Nedarbo gniaužtuose - profesoriai

Vilniaus universitetas šiais metais iš pareigų ketina atleisti apie 150 pedagogų bei 50 mokslo darbuotojų. Darbo neteks iš viso apie pusę tūkstančio šio universiteto darbuotojų.

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) nuo vasario 7-osios darbo jau neteko apie 100 pedagogų, kuriems dėstymas universitete buvo antraeilis darbas. Darbo neteko ir apie 50 administracijos ir ūkio padalinio darbuotojų.

Po kelis dėstytojus, mokslo bei personalo darbuotojus atleido ir kitos aukštosios mokyklos.

Pedagogai atleidžiami, Vyriausybei pasiūlius mokesčius "Sodrai" bei komunalininkams mokėti iš specialiųjų lėšų, kurias universitetai patys užsidirba, ir mažinant atlyginimų fondą.

Oficialūs valstybės nustatyti dėstytojų atlyginimai negali būti mažinami, todėl kai kurios aukštosios mokyklos priverstos atleisti dalį darbuotojų.

Kritinė padėtis Lietuvos aukštosiose mokyklose susidarė po to, kai šalies Vyriausybė, sudarydama šių metų biudžetą, sumažino dotacijas aukštajam mokslui.

1999 metais aukštajam mokslui turėjo būti skirta 413,6 mln. litų, o 2000 metais numatyta - 334 mln. litų. Tačiau ir pernai visų žadėtų pinigų aukštosios mokyklos negavo.

Universitetų skolos energetikams, telekomui, "Sodrai" siekia 24,5 mln. litų. Būtiniausioms aukštųjų mokyklų reikmėms - mokesčiams, ūkiui, skoloms padengti trūksta 49 mln. litų.

VDU šiemet studijas pradėjo ne įprastu laiku - sausio 20 dieną, o vasario 7 dieną. Kai kurių universiteto padalinių darbuotojai dar negrįžo į darbą, nes nusprendė dviem savaitėms išeiti nemokamų atostogų.

Pavasario sesiją atidėjo Klaipėdos universitetas ir Muzikos akademija. Vilniaus pedagoginiame universitete studentai atostogaus iki vasario 21 dienos. Jie turės atidirbti šeštadieniais.

Lėšų stygių pajuto ir studentai - bibliotekose nėra naujų knygų, dabar vos šildomose patalpose tenka sėdėti su paltu.

"Kai tokios sąlygos, kai atleidžiami profesoriai, mokslo kokybė kris", - įsitikinęs Lietuvos studentų sąjungos viceprezidentas Paulius Jankauskas.

"Lietuvos rytas"
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Ekspertai: iniciatyva mažinti parlamentarų – noras įsiteikti rinkėjams

Nuo 2000-ųjų mažinti Seimo narių skaičių buvo siūloma 6 kartus. Skyrėsi tik iki kiek jų turi sumažėti – 101, 111 ar gal iki 121. Šį kartą idėjos autorystė priklauso Darbo partijai. Nors po pateikimo pritarta nuostatai sumažinti Seimo narių iki 111, tačiau tikimybė, kad tai taps tikrove, beveik lygi 0.

Orai: užgrius šilti, bet šlapi pokyčiai (4)

Paskutinę rugsėjo savaitę sulauksime permainų. Iki savaitės vidurio orai bus sausi, temperatūra žymiai nesikeis. Tačiau antroje savaitės pusėje termometrų stulpeliai šoktels aukštyn. Deja, bet šiluma mėgautis trukdys smarkus vėjas ir pliaupiantis lietus.

F. Kukliansky: Vilniaus merai keičiasi, bet niekas neranda vietos žydų gelbėtojų paminklui (40)

Rugsėjo 23-ąją minima Lietuvos žydų genocido diena. Ilgus metus Holokausto tema Lietuvoje buvo nutylima, o prezidentas Algirdas Brazauskas, atsiprašęs žydų tautos, toli gražu ne vien pagirtas buvo. Šiandien jau net vokiečiai mano, kad Lietuva yra pirmoji Rytų Europos valstybė, kuri atvirai kelia savo gyventojų kaltės klausimą. Maždaug prieš mėnesį solidžiausiame Vokietijos dienraštyje „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ publikuotas straipsnis apie Lietuvos pastangas atvirai kalbėti apie Holokausto istoriją.

Kaip vakarais laiką leido Maironis? (38)

Rugsėjo 16-ąją Maironio lietuvių literatūros muziejuje lankytojams bus atvertas literatūros klasiko, prelato Maironio memorialinis butas, kuris per pastaruosius metus restauruotas visiškai tiksliai.

Vilniuje siūloma įkurti Pasaulio litvakų muziejų ir atkurti žydų institutą (40)

Puoselėjant žydų paveldą, Vilniuje siūloma įkurti Pasaulio litvakų muziejų, atkurti žydų mokslinį institutą, o Vyriausybės rūmuose įamžinti prie Lietuvos valstybės atkūrimo prisidėjusių žydų atminimą.