Seimas ypatingos skubos tvarka antradienį nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą, prašydamas ištirti, ar Prezidento dekretas, siūlantis inicijuoti apkaltą Seimo nariui Artūrui Paulauskui, atitinka šalies Konstituciją.
R.Paksas ir A.Paulauskas
© DELFI
Socialliberalų teiktą kreipimosi projektą palaikė socialdemokratai, taip pat opozicinės liberalcentristų bei konservatorių frakcijos. Už šį projektą balsavo 62 Seimo nariai, prieš - 14 ir 3 susilaikė.

Seimas abejoja, ar Prezidentas Rolandas Paksas, kuriam pačiam jau yra pradėta apkalta, elgiasi konstituciškai, bandydamas inicijuoti apkaltą Seimo vadovui. Taip pat abejojama ir dėl Prezidento teikiamo dekreto įsigaliojimo, nes dekrete rašoma, kad jis įsigalioja nuo pasirašymo dienos, tuo tarpu Konstitucijoje numatoma, jog galioja tik paskelbti įstatymai.

"Yra pagrindo manyti, kad, priimdamas dekretą "Dėl siūlymo pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Artūrui Paulauskui", Prezidentas siekia destabilizuoti padėtį valstybėje bei parlamente, tokiu būdu manipuliuodamas Konstitucijos ir įstatymų jam suteiktais įgaliojimais. Tokie Prezidento veiksmai neatitinka Konstitucijos preambulėje įtvirtinto atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės siekio", - rašoma Seimo antradienį priimtame nutarime.

Liberaldemokratų frakcijos seniūnas Henrikas Žukauskas abejojo, ar pats Seimo kreipimasis į Konstitucinį Teismą nėra antikonstitucinis, "nes iš Prezidento jis atima bet kokias galimybes". H. Žukausko teigimu, Seimas, nepradėdamas apkaltos A. Paulauskui, esą pripažįsta bijantis tyrimo.

Seimo kreipimąsi į Konstitucinį Teismą kritikavęs liberaldemokratas Vladas Žalnerauskas sakė ne visai suprantąs jo turinio ir kai kurių teiginių bei prašė juos "išversti į darbininkų ir valstiečių kalbą".

Seimo opozicija teigė Prezidento dekrete matanti tik kaltinimus A. Paulauskui, tačiau pasigendanti tuos kaltinimus pagrindžiančių argumentų, faktų bei įrodymų.

Konservatorių frakcijos seniūnas Andrius Kubilius siūlė Seimui perdėm nesureikšminti "Prezidento pajuokavimo" ir dar kartą grąžinti Prezidentui dekretą tobulinti.

Liberalcentristas Artūras Vazbys taip pat teigė, jog rimtai vertindamas Prezidento dekretą Seimas pasiduoda Prezidento bei jo viešųjų ryšių komandos manipuliacijoms, nors, pasak A. Vazbio, "tai tėra nusikaltėlio išpuolis prieš valstybę".

Kreipimąsi į Konstitucinį Teismą pateikęs socialliberalų frakcijos seniūnas Alvydas Ramanauskas kalbėjo, kad Prezidento institucija veikia, todėl į jos iniciatyvas derėtų žiūrėti rimtai.

"Mes negalime šiaip sau žiūrėti į tokius dalykus, kurie diskredituoja valstybę. Manau, kad visu rimtumu turime spręsti susidariusią problemą. Kreipimosi tikslas - noras patarti Prezidentui arba paaiškinti, kad privalu gerbti Konstituciją bei įstatymus, o ne vien ginti tik savo instituciją ir prezidentinę partiją", - kalbėjo A. Ramanauskas.

Seimo liberalų ir centro frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis ragino pagalvoti, ar nereikėtų imtis Konstitucijos pataisų, kad būtų apribotos galios pareigūnui, kuriam yra pradėta apkalta.

Konservatoriaus Vytauto Landsbergio teigimu, Seimas galėjo imtis "paprastų ir orių priemonių prieš Prezidento tyčiojimąsi". V. Landsbergis priminė, kad "jau dvi savaites Seimo kanceliarijoje be dėmesio laikoma Seimo statuto pataisa, kuri neleistų Prezidentui piktnaudžiauti savo galiomis". V. Landsbergio manymu, pakaktų patikslinti Seimo statutą, kad Prezidentas, jei jam pačiam yra pradėta apkalta, negali inicijuoti apkaltų Seimo nariams.

"Nepadaręs tokio logiško patikslinimo Seimas galėtų susilaukti iš Prezidento štabo 86 apkaltų, ir tada atrodys tik didelis bejėgis ir bevalis kūnas, ištiktas paralyžiaus, kaip triušis prieš smauglį", - kalbėjo V. Landsbergis, apeliuodamas į valdančiųjų socialdemokratų politinę valią.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (1)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (713)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (254)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (40)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (169)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (9)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (195)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (7)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (7)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...