Vilniuje pirmadienį Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų atstovai pasirašė sutartį, pagal kurią Lietuva iš JAV už 38,5 mln. litų įsigis vidutinio nuotolio prieštankinių valdomų sistemų "Javelin". Tarpvyriausybinę sutartį pasirašė Lietuvos krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius ir JAV kariuomenės pagalbos saugumo reikalams vadovybės vadas generolas majoras Bruce'as Scottas.
Jo vadovaujamas JAV gynybos ministerijos (Pentagono) padalinys vykdo ginkluotės pardavimus. "Javelin" prieštankines sistemas gaminanti bendrovė "Lockheed Martin" turėjo gauti JAV Kongreso leidimą parduoti minėtą įrangą Lietuvai.

Per sutarties pasirašymą kalbėję pareigūnai pabrėžė, kad Lietuva yra pirmoji iš Europos valstybių, įsigijusi iš JAV tokias modernias vidutinio nuotolio prieštankines sistemas.

"Užtikrinu, kad ginkluotė bus gerose rankose, tarnaus taikai ir gins mūsų bendras vertybes", - ceremonijoje sakė KA ministras L.Linkevičius.

JAV generolas majoras Bruce'as Scottas sakė, kad Lietuvos sprendimas pirkti šią prieštankinę ginkluotę, parodo, kad jos kariuomenė yra pasiruošusi ir gali dirbti kartu su NATO pajėgomis.

Pasak JAV ambasadoriaus Johno Teffto, Lietuvos investicija į šią technologiškai pažangią sistemą yra dar vienas pavyzdys, patvirtinantis jos siekį tapti NATO nare.

"Tarp narystės Aljanse siekiančių šalių, Lietuva užsitarnavo šalies, labiausiai pažengusios, vystant šiuolaikines, vakarietiškas ginkluotąsias pajėgas, reputaciją", - pabrėžė diplomatas.

Jo teigimu, "Javelin" suteiks Lietuvos pėstininkams galingą, mobilią bei paprastą naudoti prieštankinę ginklų sistemą, kurią nesudėtinga prižiūrėti".

Ambasadorius pridūrė, kad "JAV vyriausybės sprendimas pasiūlyti "Javelin" sistemas yra didžiulis pasitikėjimo Lietuvos ginkluotųjų pajėgų profesionalumu, patikimumu ir galimybėmis pavyzdys".

Sutarties pasirašymo ceremonijoje taip pat dalyvavo Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Kronkaitis, KAM vadovybė, "Javelin" prieštankines sistemas gaminančios "Lockheed Martin" bendrovės atstovas Michaelas Crispas.

Pagal sutartį ginkluotė Lietuvą turėtų pasiekti iki 2004 metų, tačiau JAV vyriausybė sutiko ieškoti galimybių, kad Lietuvos kariuomenei reikalingos "Javelin" prieštankinės sistemos būtų pateiktos iki 2002 metų spalio mėnesio. Iki šio termino Lietuva yra įsipareigojusi parengti NATO standartus atitinkantį Ruklos mechanizuotąjį pėstininkų batalioną.

Vidutinio nuotolio prieštankinių raketų sistemomis "Javelin" bus apginkluota ir nuolatinės parengties brigada, kurią, be Ruklos bataliono, sudarys Panevėžio mechanizuotasis bei Alytaus motorizuotasis pėstininkų batalionai. Ši brigada pagal NATO standartus turi būti parengta iki 2006 metų pabaigos.

Pasak KAM pranešimo spaudai, "Javelin" buvo pradėtos gaminti 1994 metais. Jomis yra apginkluotos JAV sausumos pajėgos ir jūrų pėstininkų korpusas.

"Javelin" prieštankinių raketų sistema gali būti naudoja šaudymui iš transporto priemonės arba nuo šaulio peties, taip pat iš uždarų patalpų. Tai ypač svarbu kovojant urbanizuotoje teritorijoje.

Aukšta raketos skrydžio trajektorija garantuoja tikimybę sunaikinti taikinį didesniu negu 2,5 kilometrų atstumu, net ir tuo atveju, kai taikinys judėdamas manevruoja ar pasislepia už priedangos ir dingsta iš matymo zonos. "Javelin" turi integruotą dienos ir nakties taikymo įrangą, todėl galima šaudyti ir blogo matomumo sąlygomis bei tamsoje.

Bendras vienos prieštankinės sistemos svoris - 25 kg - vien raketa sveria 16 kg, o ugnies postas su taikymo įranga - 5 kg. Net jeigu šaulys nepatyręs, šūvio efektyvumas yra apie 94 procentus.

"Javelin" sistemos Lietuvai yra parduodamos palankiausiomis sąlygomis ir tokia pačia kaina, kokia taikoma perkant ginklus JAV kariuomenei.

Pirmosios JAV vyriausybės Karinių pardavimų užsienio šalims programos sutartys su Lietuva buvo pasirašytos 1995 metais. Iki 2001 metų buvo sudarytos 28 sutartys už 72,8 mln. litų (18,2 mln. JAV dolerių). Tačiau iš Krašto apsaugos ministerijos biudžeto buvo sumokėta tik 288 tūkst. litų (72 tūkst. dolerių).

Kita pirkimų dalis buvo apmokėta iš JAV Karinio finansavimo užsienio šalims programos pinigų. Šios programos lėšos negali būti naudojamos ginkluotei įsigyti. Už jas buvo perkama įranga Karo kartografijos centrui, Regioninio oro erdvės stebėjimo centrui, radijo ryšio stotys.

"Javelin" - šiemet antrasis didelis Krašto apsaugos ministerijos pirkinys. Gruodžio 7 dieną buvo pasirašyta sutartis su Vokietijos bendrove EADS dėl vidutinio nuotolio oro erdvės stebėjimo radarų įsigijimo. Šios sutarties vertė - 75,1 mln. litų.

2003 metų pabaigoje - 2004 metų pradžioje Lietuva gaus mobiliųjų radarų, padedančių aptikti bei atpažinti taikinius ore ir jūroje, perduoti ir apdoroti informaciją.

Naujos kartos radarai gali greitai pakeisti dislokavimo vietą, labai tiksliai nustato pastebėto objekto koordinates net ir mažame aukštyje, turi efektyvių apsaugos priemonių nuo priešradarinių ginklų bei elektroninių trukdžių. Šių radarų sukurtas radiolokacinis laukas leis efektyviau kontroliuoti oro erdvę pasienio zonoje.

Šiuo metu Lietuva taip pat derasi dėl trumpojo nuotolio priešlėktuvinės ginkluotės pirkimo.

Šiemet krašto apsaugos biudžete ginkluotės įsigijimams yra skirta 22 proc. visų lėšų. NATO valstybės šiuolaikinės ginkluotės ir technikos pirkimui skiria apie 25 proc. gynybos biudžeto.

Šiais metais KA sistemai buvo numatyta 1,95 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) (šiemet apie 920 mln. litų). Kitais metais krašto apsaugai bus skirta 2 proc. BVP (apie 1 milijardas litų).

Lietuva laukia pakvietimo į NATO per 2002 metais Prahoje įvyksiantį Aljanso viršūnių susitikimą ir yra bebaigianti pertvarkyti savo ginkluotąsias pajėgas pagal NATO standartus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (25)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (491)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Vasarą keiksnoja, o ji Palangai jau atseikėjo daugiau pinigų (2)

Ši vasara, kaip ir kitos, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) yra darbinga, sako PMRC...

Patarimai, kaip išmesti kuo mažiau maisto (3)

Maisto švaistymas – viena opiausių problemų visame pasaulyje. Nors milijonai žmonių planetoje...

Gyvai / Intriguojanti kaimynų akistata: Latvija – Lietuva (168)

Kontroliniame trijų komandų turnyre Rygoje akis į akį stoja dviejų Europos čempionatui...

Artėjančios karinės pratybos gali vėl pakurstyti įtampą Korėjos pusiasalyje (5)

Šiaurės Korėja i ir Jungtinėms Valstijoms apsikeitus piktais grasinimais imtis karinių veiksmų,...

Kirpėja 13 valandų tvarkė paauglės plaukus ir padarė stebuklą (1)

Viena kirpėja Jungtinėse Valstijose atsisakė nuskusti itin susivėlusius depresijos kamuojamos...

Skaniau ir greičiau nebūna: 5 vaisinių kremų tortams receptai

Vasarą dažniausiai norisi lengvesnio maisto iš šviežių ingredientų, todėl desertų mėgėjus...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (51)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Ar vyrų vaisingumui tiksi biologinis laikrodis? (6)

Daugelį metų tvyrojo įsitikinimas, kad moterų kiaušialąstės sensta, o spermatozoidai – ne....