Buvęs Teisingumo ministerijos (TM) sekretorius Dainius Narkevičius piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, kai savo bičiuliui, bendrovės „KIA Auto“ direktoriui Gintarui Kaukėnui padėjo laimėti trijų automobilių pirkimo konkursą. Taip trečiadienį paskelbė Vilniaus apygardos teismas, aukštas pareigas ėjusiam valdininkui uždraudęs vienerius metus dirbti valstybės tarnyboje.
Dainius Narkevičius
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Teisėjų kolegija taip pat nusprendė, kad yra kaltas ir D. Narkevičių piktnaudžiauti sukurstęs G. Kaukėnas – teismas jam skyrė 20 MGL (2 600 Lt) baudą. Ją verslininkas privalo sumokėti per du mėnesius.

Trečiadienį apkaltinamąjį nuosprendį D. Narkevičiui ir G. Kaukėnui paskelbęs Vilniaus apygardos teismas iš dalies patenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro Lino Kuprusevičiaus apeliacinį skundą, kuriuo buvo prašoma panaikinti Vilniaus miesto antrojo apylinkės teismo praėjusių metų gegužę paskelbtą išteisinamąjį nuosprendį.

Teisėjų kolegija nusprendė palikti išteisintą dabar jau buvusį TM Investicijų ir informacinių technologijų skyriaus vedėją Aleksandrą Kapitanovą.

Trijulę pirmos instancijos teismas buvo išteisinęs, nes manė, kad pareigūnai esą neteisėtu būdu surinko įrodymus. Tačiau iš naujo įrodymų tyrimą atlikęs Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad pareigūnai buvo gavę visus reikalingus leidimus, jų operatyvinėmis priemonėmis surinkta informacija yra teisėta. Be to, teismas atsižvelgė į G. Kaukėno ir D. Narkevičiaus telefoninius pokalbius – esą iš jų aišku, kad verslininkas ir valdininkas aptarinėjo konkurso sąlygas ir jas net derino.

Nors prokurorai D. Narkevičių kaltino dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimis siekiant turtinės naudos, tačiau šio kaltinimo teismas nepripažino – esą valdininkas nesiekė naudos.

Šį kaltinimą prokuratūra grindė D. Narkevičiaus gauta daugiau kaip 9 tūkst. Lt nuolaida asmeniniam automobiliui įsigyti, tačiau, pasak teismo, TM sekretorius ilgą laiką buvo gerai pažįstamas su G. Kaukėnu bei jo vadovaujamos bendrovės nuolatinis klientas, todėl esą jam nereikėjo sudaryti išskirtinių sąlygų, kad iš draugo vadovaujamos bendrovės gautų nuolaidą asmeniniam automobiliui įsigyti.

DELFI primena, kad TM buvo paskelbusi konkursą pirkti tris automobilius. Juos ministerija įsigijo už 150 tūkst. Lt iš esą neskaidrų konkursą laimėjusios „KIA Auto“. Pasak prokuroro, valdininkai pažemino ir sumenkino valstybės tarnautojo vardą bei padarė didelės žalos valstybei. Be to, D. Narkevičius siekė turtinės naudos, o jo nurodymus vykdęs A. Kapitanovas norėjo įsiteikti savo viršininkui.

Dar likus pusmečiui iki konkurso pražios D. Narkevičius kalbėjosi telefonu su G. Kaukėnu ir šio klausė, kokią jis gausiąs nuolaidą asmeniniam automobiliui pirkti, jei TM konkursą laimės „KIA“ markės automobiliais prekiaujanti bendrovė.

Buvo paskaičiuota, kad D. Narkevičius gaus 9007 Lt nuolaidą, tačiau jos sekretoriui buvo per mažai. Vieno pokalbio metu valdininkas bičiuliui užsiminė, kad TM pavaldus Kalėjimų departamentas taip pat ketina skelbti konkursą automobiliui įsigyti ir jis esą galįs tarpininkauti, kad konkursą laimėtų bendrovė „KIA Auto“.

D. Narkevičius buvo konkurso komisijos pirmininkas, todėl po pokalbių su G. Kaukėnu suderino pirkimo sąlygas taip, kad konkursą galėtų laimėti tik bendrovė „KIA Auto“.

Ministerijos sekretoriaus pokalbių specialiosios tarnybos klausėsi maždaug pusę metų. Vieno pokalbio metu G. Kaukėnas savo bičiulį pakvietė susitikti, nes norėjo parodyti „visą reikalingą medžiagą“.

Prokurorai įtarė, kad būtent šio susitikimo metu D. Narkevičiui buvo perduoti vokai su „KIA Auto“ parduodamų automobilių techniniais duomenimis. Automobilių pirkimo konkurso sąlygose buvo nurodyti reikalavimai, titinkantys tik šios bendrovės parduodamoms mašinoms.

D. Narkevičius ir G. Kaukėnas laikėsi kitos pozicijos. Teismui jie buvo pateikę atmintinę „Plaukimas Merkiu“ – esą būtent ją ir įvairius Dzūkijos žemėlapius, o ne informaciją apie transporto priemones TM pareigūnui perdavė žygį baidarėmis organizavęs verslininkas.
Teisme liudiję ministerijos darbuotojai negalėjo nieko papasakoti apie neskaidrų konkursą. Paaiškėjo, kad dalis viešųjų pirkimų komisijos narių net apskritai nieko neišmano apie automobilius.

Viešąjį interesą gynusi Vilniaus apygardos prokuratūra teismui buvo įteikusi ieškinį, kuriuo prašė panaikinti neskaidraus viešojo konkurso rezultatus. Vilniaus apygardos teismas šį ieškinį patenkino ir pripažino, kad automobilių pirkimo konkursas buvo neskaidrus bei prieštarauja Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatoms. Tiesa, teismo sprendimas buvo apskųstas apeliacine tvarka.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (148)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (60)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (30)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1229)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (341)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...