Grąžintinų namų savininkų ir nuomininkų problemos niekaip nepavyksta išspręsti įstatymais. Seimo nariai vakar nervingai svarstė ir po ilgų diskusijų priėmė dar vienas pataisas įstatymuose, susijusiuose su grąžinamu nekilnojamuoju turtu ir kompensacijomis jame gyvenantiems nuomininkams.

Algirdas Butkevičius ir Algimantas Salamakinas
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Tačiau pripažinta, kad jau netrukus prie to paties įstatymo gali būti vėl sugrįžta, nes dar ne į visus teisinius klausimus atsakyta.

Siūlyta pasirašyti savivaldybės atstovui

Netikėtai audringas diskusijas parlamente sukėlė įstatymo, susijusio su kompensacijomis grąžintinų būstų nuomininkams, pataisos. Jomis, be kita ko, nustatoma, kad tuo atveju, kai nuomininkai atsisako pasirašyti valstybės suteikiamas garantijas kompensuoti prarandamą grąžintiną būstą, už juos tai padaro Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys, socialdemokratas Algirdas Butkevičius paaiškino, jog pasitaiko atvejų, kai nuomininkai “iš principo” atsisako pasirašyti valstybės garantijas, suteikiamas už jų užimtą, bet teisėtiems savininkams grąžintiną būstą.

“Jeigu nuomininkas atsisako garantijos ir niekas jos nepasirašo, valstybė negali laiku įgyvendinti savo įsipareigojimų iki tam tikro laiko atsiskaityti ir su grąžintino nekilnojamojo turto savininkais, ir su nuomininkais”, - sakė A.Butkevičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad valstybė šią problemą pažadėjo išspręsti iki 2011 metų. Tuo tarpu Konstitucinis Teismas yra nustatęs, kad valstybė neturi teisės perkelti įsipareigojimų įvykdymo datos.

Turi būti nustatyta rinkos kaina

Tačiau kiti parlamentarai prieštaravo pateiktam projektui. “Žmogaus teisių gynėjo požiūriu, nėra geras precedentas, kai už konkretų žmogų pasirašo kažkoks klerkas. Gali būti teisme labai daug bylų, kur bus tiesiog skundžiami tokie savivaldybių atstovų pasirašymai už nuomininkus”, - atkreipė dėmesį konservatorius Jurgis Razma.

“Tai tiesiog neteisinga. Mes negalime leisti savivaldybės biurokratui pasirašyti už nesutinkantį su suteikiamomis garantijomis žmogų. Jeigu žmogus nesutinka, jis, matyt, turi tam priežasčių”, - sakė liberalė Dalia Teišerskytė.

Kaunui grąžintinų būstų problema yra ypač opi. Iki šiol čia daugiau kaip tūkstantis šeimų gyvena namuose, kurie turėtų būti grąžinti teisėtiems savininkams. Tačiau ne visi nuomininkai sutinka pasirašyti garantinius lapus tvirtindami, kad jiems valstybės suteikiama kompensacija neatitinka situacijos rinkoje, todėl nebus įmanoma įsigyti padoraus būsto vietoje atimamo.

Pasak A.Butkevičiaus, įstatymas numato, jog grąžintino būsto, kuris atimamas iš nuomininko ir atiduodamas savininkui, vertė turi būti nustatyta rinkos kainomis. Tą turi padaryti licencijuotos turto vertinimo bendrovės. Tais atvejais, kai rinkos vertė yra ypač maža, savivaldybėms suteikiama teisė pasiūlyti nuomininkams socialinį būstą, už kurį nereikėtų kelerius metus mokėti nuomos mokesčių.

Be to, pagal naująjį įstatymą grąžintinų namų nuomininkams kompensacijas galima mokėti grynais pinigais, jeigu jie to pageidaus.

Nebeliko termino

Po ilgų ginčų, diskusijų, nesutarimų procedūriniais klausimais, pakartotinių balsavimų dėl pateiktų pataisų buvo patvirtintas kompromisinis įstatymo projektas.

Jame numatyta, kad “jeigu nuomininkas ir jo šeimos nariai nepasirašo arba atsisako pasirašyti valstybės garantiją, savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo valstybės garantijos dokumente įrašo ir savo parašu patvirtina atitinkamą žymą”. Tačiau buvo išbrauktas sakinys, kad tokiu atveju garantija savaime įsigalioja per vieną mėnesį nuo registruoto laiško nuomininkams išsiuntimo.

“Įstatyme visiškai nebeliko garantijos įsigaliojimo termino”, - “Kauno dienai” sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas. “Tad dabar neaišku, kas iš to, kad savivaldybė konstatuoja, jog garantija nuomininko nepasirašyta. Ji vis tiek negalioja”, - pridūrė jis.

Todėl J.Sabatauskas prognozuoja, kad netrukus, greičiausiai jau Seimo pavasario sesijoje, prie šio įstatymo bus sugrįžta ir svarstoma, kaip išspręsti iškylančius teisinius klausimus.

Su tuo sutinka ir A.Butkevičius, tvirtindamas, kad kitų metų valstybės biudžete yra numatyta 200 milijonų litų grąžintinų namų problemai spręsti. “Jeigu nebus efektyviai įgyvendinamas kompensacijų nuomininkams įstatymas, valstybė gali nepanaudoti iki 100 mln. litų. Dalį problemų priimtasis įstatymas išspręs, bet toli gražu ne visas. Tad gali būti, kad teks prie jo sugrįžti”, - sakė šis Seimo narys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (184)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (171)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (14)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (4)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (7)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako „Boutique...

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (292)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Kruopių miestelyje rastas sidabrinių litų lobis (17)

Akmenės rajone darbininkai aptiko lobį – iš žemės iškasė apie pusšimtį tarpukario litų...

Pilvo pūtimas – ne tik prastos mitybos išdavikas: kokias ligas išduoda dujų kaupimasis

Skausmingas pilvo raižymas, spaudimas ir vis išeinančios dujos – nemalonūs pojūčiai, kurių...

Pietų pertrauka armėniškame restorane: užteko ir trijų šašlykų (11)

Vieni iš smagiausių pietų pertraukos atradimų būna tada, kai prieš vykdama nieko pernelyg daug...

Didžiausias išduotų paskolų būstui augimas – jau nebe sostinėje (10)

Keletą pastarųjų metų Vilniuje stebėtas būsto finansavimo rinkos aktyvumas išplito ir į kitus...