Išsipildžiusios sinoptikų prognozės privertė ugniagesius gelbėtojus praėjusį savaitgalį darbuotis išsijuosus: po kelių dienų tropinių karščių penktadienį praūžęs škvalas miestą nuklojo išverstais medžiais.
Vėtros nulaužti medžiai
© "Panevėžio balsas"

Sinoptikų prognozės apie liūtį ir škvalą penktadienio pavakarę išsipildė su kaupu. Nors stiprus lietus neskandino miesto, kaip tai buvo atsitikę po liūties liepos 14 dieną, tačiau kitokių nuostolių pridarė apsčiai. Nuo stipraus gūsingo vėjo storakamieniai medžiai, išlakios sidabrinės eglės virto ir lūžo it degtukai. Stichija „malkų priskaldė“ tiek, kad darbo tvarkant jos padarinius užteks dar ir šiandien.

Penktadienio vakarą jo daugiausia turėjo Panevėžio apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (PGV) ugniagesiai gelbėtojai. Tik šįsyk jiems teko ne gaisrus, kilusius dėl žaibo iškrovos, gesinti, bet išvirtusius medžius tvarkyti, traukti juos nuo važiuojamosios kelio dalies.

Vakar pakalbintas PGV Operacinio vadovavimo skyriaus budėtojas patvirtino, kad nemažai teko padirbėti centrinėje ir pietrytinėje miesto dalyse.

„Tvarkėme stipraus vėjo padarinius, šalinome vėjo nuverstus medžius nuo važiuojamosios gatvių dalies, taip pat teko tvarkyti medžius, kurie užvirto ant namų. Ten, kur medžiai netrukdė eismui ir nebuvo užvirtę ant namų, malkų daryti nevažiavome, – sakė ugniagesys. – Tokiais darbais turi rūpintis specialios tarnybos.“

Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnas teigė, esą daugiausia bėdų nuvirtę medžiai pridarė Vilniaus, Elektros, Margių, J. Basanavičiaus, A. Jakšto gatvėse, Velžio kelio ir Beržų sankryžoje bei Laisvės aikštėje.
Darbų ugniagesiams gelbėtojams penktadienį pakako nuo 20 iki 23 valandos.

Užteko ir laidų

Savivaldybės kontroliuojamos įmonės „Panevėžio gatvės“ direktorius Gintaras Petrauskas teigė, kad medžių išvartų tvarkyti nepriklauso. Neva yra Savivaldybės nusamdyta bendrovė, kuri ir turi pašalinti išvirtusius medžius, sutvarkyti, kad jie nekėpsotų daugiabučių namų kiemuose, skveruose.
„Šeštadienį bendrovės darbuotojai tvarkė avarines vietas, kur išvirtę medžiai buvo užgriuvę ant laidų, – dėstė jis. – Tvarkoma buvo Vilniaus, Ukmergės gatvėse. Medžiai buvo nutraukti nuo laidų, apžiūrėti stulpai, ar virsdami medžiai nepažeidė apšvietimo.“

Tačiau G. Petrauskas prisipažino sulaukęs skambučio iš Savivaldybės.

„Prašė pagalbos tvarkyti audros išverstus medžius. Atsisakėme, nes mūsų darbuotojams ir taip pakako darbo, kurį bendrovei privalu pirmiausia atlikti“, – aiškino „Panevėžio gatvių“ vadovas.

Darbo užteks ir šiandien

Miesto Savivaldybės Miesto ūkio skyrius tvarkyti išvirtusius medžius ėmėsi tik šiandien rytą. Dėl to, kad G. Petrausko paminėta įmonė – bendrovė „Autairas“, pasirodo, neprivalo tokių darbų dirbti.
Tai patvirtino Savivaldybės administracijos direktorė Kristina Vareikienė. Vakar ji „Panevėžio balsui“ paaiškino, jog sudaryta sutartis jų neįpareigoja tvarkyti vėjo nulaužtų ir išvartytų medžių.

„Be to, – kalbėjo K. Vareikienė, – bendrovės darbuotojai nedirba savaitgaliais, o Savivaldybė neturi tokios budinčios brigados, kuri imtųsi tvarkyti stipraus vėjo padarinius. Nebuvo ruoštasi ir tikėtasi, kad penktadienį pakilęs vėjas išvartys tokius storus medžius.“

K. Vareikienė tvirtino, esą gali tekti nagrinėti sutartį su bendrove „Autairas“ arba net skelbti papildomą viešąjį pirkimą – audros padariniams tvarkyti. Mat, pasirodo, esamoje sutartyje nurodyta tik, kad bendrovės darbuotojai tvarko miesto želdynus, genėja medžius, pjauna žolę.

„Niekas negalėjo tikėtis, kad škvalas pridarys tokių bėdų – išvartys medžius, o išvartas teks tvarkyti. Visi pastarieji darbai susiję su pinigais. Kiekvienos savaitės pradžioje yra nurodoma, kokius darbus teks atlikti bendrovės „Autairas“ darbuotojams. Pagal numatytus darbus sudaroma sąmata, o juos atlikus Savivaldybė sumoka. Dabar teks ieškoti papildomų pinigų, kad būtų sutvarkyti nulaužti ir išvirtę medžiai“, – pasakojo administracijos direktorė ir kartojo: numatyti tokių darbų iš anksto neįmanoma.

Faktai

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų valdymo skyriaus duomenimis, per praėjusias paras šalyje kilo 48 gaisrai, 49 kartus ugniagesiai vyko šalinti išverstų ar nuvirtusių medžių.

Iš 48 gaisrų aštuoni gaisrai kilo dėl žaibo iškrovos.

Išverstus medžius ugniagesiams teko šalinti Panevėžio, Kauno, Šiaulių bei Klaipėdos rajonuose.

Siaubė visą Lietuvą

Penktadienį liūtis siautė ir Radviliškyje. Automobiliai skendo užsemtuose kiemuose, taip pat krito pupos dydžio ledai. Audra neaplenkė ir Mažeikių. Šiame mieste taip pat smarkiai palijo.

Šilutę popiet užklupusi stipri liūtis su perkūnija skandino miesto gatves, vėjas laužė pakelės medžius. Audros nulaužtas medis Juknaičiuose, Šilutės rajone, nutraukė elektros laidus. Vietomis medžiai virto skersai kelio. Alytaus rajone, Genių kaime, praūžusi vėtra už galvos privertė griebtis jauną ūkininką, nes dešimt minučių trukusi gamtos stichija beveik baigtą statyti namą pavertė griuvėsių krūva. Sugriauto namo langai mėtėsi už 40, o stogo likučiai beveik už 80 metrų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (56)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (91)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (16)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (125)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (4)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

Beveik 20 metų japonus pažįstantis lietuvis papasakojo, kas jį stebina iki šiol

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro (ASC) vadovas dr. Aurelijus Zykas DELFI...

Lenkijos dienraščiui R. Paksas papasakojo painaus sąmokslo teoriją: su manim elgėsi kaip su D. Trumpu (122)

Nušalintasis Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas pokalbyje su vienu didžiausiu Lenkijos...

Prekybos centras GO9 turės naujus savininkus (1)

Fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ šiandien paskelbė pasirašantis prekybos centro...

Tik keli ingredientai – ir nuostabi morkų sriuba garuos ant jūsų stalo

Ruošiant šią sriubą man labiausiai patinka kepinamo kario kvapas, kuris pasklinda po visus...

Katalonijos teroristų kuopelė: kas žinoma apie jos narius (1)

Keturi įtariami teroro išpuolių Katalonijoje vykdytojai antradienį pirmąkart stos prieš teismą,...