“Jokios konfrontacijos tarp mūsų departamento ir Generalinės prokuratūros tikrai nėra. Tiesiog darbo apimtys tokios didelės, kad mes fiziškai nespėjame atsakymus į visus klausimus pateikti taip greitai, kaip norėtųsi”, - vakar tikino Valstybės saugumo departamento atstovas spaudai Vytautas Makauskas.
Vis dėlto, Generalinei prokuratūrai pareikalavus perduoti medžiagą, susijusią su Jurijaus Borisovo kalbomis apie “politinį Prezidento lavoną”, šis prašymas buvo įvykdytas per porą dienų. Tuo tarpu informacija apie ne mažiau painią alkoholio įmonių privatizavimo epopėją gromuliuojama daugiau nei mėnuo.

Būgštaujama, jog tokia įvykių eiga gali pasėti dar daugiau įvairių abejonių ir atnešti didelių finansinių nuostolių.

Latviai siekia revanšo

Nuo rugsėjo mėnesio griaudėjančioje emocijų dėl “Stumbro” ir “Alitos” privatizavimo kakofonijoje prieš keletą savaičių pasigirdo naujų balsų. Išslaptinus garsiąją VSD pažymą dėl galimų grėsmių nacionaliniam saugumui paaiškėjo, kad aukščiausiuose valdžios sluoksniuose ir aplink juos besisukiojantys veikėjai galėjo daryti įtaką alkoholio įmonių privatizavimui.

Paskelbti telefono pokalbių įrašai, kuriuose 2003-iųjų “metų moteris” Renata Smailytė raportavo koncerno “MG Baltic” atstovui Valdui Sutkui apie tris VSD pažymas, perša daugybę prieštaringų minčių. Jei tų pažymų turinys iš tiesų buvo redaguojamas pagal “Stumbro” geidusių verslininkų pageidavimus, vadinasi, Valstybės turto fondas, pats to nenorėdamas, galėjo priimti sprendimus, prieštaraujančius ekonominei logikai, t.y. iš didžiausios šalies alkoholio įmonės privatizavimo konkurso pašalindamas “Latvijas Balzams”, pasėjo abejonių šios bendrovės reputacija ir atsisakė mažiausiai 6 mln. litų didesnio uždarbio.

Politinį skandalą stebintys Latvijos įmonės atstovai, vadovaudamiesi panašia logika, pačioje lapkričio pabaigoje įvairias mūsų valdžios institucijas vėl užvertė oficialiais prašymais įvardyti konkrečias priežastis, dėl kurių “Latvijas Balzams” buvo pašalinta iš “Stumbro” privatizavimo konkurso. Latviai taip pat pareikalavo nurodyti argumentus, kuriais remiantis jie pavadinti “nepatikimais” ir dar kartą pagrasino tarptautiniu arbitražu.

“Kompromato” turgus

Kokių materialinių ir moralinių nuostolių Lietuva patirtų, jei “Latvijas Balzams” pasirodytų esanti teisi, kol kas galima tik spėlioti.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis, klausiamas, ar gali būti kvestionuojami “Stumbro” ir “Alitos” privatizavimo rezultatai, teigė, kad tai turėtų paaiškėti iš VSD gavus visą su šia istorija susijusią medžiagą.

“Tik išnagrinėjus šiuos dalykus bus galima spręsti, ar alkoholio įmonių privatizavime yra nusikalstamos veikos požymių. Jei tokia veika iš tiesų buvo, jei bus nustatyti tuo įtariami asmenys, tada ir bus vertinama įtaka įmonių pirkimo-pardavimo sutartims. Kol kas galiu pasakyti tik tiek, kad mes į VSD nusiuntėme keturis raštus prašydami pateikti informaciją apie “Stumbro” ir “Alitos” privatizavimą, tačiau atsakymų negavome, t.y. nežinom, ar jie apskritai duos medžiagą, o jei duos - tai kokią ir kada”, - aiškino G.Jasaitis.

Klausiamas, ar tai liudija paaštrėjusią konfrontaciją tarp abiejų teisėsaugos struktūrų, generalinio prokuroro pavaduotojas nebuvo linkęs padėties dramatizuoti.

“Manau, viskas yra paprasčiau. Jie greičiausiai nespėja dokumentų apiforminti - atrinkti ir surūšiuoti pagal sąsajas su tam tikrais nusikaltimais ar asmenimis. Galima spėti, kad nuo kovo ar balandžio mėnesio, kada visa ši istorija pradėjo vystytis, VSD nesirengė tolesniems ėjimams. Kadangi daug kas daroma spontaniškai, įvykių eiga koreguoja planus ir darbo tempus”, - samprotavo G.Jasaitis.

Pareigūnas prisipažino, jog Generalinė prokuratūra VSD atakuoja spaudžiama įstatymuose numatytų terminų, per kuriuos privalo būti pradėtas ikiteisminis tyrimas. Dar vienas impulsas griežtu tonu priminti VSD prievoles - nesiliaujančios spekuliacijos, kas “pražiūrėjo” skandalo užuomazgas ir kas buvo nepakankamai veiklus aiškinantis tiesą.

VTF kratosi įtarimų

Panašių priekaištų specialiosioms tarnyboms turi ir Valstybės turto fondas. Ši institucija praėjusią savaitę jau buvo viešai apkaltinta, jog “Alitos” privatizavimo konkurso nugalėtoju pripažino šios įmonės vadovų konsorciumą pažeisdama įstatymus.

Generalinės prokuratūros teigimu VTF, skelbdamas minėtą konsorciumą antrą vietą užėmusiu viešo konkurso dalyviu ir pasiūlydamas pradėti derybas dėl konkursinio pasiūlymo pagerinimo bei įmonės pirkimo sandorio sudarymo, pažeidė Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymą bei Vyriausybės nutarimu patvirtintus Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo viešo konkurso būdu nuostatų reikalavimus.

Pretenzijų VTF galima įžvelgti ir garsiojoje Valstybės saugumo departamento pažymoje, kurioje, be kita ko, buvo teigiama, jog, naudojantis Prezidento patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Remigijaus Ačo “vardu ir jam žinant, už atitinkamą atlygį sudaromos išskirtinės sąlygos privačių struktūrų verslui, taip pat siekiama įtakoti bendrovių “Stumbras” ir “Alita” privatizavimo rezultatus”.

VTF Rinkodaros skyriaus viršininkė Jolanta Varapnickaitė-Mažylienė, komentuodama šią situaciją, patikino, jog “Stumbro” ir “Alitos” privatizavimo konkursuose sprendimai buvo priimami remiantis tokia informacija, kokią pateikdavo specialiosios tarnybos.

“Oficialiai galiu pasakyti tik tiek, kad alkoholio įmonių pardavimo sutartys buvo svarstomos Privatizavimo komisijoje bei Vyriausybėje, t.y. viską nagrinėjo solidžios ir kompetentingos institucijos, o procedūros atliekamos pagal įstatymuose numatytą tvarką. Visa kita yra emocijos, kurių nesinori komentuoti”, - sakė J.Varapnickaitė-Mažylienė.

Kiek anksčiau VTF atstovai yra apgailestavę, kad apie “Stumbro” ir “Alitos” kontrolinio akcijų paketo pardavimo konkurso metu kilusius įtarimus nebuvo viešai kalbama tada, kai sprendimai buvo formuojami. Vėlesnis prieštaringai vertinamos informacijos nutylėjimas prieš pasirašant sutartis su investuotojais, dozavimas bei interpretavimas, jų manymu, yra nesąžiningas.

Klausimas, kas prisiimtų atsakomybę ir atlygintų nuostolius, jei alkoholio įmonių privatizavimo konkursus tektų anuliuoti ir skelbti iš naujo, lieka atviras. Greičiausiai ši prievolė tektų VTF. Tiksliau - gultų ant mokesčių mokėtojų pečių. Vien “Alitos” atveju “minusas” siektų mažiausiai 58 mln. litų.

Saugumas nespėja

Valstybės saugumo departamento atstovas spaudai Vytautas Makauskas savo ruožtu pastebėjo, jog išslaptintuose telefoninių pokalbių įrašuose minimos trys pažymos apie “Stumbro” privatizavimą nėra “akmuo į VSD daržą”.

“Departamento vadovai patvirtino, jog Prezidentūrai iš tiesų buvo pateikti trys dokumentai apie alkoholio įmonių privatizavimo procesą. Tačiau tai buvo ne vienos pažymos redagavimas ir formuluočių derinimas pagal suinteresuotų asmenų pageidavimus, bet trys skirtingos analizės, vertinančios padėtį rinkoje, atskirus jos subjektus, permainas po tam tikrų įvykių, tendencijas ir t.t., - teigė V.Makauskas. - Be to, tam tikra problema reikėtų laikyti ir tai, kad VTF pats tiksliai nėra apibrėžęs privatizavime dalyvaujančių įmonių vertinimo kriterijų. Todėl VSD niekada neteikia kategoriškų išvadų, o tik informaciją, galinčią padėti priimti sprendimus”.

Kalbėdamas apie santykius su Generaline prokuratūra VSD atstovas taip pat patikino, jog nėra pagrindo dramatizuoti situacijos ir kalbėti apie atsiradusią priešpriešą.

“Mes dirbame pagal savo kompetencijos sritis ir patys atliekame ikiteisminį tyrimą dėl slaptos informacijos nutekėjimo (t.y. dėl VSD pažymos apie galimas grėsmes nacionaliniam saugumui). Taip pat tiriamos aplinkybės, susijusios su Renatos Smailytės ir Valdo Sutkaus pokalbiu apie Prezidentūrai pateiktą alkoholio rinkos analizę. Apie šiuos dalykus nuolat kalbamės su bylas kuruojančiais prokurorais. Jokių didesnių problemų kol kas nėra. Tiksliau, problema glūdi informacijos kiekyje ir darbų apimtyje. Ir mes, ir prokuratūra ne visada spėjame atsakyti į natūraliai kylančius klausimus ir formalizuoti procesus”, - tikino Valstybės saugumo departamento atstovas spaudai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (19)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (280)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (418)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (68)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (63)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius (1)

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto,...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (24)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (4)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (222)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (19)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...