Seimo opozicija Lietuvai pranašauja naują valdymo formą - valdomą demokratiją. "Blogai tai, kad Lietuvoje pradėta kurti valdoma demokratija - komisijų sudarymą aiškiai reglamentuoja Seimo statutas, ir opozicijai suteikta suteikia teisę komisijas tvirtinti, kokios bebūtų, kam patiktų ar nepatiktų.
Seimas, rinkimai, Seimo narys, postas - karikatūra
© DELFI
Tai yra valdoma demokratija: naudinga valdantiesiems - sudarys komisiją, nenaudinga - nesudarys", - ketvirtadienį žurnalistams sakė opozicinės Liberalų ir centro sąjungos frakcijos seniūnas Algis Čaplikas.

Valdančiosios koalicijos politinė taryba trečiadienį nusprendė "nepritarti siūlymams sudaryti Seimo laikinąją komisiją "ministro pirmininko Algirdo Brazausko šeimos narių verslo viešbutyje "Crowne Plaza" skaidrumui ištirti, nes numatomas jos tyrimas nėra susijęs su ministro pirmininko veikla".

Valdančiosios koalicijos tarybos posėdis sušauktas po to, kai opozicinių konservatorių iniciatyva surinkta pakankamai parašų padėti parlamentinį tyrimą dėl A.Brazausko šeimos verslo interesų skaidrumo. Šią iniciatyvą parėmė ne tik opozicija, bet ir kai kurie valdančiosios Darbo partijos frakcijos nariai.

Pagal Seimo statutą, laikinoji tyrimo komisija sudaroma, jei to reikalauja ne mažiau kaip ketvirtadalis parlamentarų.

Nors Seimo statutas imperatyviai nurodo komisijos sudarymą, jei to reikalauja ne mažiau kaip 36 parlamentarai, tokią iniciatyvą, pasinaudoję Statuto spragomis, valdantieji gali blokuoti. Kitas Seimo statuto straipsnis nurodo, jog Seimas, "pripažinęs būtinybę ... gali sudaryti laikinąsias tyrimo ... komisijas".

Naudodamiesi viena kitai prieštaraujančiomis Seimo statuto nuostatomis, valdantieji jau yra blokavę vieną opozicijos inicijuotą komisiją.

Seimo pirmininkui Artūrui Paulauskui teikus balsuoti dėl komisijos užsienio reikalų ministro Antano Valionio praeičiai tirti, Seimas nubalsavo prieš, nors opoziciniai liberaldemokratai buvo surinkę pakankamai parašų dėl tokios komisijos sudarymo.

Seimo opozicijos atstovai ironiškai pastebėjo, jog trečiadienį nutarę priešintis konservatorių iniciatyvai dėl premjero šeimos verslo skaidrumo tyrimo, kitą dieną valdantieji susirinko į konferenciją ieškoti būdų, kaip pagerinti parlamentinę kontrolę.

Opozicijos atstovai stebėjosi, jog ketvirtadienį Seime rengiamoje konferencijoje "Parlamentinė kontrolė: samprata ir įgyvendinimo problemos Lietuvoje" tarp prelegentų - tik valdančiųjų atstovai.

Šioje konferencijoje pranešimus skaito Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, jo pavaduotojai Viktoras Muntianas bei Vydas Gedvilas, parlamentinio Audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius.

Konferenciją pradėjęs Seimo pirmininkas A.Paulauskas savo pranešime pabrėžė, jog "parlamentinė kontrolė turi tapti šios kadencijos varomąja jėga".

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius žurnalistams ketvirtadienį sakė tikįs, jog po konferencijos parlamentinės kontrolės klausimais valdantieji gali persigalvoti ir dėl premjero šeimos verslo skaidrumo tyrimo.

"Gal šitoje konferencijoje išsiaiškins, kad reikalinga tokios parlamentinės kontrolės forma kaip tyrimo komisijos steigimas, bandant išsiaiškinti neaiškias aplinkybes, susijusias su premjero šeimos verslu", - žurnalistams sakė A.Kubilius.

Seimo opozicijos lyderis pabrėžė, jog valdantiesiems nepakeitus nuomonės, "bus atsisakyta vieno svarbesnių parlamentinės valdymo kontrolės institutų". "Ir tai būtų ne pirmas kartas, kai koalicijos lyderių kalbos apie parlamentinę kontrolę, moralę politikoje, sąžiningos politikos siekius labai ryškiai skiriasi nuo jų darbų", - sakė A.Kubilius.

Seimo opozicijos atstovams abejonių kelia ir parlamentinės kontrolės efektyvumas, kuomet ją vykdo valdantieji. Pasak liberalcentristo A.Čapliko, vargu, ar galima tikėti parlamentinės kontrolės objektyvumu, kuomet valdantieji kontroliuoja valdančiuosius.

Parlamentinę kontrolę vykdančioms Seimo institucijoms - Audito komitetui, Antikorupcijos komisijai - vadovauja valdančiosios koalicijos deleguoti atstovai.

Tuo tarpu Audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius nemano, jog parlamentinė kontrolė turėtų būti atiduota į opozicijos rankas.

"Pozicijos siūlymas buvo įsteigti Audito komitetą, sustiprinti parlamentinę kontrolę, ir čia buvo žingsnis labai teisingas ir savalaikis. Nebuvo taip, kad Audito komitetas neįsiklausytų į racionalius opozicijos pasiūlymus, ir dėl to Audito komitetas turi opozicijos palaikymą, nes yra objektyvus", - žurnalistams sakė A.Skardžius.

Pagal Seimo statutą, Audito komiteto pirmininku gali būti renkamas tiek valdančiosios daugumos, tiek opozicijos atstovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (85)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (85)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (1)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (9)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (2)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko...

Pasižvalgė po azijietiško restorano užkulisius: retas europietis išdrįstų paragauti vietinių pasididžiavimu laikomų patiekalų (1)

Keliaudamas po Pietryčių Aziją sutikau tikrą azijietiškos virtuvės guru Josefą Sagemüllerį....

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (80)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (100)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...