Neskaidrūs pirkimai griauna pasitikėjimą kariuomene, piktinasi opozicinės partijos, Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) pranešus apie aštuoniskart brangiau nei rinkos kaina kariuomenei atsiėjusius virtuvės įrankius.
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Puodai ir šaukštai už aštuonis kartus didesnę kainą, kai Lietuva didina finansavimą gynybai, kai turime rengtis ir būti pasiruošę bet kurią dieną gintis nuo kaimyno agresijos, gali priminti diversiją ar net valstybės išdavystę, nes griauna pasitikėjimą kariuomenės skaidrumu ir sąžiningumu“, – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų išplatintame pareiškime cituojamas partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Pasak konservatorių vadovo, visuomenė laukia iš ministro socialdemokrato Juozo Oleko bei kariuomenės vadovo generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko „griežto ir principingo pareigūnų, atsakingų už šią neskaidrią istoriją, įvertinimo“.

„Informacija, kurią matome žiniasklaidoje, pakerta visuomenės pasitikėjimą, kad jų aukojamos lėšos bus nukreiptos išties gynybai, o ne kitoms reikmėms, ir diskredituoja partijų susitarimą skirti 2 proc. nuo BVP krašto apsaugai. Matant tokį lėšų švaistymą, kyla pagristų abejonių, ar ministras sugeba įžvelgti lėšų panaudojimo prioritetus“, – pranešime cituojama buvusi krašto apsaugos ministrė konservatorė Rasa Juknevičienė.

Opozicinio Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas sako, kad virtuvės reikmenų pirkinys – „gėdingas pavyzdys, kaip švaistomi mokesčių mokėtojų pinigai, ir dar gėdingesnis, kaip švaistomas visuomenės pasitikėjimas ne vien politikais, bet ir tokia svarbia institucija kaip šalies kariuomenė“.

Eugenijus Gentvilas
Eugenijus Gentvilas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Tokie viešųjų pirkimų atvejai taip pat kompromituoja idėją, kad šalies gynybai valstybė privalo skirti daugiau. Šių dienų aktualijų kontekste groteskiškai skamba ministro J. Oleko teiginys, kad iki 2018 metų planuojamas 2 proc. bendrojo vidaus produkto finansavimas krašto gynybai – tai dar ne riba“, – teigiama E. Gentvilo paskelbtame komentare.

Tuo pačiu politikas pabrėžė, kad liberalai visiškai palaiko Lietuvos sprendimą reaguojant į paaštrėjusią geopolitinę įtampą regione didinti paramą gynybai.

V. Mazuronis: tai diskredituoja sutarimą dėl finansavimo

Valdančiosios Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis sako, kad paaiškėjusios aplinkybės dėl per brangiai pirktų virtuvės reikmenų kariuomenei diskredituoja sprendimą didinti finansavimą krašto apsaugai.

Valentinas Mazuronis
Valentinas Mazuronis
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasak jo, „darbiečiai“ per artimiausią valdančiosios koalicijos politinės tarybos posėdį iš krašto apsaugos ministro socialdemokrato Juozo Oleko reikalaus atsakymų, kodėl reikmenys kariuomenei buvo pirkti aštuonis kartus didesne nei rinkos kaina, o kilus įtarimams – pirkimas nenutrauktas.

„Kai mes šiandien valstybėj pinigus nuimam nuo socialinių dalykų, atlyginimų ir, manau, teisingai padarom, skirdami kariuomenei, siekdami dviejų procentų, ir kai lygiagrečiai iškyla šitie dalykai, jie labai blogai atrodo. Tai diskredituoja pačią kariuomenės finansavimo didinimo tendenciją, ir tai labai blogai. Ką dabar galėsime paaiškinti susitikimuose su žmonėmis, kurie turi problemų socialinėj plotmėj, kurie klausia, kaip išgyventi iš pusantro šimto eurų pensijos, o tokie dalykai vyksta valstybėj“, – BNS sakė V. Mazuronis.

„Darbiečių“ vadovas taip pat stebėjosi socialdemokratų ministro paaiškinimais, jog kilus įtarimų dėl pirkimo skaidrumo nupirkti reikmenys palikti sandėliuose, o medžiaga perduota teisėsaugai, užuot nutraukus pirkimą.

„Kaip koalicijos partneriai mes prašysime, kad artimiausioje politinėje taryboje krašto apsaugos ministras pateiktų informaciją, kas čia vyksta. Jei aš teisingai suprantu, kad tie nupirkti reikmenys kažkur sandėliuose guli, patiems kelia įtarimus, tada kyla klausimų, kodėl nepanaikinta ir neatšaukta ta sutartis, jei ji nusikalstama ar neteisinga. Mes neketiname būti teisėjais ar kažkokiais vertintojais, bet politinėje taryboje Darbo partija prašys, kad koalicijos partneriai nuodugniai informuotų, kas vyksta“, – kalbėjo V. Mazuronis.

Viešųjų pirkimų tarnyba antradienį paskelbė, kad įvairius virtuvės įrankius iš bendrovės „Nota bene“ kariuomenė pirko aštuonis kartus brangiau, nei rinkoje. Pasak pranešimo, 2014-aisiais vykdydama 173,8 tūkst. eurų pirkimus kariuomenė pjaustymo lentelę įsigijo už 180 eurų, kai identiška lentelė parduotuvėje tuo metu kainavo 28 eurus, duonriekį peilį – už 142 eurus, kurio kaina parduotuvėje – 13 eurų. Kepsniams naudojama šakutė pirkta už 184 eurus, kiaurasamtis – už 70 eurų, galąstuvas – už 103 eurus, peilis mėsai kapoti – už 250 eurų. Sietelis įsigytas už 161 eurą, skirtingų dydžių samteliai – už 243 eurus ir 258 eurus.

Viešųjų pirkimų tarnybai paskelbus apie įtartinus kariuomenės pirkimus, prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad įstatymai „nenumato galimybės vogti“ bei reikalauja atsakomybę už tai prisiimti krašto apsaugos ministrą socialdemokratą Juozą Oleką.

Krašto apsaugos ministras J. Olekas aiškina, kad virtuvės reikmenys nenaudojami ir siekiamasi išsiaiškinti galimą sukčiavimą. Pasak ministro, Krašto apsaugos ministerija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu dėl pirkimo pradėti ikiteisminį tyrimą, o pastaroji, jį pradėjusi, vėliau tyrimą nutraukė.

J. Olekas teigė, kad Krašto apsaugos ministerija šį sprendimą apskundė teismui rugpjūčio 17 dieną.

Jis pridūrė, kad už šį pirkimą atsakingam asmeniui iš Lietuvos kariuomenės po tarnybinio patikrinimo trims mėnesiams 30 proc. buvo sumažinta alga, o vėliau jis buvo perkeltas į kitas pareigas.

DELFI ir BNS žiniomis, tas asmuo yra tuometis Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamento vadovas Valdas Dambrauskas. Kariuomenės vadas J.V. Žukas sakė, kad jis šiuo metu perkeltas dirbti į Jungtinį štabą.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (31)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vilniaus oro uosto atidarymo laukė dėl įdomios priežasties – pomėgiu užkrėtė ir žmoną (8)

Petras Kaukėnas yra avionikos specialistas . 26 metų vaikinui tenka dažnai atsakinėti į...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (21)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (75)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (121)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (242)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Karščiausioje Žemės vietoje gyvybė rasta rūgštyje (3)

Siurrealistinių spalvų peizaže dominuoja ryškiai žalia ir geltona, burbuliuoja karštas vanduo,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (93)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (20)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...