Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) vadovas socialdemokratas Julius Sabatauskas sako, jog pastarieji du nesėkmingi bandymai paskirti generalinį prokurorą gali rodyti ir paties tokio skyrimo modelio krizę.
Julius Sabatauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

J.Sabatausko teisimu, verta svarstyti apie generalinio prokuroro skyrimo tvarkos pakeitimą, turint omenyje ir tai, jog įprastai Europos valstybėse generalinio prokuroro skyrime dalyvauja vykdomoji valdžia.

„Gal iš tikrųjų skyrimo modelis patiria krizę, nes nedaugelyje pasaulio valstybių rasime modelį, kai skyrimo procedūroje dalyvautų prezidentas ir parlamentas. Daugelyje valstybių nei parlamentas, nei prezidentas nedalyvauja, tiesa, yra viena valstybė, JAV, kur prezidentas skiria, nes teisingumo ministras lygu generaliniam prokurorui“, - BNS sakė J.Sabatauskas komentuodamas situaciją, kai Generalinė prokuratūra ir toliau lieka be nuolatinio vadovo.

Seimas šią savaitę nepritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymui generaline prokurore skirti Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkę Editą Dambrauskienę. Vasarą Seimas atmetė ir pirmą prezidentės pasiūlytą kandidatą į šias pareigas - Kauno apygardos teismo pirmininką Nerijų Meilutį. Nepaskyrus vadovo, laikinai prokuratūrai toliau vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis. Konstitucija numato, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Pasak Seimo TTK pirmininko, Europoje vyrauja modelis, kai generalinis prokuroras yra pavaldus teisingumo ministrui - arba yra jo pavaduotojas, arba yra tuo pačiu generalinis prokuroras ir ministras. „Dažniausiai generalinis prokuroras yra pavaldus teisingumo ministrui ir skyrime dalyvauja Vyriausybė“, - pabrėžė J.Sabatauskas.

Seimo TTK vadovas priminė, jog tokia generalinio prokuroro skyrimo tvarka buvo ne visada, vienu metu sprendimo galią dėl skyrimo į šias pareigas turėjo Seimas. „Iškart, kai Seimas Konstitucijoje nustatė pataisą, susilaukė mokslininkų kritikos. Ypač Vilniaus Universiteto Teisės fakulteto mokslininkai kritikavo šitą modelį, sakė, kad užsiimat eksperimentais, darote tai, ko nėra pasaulyje“, - pasakojo J.Sabatauskas.

Pasak jo, žiūrint į konstitucinę sąrangą, būtų logiška, jog generalinio prokuroro skyrimo procese dalyvautų Vyriausybė. „Žiūrint konstitucinę sąrangą, už ką atsakinga Vyriausybė, garantuoja valstybės saugumą ir viešąją tvarką, apima tą funkciją, prokuratūra dalyvauja tame procese, tada sąsajos su Vyriausybe turėtų būti tampresnės“, - kalbėjo parlamentaras.

Visgi, J.Sabatausko teigimu, diskusija dėl generalinio prokuroro paskyrimo tvarkos pataisų lengva nebūtų - kils nuogąstavimai, jog taip bus sudarytos sąlygos į prokurorų darbą kištis politikams, be to, reikėtų keisti konstituciją, o tai ilgas ir sudėtingas procesas.

„Galbūt iš tikrųjų verta diskutuoti dėl modelio, net jei ir bus paskirtas generalinis prokuroras, nors pernelyg bijoma diskutuoti ar diskusijos nutildomos vieninteliu riktelėjimu - čia gi politikai iškart kišis!“, - sakė TTK vadovas.

Jis taip pat svarstė, jog po dviejų kandidatūrų atmetimo, rasti naują kandidatą prezidentei bus sudėtinga.

„Aš tada siūlau ir platesnį ratą galimų kandidatų. Kol kas matėme kandidatus iš teisėjų tarpo, įstatymas sako, kad asmuo, kuris gali būti skirtas generaliniu prokuroru, nebūtinai turi būti teisėjas ar prokuroras. Galbūt galima ieškoti kito teisininko, jeigu atsirastų toks kandidatas, kuris turėtų didelį autoritetą teisinėje visuomenėje“, - kalbėjo socialdemokratas.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (186)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (171)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (18)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (5)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (8)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako „Boutique...

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (294)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Kruopių miestelyje rastas sidabrinių litų lobis (17)

Akmenės rajone darbininkai aptiko lobį – iš žemės iškasė apie pusšimtį tarpukario litų...

Pilvo pūtimas – ne tik prastos mitybos išdavikas: kokias ligas išduoda dujų kaupimasis

Skausmingas pilvo raižymas, spaudimas ir vis išeinančios dujos – nemalonūs pojūčiai, kurių...

Pietų pertrauka armėniškame restorane: užteko ir trijų šašlykų (11)

Vieni iš smagiausių pietų pertraukos atradimų būna tada, kai prieš vykdama nieko pernelyg daug...

Didžiausias išduotų paskolų būstui augimas – jau nebe sostinėje (10)

Keletą pastarųjų metų Vilniuje stebėtas būsto finansavimo rinkos aktyvumas išplito ir į kitus...