Iki Prezidento likus mažiau kaip mėnesiui, pažymas apie savo sveikatą Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikė tik 5 iš 17 pretendentų į šalies vadovo postą. Likusieji taip pat neabejoja esą pakankamai sveiki ir energingi, kad galėtų eiti šias pareigas, tačiau tai patvirtinančių sveikatos pažymėjimų pristatyti nesirengia.
Vaistai
Pagal Prezidento rinkimų įstatymą tai nėra privaloma.

Šalies Konstitucija numato tik vieną su sveikata susijusį apribojimą kandidatuojantiems į prezidentus - jais negali būti renkami asmenys, kuriuos teismas yra pripažinęs neveiksniais.

Kitais atvejais rinkėjams teks patiems susigaudyti, kas yra kas: ekscentriškas elgesys ir nevaldomi įsiūčio protrūkiai yra būsimųjų prezidentų trūkumas ar privalumas. Šiaip ar taip sveikatos pažymos apibūdina tik fizinę maratono dalyvių “formą”.

Tik rekomenduojama

Prezidento rinkimų įstatymas reglamentuoja, kad kandidatai į prezidentus gali pateikti sveikatos pažymas, tačiau tai nėra privaloma.

Iš 16 pretendentų į prezidentus sveikatos pažymėjimus kol kas yra pateikę tik 5: Valdas Adamkus, Artūras Paulauskas, Kęstutis Glaveckas, Vytautas Šerėnas ir Rolandas Paksas.

Algimantas Matulevičius, Eugenijus Gentvilas, Vytautas Matulevičius, Juozas Petraitis, Kazimiera Prunskienė, Vytenis Andriukaitis, Julius Veselka, Algirdas Pilvelis, Vytautas Bernatonis sveikatos pažymų nepristatė. To nepadarė ir vyriausias kandidatas į prezidentus Kazys Bobelis bei Vytautas Šustauskas, kuris ne kartą yra gydęsis ligoninėje dėl širdies sutrikimų.

Pristatę pažymas - sveiki

Pirmasis pažymą apie sveikatą pateikė sveiku gyvenimo būdu garsėjantis 76 metų amžiaus šalies Prezidentas V.Adamkus. Jo pateiktoje pažymoje, kuri išduota Vilniaus universiteto ligoninėje “Santariškių klinikos”, parašytas tik vienas žodis - sveikas. “Atlikti tyrimai normos ribose. Sveikas”, - įrašyta Vilniaus universitetinėje Antakalnio ligoninėje K.Glaveckui išduotoje pažymoje.

Apie tai, kad yra sveikas, liudija ir V.Šerėnui privačioje sveikatos priežiūros įstaigoje Medicinos diagnostikos centre išrašytas pažymėjimas. A.Paulauskas Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikė pažymą iš universitetinės Antakalnio ligoninės. Iš jos matyti, kad kandidatui į prezidentus buvo atliktas elektrokardiografijos, rentgeno tyrimas, taip pat konstatuojama, kad kitų klinikinių tyrimų parametrai - be nukrypimų. Galutinė išvada - sveikas.

Vilniaus universitetinės ligoninės “Santariškių klinika” direktoriaus pavaduotoja ambulatorinei pagalbai Palma Girčienė paaiškino, kad profilaktinis patikrinimas nenumato, kokius konkrečius tyrimus būtina atlikti, su kokiais specialistais pasikonsultuoti: “Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą valdininkų patikrinimo tvarką, pažymą apie sveikatą, jos būklę įvertinęs, turi išduoti bendrosios praktikos gydytojas”.

Pasak P.Girčienės, tik jis sprendžia, ar konkrečiam pacientui reikia atlikti kokius nors papildomus tyrimus, apsilankyti pas kitus specialistus: kardiologą, neurologą ar psichiatrą.

Neturi kada tikrintis

“Tada, kai reikėjo pateikti visus dokumentus, Juozas Petraitis tiesiog nesuspėjo nueiti pas gydytojus pasitikrinti. Ir dabar nėra laiko, todėl pažymos jis greičiausiai nepateiks”, - aiškino J.Petraičio atstovas spaudai Dainius Rutkauskas. Jo teigimu, J.Petraitis yra jaunas ir sveikas. Be to, sportuoja, sveikai maitinasi, yra sveiko gyvenimo būdo šalininkas, todėl tikrintis jam nebūtina.

Kitas pretendentas į prezidentus Algirdas Pilvelis patikino, kad jeigu pažyma būtų privaloma, tai ją pateiktų: “Kam daryti nereikalingą darbą. Be to, esu stipresnis už bet kurį kitą tokio amžiaus žmogų. Dirbu “Lietuvos aido” redakcijoje 6 dienas per savaitę daugiau kaip po 12 valandų”. Paklaustas, kada paskutinį kartą lankėsi pas gydytoją, A.Pilvelis atšovė: tai mano asmeninis reikalas. Tačiau tuoj pat pakomentavo, kad jau 20 metų, kai poliklinikoje nebuvo. Tik praėjusių metų rudenį gulėjo ligoninėje, kur jam buvo atliktos kelios nesudėtingos chirurginės operacijos. Kokios - pašnekovas nepanoro sakyti.

Sveikatos tikrintis dėl laiko trūkumo nėjo ir E.Gentvilas: “Nuolat važinėju tai į Klaipėdą, tai atgal į Vilnių, ir taip nieko nesuspėju. Juolab kad dėl to jokių problemų neturėjau ir, ačiū Dievui, neturiu”.

Beprasmis laiko gaišimas

Kandidatui į prezidentus Seimo nariui A.Matulevičiui atrodo, kad sveikatą tikrintis turėtų tie, kurie turi kokių nors problemų ar yra vyresnio amžiaus. Jiems gal ir pravartu pateikti pažymas. Kitiems, kadangi įstatymas to nereikalauja, neverta gaišti laiko. A.Matulevičius teigia, kad profilaktiškai tikrinasi tik kartais, nereguliariai. Jokiomis rimtomis ligomis jis tikina nesergąs.

“Aš labai gerai jaučiuosi. Kasmet tikrinuosi sveikatą. Šių metų sausį man buvo atliktas nuodugnus patikrinimas. Jis parodė, kad sveikata labai gera”, - aiškino medikas K.Bobelis, kuris kitais metais švęs 80 metų jubiliejų. Gydytojo nuomone, sveikatos pažymos yra absurdas ir akių dūmimas: “Šiandien gali būti žvalus, o rytoj - gauti infarktą. Niekur pasaulyje sveikatos pažymų iš kandidatų į prezidentus nereikalauja”.

Jokių problemų nekyla

V.Andriukaitis tikina, kad kai kuriems jo kolegoms pretendentams į prezidentus išties reikėtų pateikti sveikatos pažymėjimus. Tiems, kurie yra sveiki, tai nebūtina. V.Andriukaitis save priskiria prie pastarųjų: “Kasmet profilaktiškai tikrinuosi sveikatą, mane, jei ir neturiu laiko, nori nenori “priverčia” kolegos. Kadangi pats esu medikas, gerai suvokiu tokių patikrinimų būtinybę. Rekomenduoju tai daryti visiems”. Paskutinį kartą profilaktiškai kandidatas tikrinosi prieš metus.

“Kai man bus 75 ar 85 metai, jei būsiu ligotas, eisiu tikrintis sveikatos. Ir tai tikriausiai pasirodys, kad esu sveikas - tfu tfu tfu”, - dėl visa ko nusprendžia nusispjauti per kairį petį pretendentas į prezidentus J.Veselka. Jis sakosi turįs mažai reikalų su gydytojais, nes yra visiškai sveikas. “Tiesa, neseniai man skaudėjo koją, kelį, tai teko 10 dienų vaikščioti į polikliniką šildytis”, - prisiminė Seimo narys. Ligoninėje jis gulėjo tik kai buvo jaunas. Žvejojo ant žemės atsigulęs ir susirgo plaučių uždegimu.

V.Šustauskas sako, kad jo sveikatos pažymėjimas - ginklas. Mat šį pavasarį gegužės mėnesį prieš gaudamas leidimą ginklui įsigyti jis jau pasitikrino: “Patikrino viską: ar aš ne durnas, ar venerine liga nesergu, be to, dar visokiausius testus teko laikyti. Parodžiau tą pažymą ir Vyriausiajai rinkimų komisijai. Tiko. Jei kyla kokių abejonių, galiu ir jums parodyti”. Specialiai dėl rinkimų V.Šustauskas pas gydytojus nesiruošia eiti. Tačiau prieš dvejus metus, dar būdamas Kauno meru, politikas ne kartą gydėsi ligoninėje širdies sutrikimus.

Reikia ne tik fizinės sveikatos

Pažymos, kurias pateikė kandidatai į prezidentus, liudija, kad jie yra fiziškai sveiki. Tačiau būti Prezidentu - ypatingai sunkus, daug atsakomybės reikalaujantis darbas, esant nuolatinei įtampai, stresui. Tuo tarpu kai kurių politikų ir kandidatų ekscentriškas elgesys, pykčio “priepuoliai”, keiksmažodžiai kartais kelia tam tikrų abejonių. Todėl būsimiesiems prezidentams praverstų pasitikrinti ir psichikos sveikatą, nors to nereikalaujama.

“Kol kas mūsų visuomenė dar sugeba atsirinkti. Kai ji to padaryti nebeįstengs, ir psichiatro pažymos nepadės”, - juokauja psichiatras psichoterapeutas Raimundas Alekna.

"Kalbant rimtai, pretenduojantys į Prezidento postą turėtų pasižymėti tam tikromis charakterio savybėmis. Neabejotinai toks žmogus turi būti stipri asmenybė, lyderis, gebėti drąsiai ir atsakingai priimti sprendimus, mokėti dirbti komandoje, nekalbant apie tvirtus moralinius principus. “Turiu galvoje, kad jis pats turi sugebėti laikytis įstatymų ir turėti pakankamai valios prižiūrėti, kad kiti tai darytų”,- sako R.Alekna.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (27)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (24)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (76)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (76)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...