Siųsdami politinės santarvės signalą Šiaurės Atlanto Aljansui, dešimties Lietuvos partijų atstovai trečiadienį Seime iškilmingai pasirašė istorinį susitarimą, kuriuo patvirtino, jog Lietuva siekia narystės NATO ir aktyvaus dalyvavimo Europos Sąjungos (ES) bendroje užsienio ir saugumo politikoje.
Lietuva žengia į NATO
© KAM
Susitarimą "Dėl Lietuvos gynybos politikos 2001-2004 m." pasirašė tiek valdančiosios, tiek opozicinės partijos, o taip pat kelių mažesniųjų partijų atstovai.

"Tik priklausydama NATO kolektyvinės gynybos sistemai, Lietuva gali užsitikrinti ilgalaikį ir stabilų saugumą", - teigiama pasirašytame susitarime.

"Mes pademonstravome savo vienybę. Tai yra labai geras ženklas prieš artėjančią NATO Parlamentinės Asamblėjos sesiją ir 2002 metais įvyksiantį NATO viršūnių susitikimą", - po pasirašymo ceremonijos pareiškė Seimo pirmininkas, socialliberalų lyderis Artūras Paulauskas.

Partijos patvirtino, jog "Lietuvos prioritetas ir ateityje bus dalyvavimas NATO vadovaujamose bei ES tarptautinėse operacijose, krizių ir konfliktų prevencijoje", o gynybos išlaidoms turi būti skiriamas stabilus bendrojo vidaus produktas (BVP).

"Lietuvos gynybos išlaidos 2002 m. bus 2 proc. BVP, o 2003-2004 metais šis procentas nebus mažinamas", - teigiama susitarime. Anot susitarimo, siekiant efektyviai panaudoti kariuomenei skirtas lėšas, jos plėtra bus vykdoma pagal nustatytas prioritetines sritis.

Pagal susitarimą 2002-2004 m. pagrindiniai kariuomenės plėtros prioritetai yra šie: karių mokymo ir švietimo sistemos tobulinimas, karių tarnybos sąlygų gerinimas, valdymo, kontrolės ir ryšių sistemos tobulinimas, oro gynybos kūrimas ir plėtra, logistikos sistemos plėtra, ginkluotės ir technikos įsigijimas ir modernizavimas bei gynybos infrastruktūros plėtra.

Susitarimu partijos pritaria nuostatai iki 2006 m. sukurti brigadą, pajėgią veikti kartu su NATO pajėgomis pagal Šiaurės Atlanto sutarties 5 straipsnį Lietuvoje, o iki 2002 m. bus sukurtas batalionas, gebantis vykdyti bendras operacijas su NATO pajėgomis užsienyje.

Taikos metu JT ir NATO tarptautinėms taikos palaikymo operacijoms Lietuva planuoja skirti padalinius iki kuopos dydžio.

Susitarimą pasirašė valdančiosios Lietuvos liberalų sąjunga (LLS), Naujoji sąjunga (socialliberalai), Centro sąjunga, Moderniųjų krikščionių demokratų sąjunga (MKDS), opozicinės Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Tėvynės sąjunga (Lietuvos konservatoriai) bei kelios mažesnės partijos - "Jaunosios Lietuvos" , naujųjų tautininkų ir politinių kalinių sąjunga, politinė partija "Lietuvos krikščionys demokratai", Naujosios demokratijos partija, Nuosaikiųjų konservatorių sąjunga.

"Tai yra kompromisinis susitarimas", - po pasirašymo ceremonijos pažymėjo LSPD vicepirmininkas Vytenis Andriukaitis.

Pasirašymo ceremonijoje nedalyvavo, bet prie jo vėliau ketina prisijungti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai. Derybose dėl dokumento dalyvavo ir Lietuvos laisvės sąjungos (LLS) lyderis Vytautas Šustauskas, tačiau į pasirašymo ceremoniją jis taip pat neatvyko.

LSDP susitiko pasirašyti susitarimą po to, kai į jį buvo įtraukta keletas naujų formuluočių. V.Andriukaitis atkreipė BNS dėmesį į tai, jog tekstas buvo papildytas nuostata, kad "ilgalaikiai krašto apsaugos sistemos plėtros planai ir stabilus finansavimas galimas tik parlamentinių partijų sutarimu bei turint platų visuomenės palaikymą ir pritarimą šiems tikslams".

Krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius pripažino, jog pasirašytas susitarimas neturi įstatymo galios, tačiau "tai yra pagrindas atsižvelgti svarstant biudžetą". Remiantis prieš porą metų Seimo priimtu įstatymu dėl krašto apsaugos sistemos finansavimo, šiemet krašto apsaugai ketinama skirti 1,95 proc. BVP.

L.Linkevičius pareiškė viltį, kad partijos garbingai laikysis susitarimo, svarstant krašto apsaugos finansavimo klausimą. Susitarimo dėl gynybos politikos projektą parengė Krašto apsaugos ministerija.

Dokumento derinimas užtruko dvi savaites, nors su pagrindinių politinių partijų lyderiais tokio dokumento pasirašymo idėja buvo aptarta anksčiau.

Po politinio pakto pasirašymo KA ministras L.Linkevičius išdalijo partijų vadovams žydras kepurėles su NATO simbolika. Užsidėję šias kepuraites, partijų lyderiai nusifotografavo "šeimyninei nuotraukai".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (20)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Teko samdyti net saugos tarnybą: Lietuvai priklausančiame kelte įstrigo 12 pabėgėlių (122)

„ DFDS Seaways “ kelte „Kaunas Seaways“ aptikta 12 pabėgėlių, DELFI patvirtino įmonės...

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (75)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (12)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (5)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (529)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Pirmadienio vakarą – visiškas Saulės užtemimas (6)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu (1)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Atostogų metu dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta Vilniaus prokurorė (31)

Pirmadienį Vilniuje dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta neblaivi Vilniaus apylinkės...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (251)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...