Reaguodama į prezidento kritiką dėl Valstybinės ligonių kasos bei Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos veiklos, Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentui buvo pateikta klaidinga informacija, ir daugelis jo teiginių neatitinka tikrovės.
© BNS foto
Interviu Lietuvos radijui Valdas Adamkus trečiadienį piktinosi neperžiūrėtu kompensuojamų vaistų sąrašu, neaiškiais jo sudarymo kriterijais, didelėmis vaistų kainomis ir pareiškė nepasitikėjimą Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos veikla ir jos vadovais, taip pat Valstybinės ligonių kasos veikla.

Tuo tarpu SAM išplatintame pranešime spaudai teigima, kad daugelis prezidento priekaištų neatitinka tikrovės. Pasak pranešimo, SA ministru tapus Romualdui Dobrovolskiui, iš Kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų kainyno buvo išbraukti 167 pavadinimų vaistai, o "prezidento retoriškai minėtas "tepalas nuo grybelio" išbrauktas 2001 m. spalio mėn".

"Jei šiandien valstybė kompensuoja tepalą nuo grybelio, gal reikėtų kompensuoti ir šampūną nuo pleiskanų?", - interviu radijui ironizavo šalies vadovas.

Ministerijos pranešime teigiama, kad išbraukus bet kurį vaistą iš valstybės kompensuojamųjų sąrašo tiesiogiai nukentėtų juos vartojantys pacientai, todėl SAM "stengiasi atsižvelgti į gyventojų poreikius ir užtikrinti, kad kompensuojamuosius vaistus gautų kiekvienas, kam jų reikia".

SAM atmeta prezidento priekaištą, kad atsakingi šalies pareigūnai rimtai nesidera dėl mažesnių vaistų kainų su vaistų gamintojais. "Atvirkščiai, SAM derybos su stambesniais vaistų gamintojais buvo pradėtos tik gerai išanalizavus jų siūlomas bei kaimyninėse šalyse galiojančias kainas", - rašoma pranešime.

SAM teigimu, pavyko susitarti, kad daugelio vaistų kainos būtų ne didesnės kaip Latvijoje ir Estijoje. Derybų metu kainos sumažintos vidutiniškai 18,5 proc., kai kurių vaistų - daugiau kaip 50 proc.

"Sveikatos apsaugos ministerija visada pasirengusi apie savo nuveiktus darbus pateikti dar daugiau informacijos, padėsiančios valstybės vadovui ir visuomenei nebūti suklaidintiems", - rašoma pranešime spaudai.

Atsakydama į pastabas dėl ligonių kasų informacinės sistemos nepakankamo tobulumo ir duomenų panaudojimo ne pagal paskirtį, SAM patikino, kad ji veikia gerai, o sukaupta medžiaga yra rimtai analizuojama.

"Tuo įsitikinti gali kiekvienas, nes Valstybinės ligonių kasos duomenys nėra slapti", - rašoma pranešime. Pranešime tvirtinama, kad ministras R.Dobrovolskis neturi konkrečių duomenų apie farmacijos įmonėse dirbančius Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pareigūnus, tačiau kitą savaitę susitiks su tarnybos vadovais aptarti šių prezidento priekaištų.

Tuo tarpu V.Adamkus interviu teigė, kad net ketvirtadalis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pareigūnų dirba dar keliose darbovietėse, dažnai - farmacijos kompanijose, todėl, prezidento nuomone, yra akivaizdūs interesų konfliktai.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) taip pat neigė prezidento priekaištus dėl ligonių kasose įdiegtos informacinės sitemos netobulumo.

Pasak pranešimo spaudai, ligonių kasų informacinė sistema pajėgi aprūpinti ligonių kasas reikiama informacija, ir šios sistemos duomenų analizė leido nustatyti gydytojus, kurie galimai piktnaudžiavo, išrašydami kompensuojamuosius vaistus.

"Kad ligonių kasų informacinėje sistemoje kaupiamų duomenų pakanka atlikti reikalingą analizę, patvirtino ir PHARE projekto nacionalinės kovos su korupcija programos peržiūrą ir įgyvendinimą tiriantys užsienio šalių specialistai", - teigiama pranešime spaudai.

Pasak pranešimo, informacinėje sistemoje kaupiami duomenys apie valstybės lėšų panaudojimą nėra slapti, nemokamai teikiami visoms oficialiai pageidaujančioms juos gauti valstybinėms ir privačioms struktūroms.

"Be abejo, patikimai saugoma ir niekam neprieinama tik konfidenciali, su asmens duomenimis susijusi informacija", - teigia VLK.

VLK teigia, kad per artimiausius tris mėnesius bus baigta kurti ir įdiegta kompensuojamųjų vaistų išrašymo kontrolės sistema, kuri leis užkirsti kelią galimiems gydytojų ir vaistininkų piktnaudžiavimams išrašant bei išduodant kompensuojamuosius vaistus, iki metų pabaigos patobulinta ir automatizuota kompensuojamųjų vaistų išdavimo vaistinėse apskaitos sistema, panaudojant brūkšninius kodus.

Taip pat iki metų pabaigos bus sukurta kompensuojamųjų vaistų išrašymo ir išdavimo kontrolės ir analizavimo sistema, naudojant šiuo metu moderniausias šios srities informacines technologijas, ir tai padidins lėšų panaudojimo kontrolės efektyvumą.

Prezidento priekaištus sveikatos apsaugos sistemos institucijomis ketvirtadienį parėmė parlamentarė konservatorė Rasa Juknevičienė, vadovavusi laikinajai komisijai, kuri tyrė padėtį sveikatos sistemoje.

"Po tokio nedviprasmiško prezidento pateikto sveikatos apsaugos sistemos įvertinimo ministras Romualdas Dobrovolskis turėtų ne atsikalbinėti, bet imtis neatidėliotinų veiksmų", - teigiama Tėvynės Sąjungos - konservatorių frakcijos spaudos tarnybos išplatintame pareiškime.

Pareiškime teigiama, kad ministras turi arba pateikti aiškų sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos planą, arba pripažinti savo nesugebėjimą ką nors padaryti ir garbingai pasitraukti. "Nes netrukus gali paaiškėti, kad akis badančių ydų sveikatos apsaugoje nemato tik už tai atsakingas ministras", - teigia R.Juknevičienė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (149)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (136)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (136)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Batelių paieška pajūryje: ar įmanoma rasti nebrangių ir įspūdingų batų? (10)

Kad Palangoje galima atrasti stilingų apdarų, DELFI Stilius jau įsitikino. Todėl šį kartą...

Pasipiktinę graikai įtaria NBA atstovus konspiracija

Medicininiai tyrimai tolimoje Kinijoje, nekonkreti diagnozė, bendravimas per socialinius tinklus....

Pirštelius apsilaižysite: traški vištiena amerikietiškai (4)

Šios traškios vištienos nėra net ko lyginti su greito maisto užkandinių patiekalu – skonis...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (5)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (33)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (28)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (237)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...