Aukščiausios valstybinės institucijos skirtingai naudoja reprezentacijai skirtas lėšas. Paskutinės Valdo Adamkaus prezidentavimo dienos beveik visiškai išsekino Prezidentūros šių metų biudžeto lėšas, skirtas reprezentacijai. Didesnė dalis jų išleista sausį ir vasarį šimtais dalytiems apdovanojimams pagaminti.
Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine Prezidentas V. Adamkus įteikė buvusiam Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkui V. Landsbergiui.
© ELTA
Kitos aukščiausios valstybinės institucijos - Seimas ir Vyriausybė - tvirtina gana taupiai naudojančios reprezentacines lėšas, todėl jų niekada nepristinga.

Apdovanojimams ir svečių priėmimams - beveik pusė milijono

Prezidentūros administracijos metinis biudžetas sudaro 12,045 milijono litų. Iš jų darbo užmokesčiui skiriama 3,606 mln. litų, visoms kitoms organizacinėms, komunalinėms bei įvairioms kitokioms paprastosioms išlaidoms - 8,139 mln. litų. Įsigijimams, tai yra vadinamosioms nepaprastosioms išlaidoms, skirta vos 300 tūkstančių litų.

Reprezentacinėms išlaidoms Prezidentūra visiems metams numačiusi apie 900 tūkst. litų. Iš jų 400 tūkst. litų skiriama ordinams, medaliams ir kitiems pasižymėjimo ženklams gaminti, likusi pusės milijono litų dalis - aukštų svečių ir įvairiems proginiams priėmimams, dovanoms bei kitokioms reprezentacijai skirtoms išlaidoms.

Nors 900 tūkst. litų suma numatyta visiems metams, tepraėjo vos du mėnesiai, o jau didesnės dalies šių lėšų nebeliko. Ji iššvaistyta daugiausiai įvairių apdovanojimų gamybai. Tam net nepakako šiam tikslui numatytų 400 tūkst. litų.

Be to, Prezidento Rolando Pakso inauguracijos iškilmėms taip pat išleista nemaža pinigų suma. Tad dabar, likus dar net dešimčiai mėnesių iki metų pabaigos, Prezidentūroje jau sukamos galvos, kaip išsiversti su maždaug 300-350 tūkst. litų suma, tai yra vidutiniškai vos po 30-35 tūkst. litų per mėnesį.

Vien į Lietuvą atvykstančių užsienio valstybių vadovų priėmimui, dovanoms jiems ir apdovanojimams per mėnesį vidutiniškai reikia ne mažiau kaip 50 tūkst. litų.

Su ištiesta ranka neis

Prezidentūros administracijos vyriausioji buhalterė Irena Bigelienė “Kauno dienai” tvirtino dar nesuskaičiavusi visų su paskutinėmis V.Adamkaus prezidentavimo dienomis išdalytų ordinų, medalių bei kitų pasižymėjimo ženklų pagaminimu susijusių išlaidų, tačiau spėjo, kad jie tikrai viršys visiems metams šiam tikslui skirtų 400 tūkst. litų sumą.

Prezidentas V.Adamkus nuo metų pradžios iki vasario 26-osios, kai baigė savo kadenciją, išdalijo daugiau kaip 300 ordinų ir medalių. Didesnė jų dalis įvairiems Lietuvos ir užsienio piliečiams buvo skirta vasario 16-osios - Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga.

Beje, vien pirmą kartą keturiems asmenims iki šiol įteikti Vytauto Didžiojo ordinai su aukso grandine kainavo apie 40 tūkst. litų. Nemažai pinigų išleista pasižymėjimo ženkliukams Lietuvos pakvietimo į NATO proga pagaminti. Tokiais ženkliukais vienu paskutinių V.Adamkaus pasirašytų dekretų apdovanota per pusantro tūkstančio Lietuvos ir užsienio piliečių.

Prognozuojama, kad iki šiol apdovanojimams pagaminti išleista apie 450-470 tūkst. litų. Taigi jau dabar apdovanojimams prireikia imti pinigus iš kitoms reprezentacinėms reikmėms skirtų lėšų.

Be to, R.Pakso inauguracijai iš Prezidentūros reprezentacijai skirtų lėšų išleista daugiau kaip 100 tūkst. litų. Beveik visi jie buvo skirti inauguraciniam priėmimui Prezidentūroje.

Nors Prezidentūros reprezentacinis fondas gerokai nustekentas, I.Bigelienė “Kauno dienai” tvirtino rasianti kokią nors išeitį, kad lėšų šioms reikmėms nepristigtų. “Žinoma, kai kur reikės pataupyti, bet kaip nors išsiversime. Prezidentūra tikrai nestovės gatvėje su ištiesta ranka”, - juokavo ji.

Nesugeba išnaudoti

Tuo tarpu Seimo ir Vyriausybės finansininkės tvirtina, kad šios įstaigos sugeba “sutilpti” į reprezentacinių fondų ribas. Pagal prieš kelerius metus priimtą Vyriausybės nutarimą reprezentacinėms išlaidoms šios žinybos gali skirti iki 5 procentų bendrųjų asignavimų.

“Mums neprireikia tokių išlaidų. Paprastai metams mes numatome reprezentacijai skirti maždaug 1,4 mln. litų, tačiau realiai išnaudojame vos 700-800 tūkst. litų”, - “Kauno dienai” sakė Seimo kanceliarijos Finansų departamento vadovė Danutė Petrauskienė.

Didesnė dalis šių pinigų skiriama parlamentinėms delegacijoms iš kitų valstybių priimti, taip pat Lietuvos Seimo vadovų vizitams į užsienį aprūpinti, pirmiausia pirkti dovanas apsikeitimui su parlamento, į kurį vykstama, vadovais. Kiekvieną kartą, kai prireikia išlaidų iš reprezentacinio fondo, Kanceliarija kreipiasi į Seimo valdybą prašydama savo nutarimu skirti atitinkamą sumą. Tik Seimo vadovus vienijančios valdybos sprendimu gali būti skirstomos reprezentacinės lėšos.

D.Petrauskienė teigė, kad naujojo Prezidento inauguracija, vykusi ir Seime, pareikalavo labai nedidelių lėšų iš parlamento reprezentacinio fondo: “Dar neapskaičiavome, bet tai tikrai nėra dešimtys tūkstančių litų. Na gal iki dešimties tūkstančių, tikrai ne daugiau”.

Vyriausybės kanceliarijos Bendrųjų reikalų departamento finansų skyriaus vadovės Zitos Riškuvienės teigimu, ši įstaiga taip pat puikiai išsiverčia su turimais finansiniais resursais reprezentacijai. “Mums pakanka, išsitenkam visada”, - teigė ji “Kauno dienai”.

Per metus Vyriausybės kanceliarija reprezentacijai skiria maždaug 550-600 tūkst. litų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (19)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (12)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (103)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (216)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (216)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (20)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (43)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (7)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...