Seimo rinkimus laimėjus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS), partijų laukia sudėtingas valdančiosios koalicijos formavimo procesas, mano BNS kalbinti politologai. Jie neatmeta galimybės, kad partijoms nepavykus susitarti, reikės rengti pirmalaikius Seimo rinkimus.
Gabrielius Landsbergis, Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Andrius Ufartas

„Net jeigu antrasis turas būtų baigęsis taip pat, kaip pirmas, partijų pozicijos būtų apylygės, matėsi, kad bus sudėtingas derybų procesas. O dabar, po tokios „valstiečių“ pergalės nesiimčiau prognozuoti, kas čia bus, bet pirmi signalai iš partijų lyderių po rinkimų rezultatų nėra šviesūs, jeigu kalbėtume apie lengvą koalicijos formavimą“, – BNS pirmadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) politologas Mažvydas Jastramskis.

Pasak jo, jeigu partijoms nepavyks susitarti, gali reikėti prezidentės įsikišimo: „Prezidentūra turėtų tarti žodį ir bandyti kažkaip diplomatiškai – žinau, kad to sudėtinga tikėtis iš Prezidentūros pagal politikos stilių – bet kažkaip diplomatiškai prie vieno stalo pastatyti konservatorių, „valstiečių“ atstovus, galbūt padėti jiems susitarti, kalbant apie konkrečias ministerijas“.

Kitas scenarijus, partijoms nesusitarus, pasak jo, būtų pirmalaikiai Seimo rinkimai.

„Mes nesame tokių turėję, bet kitose valstybėse, kai atsiranda tokia situacija, vadinamasis „pakibęs“ parlamentas, o yra ženklų tam tikro „pakibimo“, nesuformuojant aiškios koalicijos – visko gali būti“, – sakė M. Jastramskis.

Tikimybė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga formuos mažumos Vyriausybę, pasak jo, yra menka, todėl partijai reikės „nugludinti derybinius kampus“, ieškant susitarimo su galimais partneriais.

„Valstiečiai“ derėsis ir su socialdemokratais, ir su konservatoriais

„Valstiečiai“ rinkimus laimėjo didele persvara, bet daugumos jiems neužtenka, jiems reikės kažką prisidėti. Dalį partijų jie atstūmė jau anksčiau savo pareiškimais – lenkai, „Tvarka ir teisingumas“, liberalai – lieka socialdemokratai ir konservatoriai, ir abi šios partijos žino, kad jos bus jaunesniojo koalicijos partnerio vaidmenyje, ir abi šios tradicinės Lietuvos partijos mažai yra linkę (...) Tai va, klausimas, ar Ramūnas Karbauskis su Sauliumi Skverneliu sugebės pasiūlyti socdemams arba konservatoriams tiek, kad šie sutiktų eiti į koaliciją“, – sakė M. Jastramskis.

TSPMI direktoriaus Ramūno Vilpišausko teigimu, greičiausiai valstiečiai ir žalieji derėsis su abiem partijomis, taip mėgindami sustiprinti savo derybines pozicijas.

„Pagrindinis klausimas, kiek leisis šitą žaidimą žaisti konservatorių ir socialdemokratų partijos, kuri iš jų labiau norės būti valdžioje ir bus labiau linkusi į kompromisus“, – sakė R.Vilpišauskas.

Būsimas derybas ji taip pat vertina kaip sudėtingas ir pastebi, kad nė viena iš potencialių „valstiečių“ partnerių nėra pratusi būti mažesniąja koalicijos partnere ir į koaliciją nesiveržia.

„Nei Tėvynės sąjunga, nei socialdemokratai nėra pratę būti mažesniais koalicijos partneriais ir nedominuoti. Dėl to gali būti, kad pasitraukimas į opoziciją gali net atrodyti patrauklesnis. (...) Toks vaidmuo bus ir konservatoriams, ir socialdemokratams neįprastas, ir jau dabar matyti, kad nerodo didelio entuziazmo šių partijų vadovai“, – kalbėjo R.Vilpišauskas.

Jo vertinimu, derybinės „valstiečių“ pozicijos priklausys ir nuo konkrečių partijos atstovų vertybių – kompromisai bus labiau tikėtini tose srityse, kur įtakingi valstiečiai ir žalieji neturi labai griežtų nuostatų.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, LVŽS turės 54 narius Seime. Partijos pirmininko įvardijami potencialūs koalicijos partneriai Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai užsitikrino 31 vietą, kiti galimi partneriai socialdemokratai - 17 mandatų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (37)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (15)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (44)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (8)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (11)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...

Naudinga žinoti: skaičiai parodantys telefono patvarumą (1)

Perkant naujus mobilius prietaisus jų popieriuose visuomet rasite IP reikšmę. Tikriausiai daugelis...