, jog mūsų suvažiavimo pareiškimas buvo teisingas. Tolesnė prezidento agonija tik darys žalą valstybei, bet atrodo, jog jis nusiteikęs tęsti tokią nykią egzistenciją", - sakė Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcijos narys Jurgis Razma.

Savaitgalį TS suvažiavimas priėmė pareiškimą, kuriame paragino prezidentą atsistatydinti dėl prarasto moralinio autoriteto.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (106)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (196)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (287)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (567)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (55)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (199)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...