Rinkimų metu partijų ir politikų žarstomų pažadų laikymąsi tikrins nevyriausybinės organizacijos (NVO). Demokratinės politikos institutas ir Strateginių tyrimų institutas pradėjo įgyvendinti projektą "Rinkiminių programų vykdymo stebėsena".
© Corbis
Kaip antradienį vykusioje spaudos konferencijoje sakė Strateginių tyrimų instituto tarybos narys Nikolajus Medvedevas, šio projekto tikslas - analizuoti, kaip vykdomos politinių partijų rinkimų programos, tačiau nesiruošiama vertinti, ar programos geros, ar ne.

Projekto vykdytojai planuoja stebėti atitiktį tarp rinkimų programų pažadų ir Seimo narių inicijuotų teisės aktų, taip pat vertinti ir Seimo narių, išrinktų vienmandatėse apygardose rinkimų programų pažadų vykdymą. Be to, bus analizuojamas santykis tarp Vyriausybės programos ir Vyriausybę suformavusių partijų rinkiminių programų, taip pat inicijuojamų sprendimų kai kuriose savivaldybėse.

Projekto koordinatorius Simas Lilas pasakojo, kad jau atlikta keturių valdančiąja koaliciją Seime sudariusių partijų rinkimų programų analizė.

"Programos buvo išskirstytos į 10 sričių. Buvo tikrinami tik tie programiniai rinkimų teiginiai, kurie tiesiogiai atitiko Seimo kompetenciją - tai, ką parlamentas gali įgyvendinti priimdamas teisės aktus", - pasakojo jis.

Darbo partijos rinkimų programoje į Seimą buvo išskirtos 106 programinės nuostatos, tačiau Seimo kompetenciją atitinka tik 59 nuostatos. Įgyvendinant 59 nuostatas, buvo priimti 38 teisės aktai, kurie tiesiogiai įgyvendino vieną ar kitą programinę nuostatą.

Bendrą rinkimų koaliciją sudariusių Socialdemokratų partijos ir Naujosios sąjungos programoje buvo 49 nuostatos, iš jų - 24 nuostatos, kurios atitiko Seimo kompetenciją. Jas įgyvendinant buvo priimti 43 teisės aktai.

Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos programoje buvo 186 nuostatos, iš jų - 61 Seimo kompetencijos ribose, įgyvendinant jas buvo priimti 53 teisės aktai.

"Procentiškai tai socialdemokratai ir Naujoji sąjunga geriausiai vykdo savo rinkimų įsipareigojimus, bet reikėtų atlikti ir turinio analizę, nes iš skaičių sunku pasakyti", - sakė S.Lilas.

"Tų įsipareigojimų svoris yra nevienodas, o atlikti svorio analizę - mes šito tikslo sau neužsibrėžiame, nors tai būtų įdomu. Žmonės patys galėtų spręsti, kiek Lietuvai vieno ar kito įsipareigojimo svoris yra reikšmingas", - kalbėjo N.Medvedevas.

Šių stebėjimų rezultatai yra pateikiami interneto portale www.politika.lt.

Nevyriausybininkai teigia šią stebėseną ketinantys atlikti nuolat. Analizę atlieka Demokratinės politikos instituto ir Strateginių tyrimų instituto ekspertai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gilyn į Rusiją. Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (36)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (30)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Azija kuria savo pasaulio tvarką (83)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Oftalmologė perspėja: jei nieko nekeisime, mūsų vaikai ligos neišvengs (1)

Mūsų darbas ir poilsis dažniausiai susiję su informacijos apdorojimu – analizuojame ataskaitas,...

Blogiausia prognozė išsipildė: ledo slinkimas paspartėjo (15)

Prognozuojama, kad Grenlandijos ledynai artimiausiais metais tirps sparčiau, nors pastaruoju metu...

„Alfa Romeo Stelvio“: perėja į vairuotojo pasaulį (2)

2757 metrų aukštyje Italijos kalnuose, netoli Šveicarijos, esanti perėja, kurioje – net 48-ių...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (18)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (275)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (4)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (110)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...