Seimo Liberalų demokratų frakcija kreipėsi į prezidentą Valdą Adamkų, prašydama inicijuoti parlamentinių partijų pasitarimą dėl galimybės pakeisti šių metų sausio 1 d. įsigaliojusį Dokumentų ir archyvų įstatymą, kurį pasirašė laikinai prezidento pareigas ėjęs Artūras Paulauskas.
Ofisas, dokumentai, segtuvai
© DELFI
Pasak frakcijos pranešimo spaudai, šis įstatymas, kuriuo įteisinamas KGB ir kitų sovietinių slaptųjų tarnybų dokumentų įslaptinimas 70-čiai metų, sukėlė visuomenėje prieštaringą reakciją ir gali turėti didelę įtaką tolimesnei valstybės raidai, žmonių sąmonės bei istorinės atminties formavimui.

“Visuomenė turi teisę žinoti tikrą tiesą apie praeities įvykius ir su ta praeitimi susijusius žmones. Dokumentų viešumas padėtų išvengti šmeižto kampanijų ir manipuliavimo žmonių likimais”, rašoma kreipimesi.

Liberalai Demokratai taip pat pakvietė parlamentines partijas dalyvauti tokiame susitikime, jeigu jis būtų surengtas. Frakcijos nuomone, parlamentinės partijos turėtų išsakyti savo nuomonę šiuo klausimu ir kartu priimti sprendimą, kuris geriausiai atitiktų demokratinės valstybės ir jos piliečių interesus.

Liberalų demokratų frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis mano, kad nauja Dokumentų ir archyvų įstatymo redakcija "iš esmės sudaro galimybę išduoti indulgencijas iki gyvos galvos žmonėms, sąmoningai kovojusiems prieš mūsų valstybės nepriklausomybę, išdavusiems tiek valstybę, tiek draugus".

Politiko nuomone, KGB dokumentų įslaptinimas 70-čiai metų sudaro galimybę valdžioje esančioms politinėms jėgoms manipuliuoti tokia informacija.

Kalbėdamas apie moralinį problemos aspektą V. Mazuronis teigė, kad sunku įsivaizduoti, jei tie, kurie kovojo ar žuvo, sužinotų, kad po 15 šalies nepriklausomybės metų yra sudaromos sąlygos neviešinti juos kankinusių žmonių veiksmų.

"Lietuvos valstybė neturėtų saugoti svetimos, ją okupavusios valstybės specialiųjų tarnybų paslapčių. Manome, kad tik maksimalus skaidrumas ir tik maksimalus atvirumas šiais klausimais yra tas teisingas kelias, kuris maksimaliai greitai išspręstų tas problemas", - sakė V. Mazuronis.

Jis taip pat atkreipė žurnalistų dėmesį į tai, kad Dokumentų ir archyvų įstatymą pasirašė laikinai ėjęs prezidento pareigas Seimo pirmininkas A. Paulauskas. V. Mazuronis sakė nenorįs kažkuo kaltinti Seimo pirmininko, tačiau, jo nuomone, yra "galimybė daryti prielaidas, kad pasirašant tą įstatymą jis galėjo būti subjektyvus".

Tuo tarpu Artūras Paulauskas atmeta V. Mazuronio įtarimus.

"Nelabai suvokiu to kaltinimo esmę, nes Seimas priėmė įstatymą, kurį prezidentas pasirašo. Tuo metu aš ėjau prezidento pareigas ir pasirašiau šitą įstatymą", - sakė A. Paulauskas, žurnalistų paprašytas pakomentuoti V. Mazuronio išsakytas mintis.

Pasak A. Paulausko, kiekvieną įstatymą prezidentas privalo pasirašyti. "Jeigu įstatymas prieštarautų Konstitucijai arba kitoms kokioms nors teisės normoms, tada prezidentas turėtų vetuoti tokį dokumentą", - paaiškino A. Paulauskas.

2004 metų pabaigoje, protestuodami prieš KGB dokumentų įslaptinimą, Tautinės partijos "Lietuvos kelias" pirmininkė Lilijana Astra ir Lietuvių tautininkų sąjungos Vilniaus valdybos pirmininkas Gintaras Songaila irgi kreipėsi į prezidentą V. Adamkų.

Jie prašė šalies vadovo sudaryti nacionalinio lygmens komisiją, kuri padėtų sureguliuoti teisines Dokumentų ir archyvų įstatymo normas.

Siekdami, kad Dokumentų ir archyvų įstatymas būtų pataisytas, Tautinės partijos "Lietuvos kelias" pirmininkė L. Astra ir Lietuvių tautininkų sąjungos Vilniaus valdybos pirmininkas G. Songaila sausio 5 d. prie Prezidentūros ketina surengti pilietinę akciją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (34)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (26)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (82)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (86)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1125)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (52)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...