Socialdemokratai prašo kadenciją baigiantį prezidentą Valdą Adamkų pasirašyti tris prieštaringai vertinamus įstatymus, liberalai ir Savivaldybių asociacijos vadovas - vetuoti.
© ELTA
Prezidentūroje penktadienį V.Adamkaus iniciatyva buvo surengtas pasitarimas dėl Seimo priimtų Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymo, Savivaldybių tarybų rinkimų ir Vietos savivaldos pagrindų įstatymų pataisų. Susitikime dalyvavo parlamentinių frakcijų atstovai.

Į pasitarimą, nors ir buvo kviestas, neatvyko išrinktasis prezidentas Rolandas Paksas, vietoje savęs delegavęs savo patarėją užsienio politikos klausimais Alvydą Medalinską. Pastarojo teigimu, R.Paksui šiuo metu būtų "politiškai nekorektiška" reikšti savo nuomonę. "Jūs turėsite penkerius metus išgirsti jo (R.Pakso) nuomonę", - sakė A.Medalinskas.

Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas socialdemokratas Česlovas Juršėnas žurnalistams po susitikimo sakė, jog prezidentui buvo "įtikinamai" išaiškinta, "kad įstatymai, kuriuos priėmėme, yra tikrai reikalingi ir jie turėtų įsigalioti, žinoma, jei prezidentas bus malonus juos pasirašyti".

Č.Juršėnas sakė, kad įstatymai Konstitucijai neprieštarauja, kaip kad teigia liberalai.

"Žemė yra ypatingas dalykas, tai ne šiaip sau įrankis, koks verslo objektas, ar koks daiktas, ar statinys, o ypatinga vertybė ir pirkimas bei pardavimas turi būti apstatytas tam tikromis sąlygomis", - sakė socialdemokratas.

Seimo priimtas vadinamasis saugiklių įstatymas nustato dirbamos žemės savininkams sėslumo reikalavimą, apriboja įsigyjamų sklypų dydį, nurodo, kas turi pirmumo teisę įsigyti parduodamą dirbamą žemę. Šis įstatymas lydi Konstitucijos pataisas, įteisinančias žemės ūkio paskirties žemės pardavimą užsieniečiams ir juridiniams asmenims.

Naujosios sąjungos (socialliberalų) frakcijos seniūnas Alvydas Ramanauskas sakė, kad Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinajame įstatyme įtvirtintos nuostatos reikalingos ir dėl to, kad įstojus į ES, kur veikia bendra žemės ūkio politika, dirbamai žemei yra taikoma valstybės parama.

"Laisvos rinkos žemės pardavime būti negali, nes tuo atveju net ir bankai gali supirkti visą žemę", - sakė A.Ramanauskas ir pridūrė, kad supirkti žemės negalės Lietuvos žemdirbiai, neturintys tam lėšų.

Tuo tarpu Liberalų frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis žurnalistams sakė, kad priimant Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinąjį įstatymą, Seime nebuvo atsižvelgta į oponentų siūlymus.

E.Masiulio teigimu, liberalams kyla įtarimų dėl Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymo antikonstitucingumo, nes jo nuostatos pažeidžia visų piliečių lygybės prieš įstatymus principą, išskiriant tam tikrą grupę žmonių kitų Lietuvos piliečių atžvilgiu ir apribojant kai kurių Lietuvos piliečių teises.

"Aš manau, kad prezidentas priims sprendimą grąžinti šitą įstatymo projektą į Seimą", - sakė E.Masiulis.

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Bronis Ropė taip pat sakė prašęs nepasirašyti Savivaldybių tarybų rinkimų ir Vietos savivaldos pagrindų įstatymų pataisų, prašydamas jas tobulinti.

Sausio pabaigoje Seimas, priimdamas Savivaldybių tarybų rinkimų ir Vietos savivaldos pagrindų įstatymų pataisas, nusprendė, jog savivaldybių tarybų nariais išrinkti parlamentarai neprivalo iki pirmojo tarybos posėdžio atsisakyti savivaldybės tarybos nario mandato.

Konstitucinis Teismas praėjusių metų pabaigoje konstatavo, jog Seimo nariai negali būti ir savivaldybių tarybų nariais bei pareiškė nuomonę, jog į savivaldybių tarybas išrinkti parlamentarai privalo atsisakyti gauto mandato iki pirmojo tarybos posėdžio.

Seimas priėmė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, numatančias, jog parlamentarai bei kiti pareigūnai, kurių pareigos nėra suderinamos su savivaldybių tarybų narių pareigomis, dėl mandato turi apsispręsti likus ne mažiau kaip 10 dienų iki pirmojo tarybos posėdžio. Tačiau ši nuostata įsigalios iki kitos kadencijos savivaldybių tarybų rinkimų, kurie turėtų įvykti 2007 metais.

Seimo priimtomis Vietos savivaldos įstatymo pataisomis siekta atskirti savivaldybės atstovaujamąją ir vykdomąją valdžias.

Pagal pataisas meras lieka tarybos vadovu, tačiau vykdomąją valdžią įgyvendina administracijos direktorius, kurį mero teikimu skiria ir atleidžia taryba. Administracijos direktoriui pavedama ir atsakomybė administruoti savivaldybės lėšas.

Pataisomis atsisakyta formuoti savivaldybės valdybą, bet taryboms palikta teisė savo nuožiūra sudaryti kolegiją. Kaip ir valdyba, kolegija būtų sudaroma iš mero, jo pavaduotojų bei kitų tarybos narių. Joms suteikta teisė spręsti klausimus dėl savivaldybės plėtros ir investicinių projektų.

Prezidento patarėjas Darius Kuolys po susitikimo žurnalistams sakė, kad V.Adamkus išklausė visų pozicijų ir "artimiausiu metu" priims sprendimą. Jis išsamiau nekomentavo, koks sprendimas bus priimtas, tačiau akcentavo, kad prezidentas neatmeta nė vienos Konstitucijos jam suteiktos galimybės - pasirašyti ar grąžinti Seimui pakartotinai svarstyti šiuos teisės aktus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (288)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (51)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

R.Karbauskis: dėl masinės emigracijos kalti fiskalinės drausmės įstatymai (4)

Ankstesnių valdžių priimti įstatymai, numatantys fiskalinės drausmės apribojimus biudžeto...

B. Macron įvardijo, dėl ko kyla vienintelė problema su E. Macronu (4)

Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono žmona Brigitte Macron sakė, kad imsis pirmosios...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (306)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (129)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

A. Navalnas: bedarbis V. Putino atstovo sūnus demonstruoja įspūdingus turtus (63)

Rusijos opozicijos politiko Aleksejaus Navalno Kovos su korupcija fondas ketvirtadienį publikavo...

Hialurono rūgštis ar botulino toksinas: nauda ir pavojai (2)

Šiuolaikinėje visuomenėje grožis išties svarbus. O negirdėjusių apie hialurono rūgšties...

Lietuviai išrinko mėgstamiausią nacionalinį patiekalą (14)

Aplenkę šaltibarščius , kugelį ir kitus tradicinius lietuviškojo stalo patiekalus,...

Į Vilnių sugrįžta skrydžiai (18)

Vilniaus oro uoste ketvirtadienį po rekonstrukcijos atidarytas kilimo ir tūpimo takas. Pirmasis...