Pagrindinės Lietuvos politinės partijos antradienį Prezidentūroje pasirašė susitarimą, numatantį pagrindinius valstybės užsienio politikos tikslus ir uždavinius 2004-2008 metais. Šalies politikai teigia, kad pasirašytas susitarimas - pastovių Lietuvos užsienio politikos tradicijų tęsimas.
Parašas, popieriai
© Corbis/Scanpix
Susitarimą pasirašė Darbo partijos, Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos, Liberalų demokratų partijos, Liberalų ir centro sąjungos, Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos, Lietuvos rusų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų partijos, Nacionalinės centro partijos, Naujosios sąjungos, Tėvynės sąjungos bei Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos vadovai.

Ceremonijoje Prezidentūros Baltojoje salėje prezidentas Valdas Adamkus teigė, kad planuojant ir vykdant Lietuvos užsienio politiką, privalu atsižvelgti į tai, kad šaliai tapus ES ir NATO nare, išsiplėtė Lietuvos tarptautinė atsakomybė, pagausėjo politikos instrumentų, kuriais galime ir privalome disponuoti, sąrašas.

Prezidento teigimu, šis susitarimas yra "išmintingas ir sveikintinas žingsnis, kuriuo parodomas Lietuvos užsienio politikos tęstinumas".

"Šiandien, sutarę dėl pagrindinių šalies užsienio politikos tikslų ir uždavinių, savo rinkėjams ir valstybės užsienio partneriams jūs siunčiate aiškų signalą apie tai, kokie bus mūsų valstybės užsienio politikos prioritetai ateinančiais metais", - sakė V.Adamkus.

Šalies vadovo teigimu, sėkmingas politinių partijų sutarimo pavyzdys - susitarimas dėl gynybos politikos neabejotinai sutvirtino Lietuvos pozicijas siekiant narystės Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje.

Prezidentas tikisi, kad "darnus ir konstruktyvus darbas užsienio politikos srityje ateityje taps sektinu pavyzdžiu ieškant sutarimo valstybės vidaus politikos klausimais".

Po dokumento pasirašymo premjeras Algirdas Brazauskas žurnalistams sakė, kad šis susitarimas yra tęsinys nepriklausomybės metais vykdytos užsienio politikos, patvirtinantis, kad užsienio politika, nepaisant po Seimo rinkimų būsiančio Lietuvos politinio žemėlapio, išliks nepakitusi.

Užsienio reikalų ministro Antano Valionio teigimu, partijų susitarimas yra signalas partneriams užsienyje, kad Lietuvos užsienio politikos tęstinumas išlieka ir kad jokių netikėtumų iš Lietuvos nereikia tikėtis.

Anksčiau užsienio reikalų ministras Antanas Valionis yra pareiškęs nuogąstavimų, jog naujų politinių jėgų atėjimas į valdžią po Seimo rinkimų gali sukelti neigiamų pasekmių šalies užsienio politikai.

V.Uspaskichas: sutartis naudingiausia konservatoriams

Sutartį pasirašęs Viktoras Uspaskichas žurnalistams teigė, kad šis dokumentas niekuo naujo jo vadovaujamos Darbo partijos (DP) neįpareigoja. "Faktiškai viskas, kas ten išdėstyta susitarime, atspindi mūsų partijos norus', - aiškino V.USpaskichas.

Pasak partijos vadovo, reikšmingiausia sutartis bus Tėvynės sąjungai. "Šitas susitarimas daugiausiai naudingas bus konservatoriams todėl, kad ten kaip tik parašyta, kad reikia puoselėti gerus santykius su kaimynais, ko niekaip nepavyksta suprasti konservatoriams", - įsitikinęs DP vaovas.

Pagrindiniai tikslai - stiprinti ryšius

Partijų pasirašytame susitarime kaip pagrindiniai užsienio politikos tikslai įvardijami Lietuvos ir Europos Sąjungos, transatlantinių ryšių, ypač su JAV, stiprinimas, parama tolesnei ES integracijai, regioninio bendradarbiavimo plėtra, remiant demokratinius procesus Ukrainoje, Baltarusijoje, Moldovoje, Pietų Kaukazo valstybėse ir Rusijoje.

Partijos įsipareigojo iki 2005 metų vidurio ratifikuoti ES Konstituciją, bet galutiniame susitarimo variante neliko įsipareigojimo tai daryti Seime. Kol kas Lietuva neapsisprendė kaip - referendumu ar Seime - ratifikuos šią vasarą patvirtintą ES Konstitucijos projektą.

Partijos įsipareigojo tęsti aktyvų šalies dalyvavimą tarptautinėse taikos misijose, remti ES ir Lietuvos infrastruktūros tinklų sujungimą, siekti Lietuvos pirmininkavimo Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijai 2010-2011 metais ir narystės Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje 2014-2015 metais.

"Lietuva sieks (...) įsitvirtinti kaip aktyvi ir atsakinga Europos Sąjungos ir NATO narė, kaip matoma ir įtakinga regiono valstybė", - rašoma susitarime.

Lietuva šių metų kovą tapo visateise NATO, gegužę - visateise ES nare.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (55)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (73)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (50)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (84)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

Ketvirtadalis balsavusiųjų už „Brexit“ mano, kad buvo apmauti (6)

Naujausia apklausa atskleidė, kad jei referendumas dėl „Brexit“ vyktų dabar – Jungtinė...

Gyvai / Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val. (21)

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, pristatomas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Greitai paruošiama vakarienė: kepame žuvį (2)

Kai pietų ar vakarienės norisi čia ir dabar, puikiausia išeitis – greitai paruošiama...

Uždaromas ir „Swedbank“ skyrius Vilniaus centre (23)

Sostinės Gedimino prospekte ilgus metus veikęs vieno iš didžiausių šalies komercinių bankų...

„Iš viršaus“: kas laimėjo „Cavaliers“ ir „Celtics“ mainuose?

Pastarąją naktį įvykę Klivlando „Cavaliers“ ir Bostono „Celtics“ mainai iššaukė...

Kosmetologė patarė, kokia turėtų būti ideali kasdienė odos priežiūra (10)

Trečiadienio popietę DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjusi „ Sothys “ partnerė...