Šis tyrimas pradėtas sausio 7 dieną pagal Seimo Antikorupcijos komisijos kreipimąsi.

Ikiteisminis tyrimas vykdomas dėl galimo Muitinės departamento valstybės tarnautojų piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi organizuojant ir vykdant viešuosius pirkimus.

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas liberalas Vitalijus Gailius BNS sakė, kad trečiadienį komisija, susipažinusi su iš institucijų gautais atsakymais, apsispręs, ar jai pačiai toliau domėtis Muitinės departamento viešaisiais pirkimais, ar kreiptis į Finansų ministeriją, kad ši įvertintų jai pavaldžios tarnybos vadovų darbą.

"Komisijos nariai spręs, ar tęsiame tyrimą, kaip Muitinės departamente taikomos antikorupcinės priemonės, ar tinkamai naudojami asignavimai, ar perduodame atsakingoms institucijoms įvertinti Muitinės departamento vadovų veiklą", - teigė komisijos pirmininkas.

Praėjusių metų gruodžio 19 dieną Seimo Antikorupcijos komisija nutarė kreiptis į prokuratūrą dėl galbūt neskaidrių pirkimų Muitinės departamente.

Parlamentarams įtarimų sukėlė Muitinės departamentas organizuotas konkursas "Dėl muitinės deklaracijų apdorojimo sistemos atnaujinimo, vystymo ir įdiegimo bei priežiūros ir palaikymo paslaugų įsigijimo". Jo nugalėtoju pripažintas konsorciumas, sudarytas iš paslaugų tiekėjo "Systemy Komputerowe – Glowka S.A." ir bendrovės ERP. Sandorio vertė - daugiau kaip 21 mln. litų. Sutartis sudaryta šešeriems metams.

Komisijos duomenimis, likusi nepanaudota sutarties suma 2012-2013 metams sudaro apie 4 mln. litų. Kadangi ERP šiuo metu iškeltas bankrotas, parlamentarų teigimu, sutartis turėjo būti nutraukti. Tuo metu Muitinės departamentas esą nusprendė toliau vykdyti sutartį su "Systemy Komputerowe – Glowka S.A." Ši paslaugai teikti pasamdė prieš kelis mėnesius įsteigtą kompaniją "myNewUniverse".

"Susirūpinimą kelia ta aplinkybė, kad UAB "myNewUniverse" vadovauja Valdemaras Karpovičius, kuris iki 2006 metų dirbo Muitinės departamento Informacinių technologijų departamente, o vėliau buvo UAB ERP darbuotojas, tiesiogiai atsakingas už šio projekto vykdymą, - rašoma Antikorupcijos komisijos rašte prokurorams. - (...) Toks akivaizdus Viešųjų pirkimų įstatymo nepaisymas suteikiant galimybę vienam iš jungtinės veiklos sutarties pagrindu laimėjusių konsorciumo dalyvių perimti pirkimo sutarties įsipareigojimus ir toliau vykdyti pirkimo sutartį bei gauti galimai neteisėtas pajamas, rodo, kad Muitinės departamento vadovybė yra galimai suinteresuota tokia šios pirkimo sutarties baigtimi."

Antikorupcijos komisija taip pat atkreipė prokurorų dėmesį į Muitinės departamento Muitinės informacinių sistemų centro direktoriaus pavaduotojo Tautvydo Banelio veiklą. Mat jo įsteigta įmonė "Paspara" laimėjo konkursą muitinės duomenų saugyklos tobulinimo paslaugoms pirkti. Be to, minėtos įmonė finansų direktorės pareigas esą eina T.Banelio žmona, o sūnus dirba informacinių technologijų konsultantu.

Be to, anot parlamentarų, tai ne vienintelis "Pasparos" laimėtas konkursas, kurį skelbė Muitinės departamentas.

Pareigūnų taip pat paprašyta ištirti ir departamento sutartis su įmone "Sauda", kuri saugo ir gabena muitininkų sulaikytus automobilius bei kontrabandinius krovinius. Politikų vertinimu, sutartis su "Sauda" pratęsta nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo, o tai esą leido bendrovei uždirbti be konkurso.