Senatvės pensijas, motinystės išmokas, bedarbių pašalpas apkarpęs Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinasis įstatymas vėl tapo Seimo narių kovos įrankiu. Nors anksčiau Seimas palaidojo siūlymą trumpinti pensijų ir kitų išmokų apkarpymo trukmę nuo dvejų iki vienerių metų, tačiau Krikščionių partijos frakcijos atstovas, buvęs konservatorius Vidmantas Žiemelis iš naujo surinko apie pusšimtį kolegų parašų, tad klausimas privalėjo būti svarstomas iš naujo.
© DELFI

Tačiau anksčiau politikas siūlė sutrumpinti visų išmokų sumažinimą. Antruoju projektu apsiribota siekiu į prieškrizinį lygį nuo kitų metų pradžios grąžinti tik valstybines ir senatvės pensijas, taip pat netekto darbingumo, našlių, našlaičių pensijas bei kompensacijas už ypatingas darbo sąlygas.

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė minimai įstatymo pataisai: už teisės aktą balsavo 62 parlamentarai, 10 buvo prieš ir dar 43 Seimo nariai balsuodami susilaikė. Maža to, opozicijos lyderis Vytautas Gapšys pasiūlė įstatymą svarstyti skubos tvarka ir Seimas tam pritarė.

DELFI primena, kad Konstitucinis Teismas paskelbė verdiktą, jog dirbantiems pensininkams net ir ekonominės krizės metu pensijų negalima mažinti labiau nei kitiems, o sumažintas pensijas visiems senatvės pensininkams būtina kompensuoti.

Tame pačiame sprendime Teismas taip pat pripažino, kad ekonominė krizė, gaivalinė nelaimė ar itin sunki ekonominė padėtis gali tęstis ilgiau nei vienerius metus, tačiau esą šalies ekonomikos būklę reikia įvertinti kasmet. Tai reiškia, kad sunkmečiu senatvės pensijos, bedarbių pašalpos, motinystės, tėvystės bei kitos socialinės išmokos gali būti mažinamos tik vieniems metams, o ne dvejiems, kaip nustatyta dabar.

„Iš konstitucinio biudžetinių metų instituto įstatymų leidėjui kyla pareiga svarstant bei tvirtinant kitų metų valstybės biudžetą iš naujo įvertinti realią valstybėje susiklosčiusią ekonominę, finansinę padėtį ir spręsti, ar ji vis dar yra itin sunki, inter alia ar pajamų į valstybės biudžetą surinkimas vis dar yra taip sutrikęs, kad dėl to valstybė negali vykdyti prisiimtų įsipareigojimų ir todėl kitiems biudžetiniams metams turi būti nustatomas toks teisinis reguliavimas, pagal kurį būtų mokami sumažinti atlyginimai, pensijos“, - rašoma Konstitucinio Teismo nutarime.

Tuo tarpu Socialinių išmokų perskaičiavimo ir laikino mokėjimo įstatymas, kuriuo sumažintos pensijos, apkarpytos bedarbių pašalpos, nurėžtos motinystės, tėvystės išmokos bei vaiko pinigai galioja dvejus metus: 2010-iems ir 2011-iems metams. Todėl teoriškai gali susidaryti padėtis, kad ekonominė situacija šalyje pagerėja, o visos išmokos – lieka kaip buvusios.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (21)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (172)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1359)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (2)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (5)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (10)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (75)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (41)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...