Tokią karštą dieną kaip penktadienis geriau jau negerti kavos, o jei geriate – išgerti ir dvi stiklines vandens, bet jokiu būdu nevartoti alkoholio.
© K.Šatūno nuotr.

Taip teigia gydytoja Vanda Pumputienė. Ji pataria, ko geriau nedaryti karščius, ir įspėja, kaip elgtis patyrus šilumos ar saulės smūgį.

Ilgasis savaitgalis, Joninės, vasaros įkarštis, visi, kas tik gali, vyksta prie jūros, ežerų, daug kas jau seniai poilsiauja. Ką žmonės turi daryti ir ko nedaryti per karščius?

Pirmiausiai, per patį vidurdienį rekomenduoju nebūti karštoje saulėje, pakankamai atsigerti ir tinkamai apsirengti. Žinoma, ir pakankamai maitintis.

Nereikia per daug kaloringo ir riebaus maisto. Pasimokykime iš gamtos. Pažiūrėkite, per karščius šuniukai neėda daug maisto, o laka vandenį ir būna sulindę į pavėsį. Tai reikia ir mums iš jų pasimokyti.

Svarbiausia, kad karštyje, kai kaista organizmas, pablogėja žmogaus orientacija ir protavimas. Pavyzdžiui, jeigu vairuotojai vairuoja labai ilgą laiką ir jiems karšta, tai reikia pagalvoti apie vairavimo saugumą.

Šiandien kaip tik apie pietus visi pajudės iš miestų. Ilgasis savaitgalis, visi anksčiau pabaigs į darbus. Turbūt ir vairavimo pats pavojingiausias metas – iki 17 val.

Žinoma, pavojingiausias. Bet turi būti tinkama apranga, kad žmonės neperkaistų, pakankamas skysčių kiekis. Tokią dieną reikia suvartoti ne mažiau nei 2 l vandens, netgi daugiau.

Juk žmonės ramybėje išprakaituoja iki 600 ml, o iškvėpuoja apie 300 ml. Tai kone litrą praranda iš karto. O jeigu dar geria kavą, tai dar netenka skysčių, tirštėja kraujas.

Turite galvoje tai, kad kava yra diuretikas?

Žinoma. Išgėrę puodelį kavos, turite išgerti ir dvi stiklines vandens.

Daktare, mes kalbame poilsiaujančius žmones, apie tuos, kurie dirba po stogu, bet yra daug žmonių dirbančių lauke – vidurdienį liejamas asfaltas, vykdomi kelio remonto darbai. Kaip tiems žmonėms apsisaugoti nuo saulės?

Jie turi dažniau pasikeisti. Vienas padirba, pabūna pavėsyje, atsigeria, kitas padirba ir taip keičiasi, kad ilgai nebūtų saulėje. Jie turi dėvėti galvos apdangalą ir gerti pakankamai daug skysčių.

Žinoma, jie galbūt alkoholio ir negeria, bet, žinokite, kad alkoholis padidina perkaitimą. Šilumos smūgio tikimybė padidėja 15 kartų. Organizmas dehidratuoja, tai įsivaizduokite, kas gali atsitikti.

Tai tokią karštą diena – jokio alučio?

Jokiu būdu! Yra mineralinis vanduo, yra gira ir visi kiti gėrimai, [galima vartoti juos visus], tik ne alkoholį.

Birželio saulė yra labai aktyvi. Kartais stebiesi, kaip žmonės ištveria visą dieną degindamiesi. Kiek ir kada būti saulėje?

Geriau jau pasideginti iš ryto ir po pietų, kada saulė tiesiogiai nekrinta į galvą. Tai gali sukelti piktybinius susirgimus ir saulės smūgį, šilumos smūgį ir tai yra labai žalinga organizmui. Juk jau ir seniau žmonės, kurie turėjo mažiau žinių negu mes, vidurdienį pailsėdavo nuo visų darbų, o žmonės dirbo sunkius darbus ir laukuose.

Saulė ir vaikai. Kartais vaikučiai visą dieną su tėveliais leidžia paplūdimyje. Ką manote, kaip tėveliai turėtų elgtis?

Būtinai turi prižiūrėti, turi būti laisva apranga. Vaikas turi dėvėti galvos apdangalą. Taip pat tėveliai jiems turėtų nuolat pasiūlyti atsigerti, nes bežaisdami vaikai užmiršta atsigerti. Dėl to po tokios karštos dienos darbo medikams – neįmanomai daug.

Kokie yra saulės ir šilumos smūgio požymiai?

Pirmiausia sutrinka orientacija, padidėja širdies minutinis tūris, iš karto kyla kraujospūdis, tik po to krenta. Taip pat silpnumas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmai, būna labai bloga savijauta. Gali išsivystyti net ir traukuliai, delirinis sindromas, žmonės pradeda kliedėti, jei pakyla temperatūra (o tai būna dažnai), pakyla net iki 40 laipsnių. Ir tada gali išsivystyti traukuliai.

Tai ką tada daryti?

Tada tai jau reikia kreiptis į medikus. Išrengti žmogų, aptrinti kūno temperatūros vandeniu, pažastyse galima pridėti šalto vandens, prileisto į butelius, ant galvos uždėti šaltą kompresą, namuose įjungti ventiliatorių, vėsinti, pagirdyti. Jei jau pakilusi temperatūra, reikia kviesti greitąją pagalbą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (147)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (27)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (21)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Lengvai ir gaiviai vakarienei: cukinijų ir vištienos kepsneliai (2)

Šiuo metu daugelio virtuvėse galima rasti vieną kitą cukiniją , tad šie kepsneliai – visų...

7 vietos pasaulyje, kur žmonės valgė žmones (1)

Kanibalizmas anksčiau pasaulyje buvo gana paplitęs reiškinys, pasakytų antropologai. Kartais jį...

Mažu uždarbiu Palangoje skundžiasi ne visi: vos per 3 valandas – 200 eurų (25)

Iš Basanavičiaus gatvės kavinių sklinda muzika, tiesa, įvairovės nedaug, dažniausiai nevykusiai...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (152)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

Ruso oligarcho vestuvių puotoje – neregėta prabanga: milijonus kainuojantis žiedas, 8 aukštų tortas ir dvi nuotakos suknelės (11)

Rusas oligarchas Aleksejus Šapalovas vedė modelį Kseniją Cariciną (27 m.). Prabangi vestuvių...

Lietuvoje išaugo sergamumas infekcine mononukleoze: kaip apsisaugoti (4)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje...

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (17)

Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos...