Lietuvoje jau savaitė išduodami naujojo pavyzdžio santuokos sudarymo bei nutraukimo, gimimo ir mirties liudijimo dokumentai. Naujieji dokumentai yra daug išvaizdesni nei senieji, atspausdinti ant geros kokybės popieriaus su vandens ženklais bei apsaugoti beveik taip pat gerai kaip litų banknotai - juos gaminant panaudota 16 skirtingų technologinių apsaugos priemonių.
Santuokos liudijimas
Pasak specialistų, šių dokumentų beveik neįmanoma suklastoti.

Senuosius civilinių aktų liudijimus keičiant naujais, gyventojai jokių papildomų išlaidų neturės. Jau išduotų dokumentų keisti nereikės - galios ir seno pavyzdžio liudijimai.

Naujasis vaiko gimimo liudijimas yra gelsvos spalvos, santuokos sudarymo - rožinis, niūresnių spalvų - santuokos nutraukimo ir mirties liudijimai.

Pirmieji naujuosius dokumentus jau po kalėdinių švenčių gavo Alytaus miesto bei Radviliškio rajono gyventojai. Kituose šalies miestuose naujo pavyzdžio dokumentai bus išduodami, kai pasibaigs senieji. Tačiau pageidaujantieji galės prašyti ir naujojo pavyzdžio dokumentų.

Teisingumo ministerijoje antradienį surengtoje spaudos konferencijoje naujuosius dokumentus pristatė ministras Gintautas Bužinskas. Jo teigimu, senieji blankai estetiniu požiūriu nebuvo "pavykę". Be to, pasitaikydavo klastojimo atvejų.

Pasak šios ministerijos Teisinių institucijų departamento specialisto Algimanto Bakano, dažniausiai suklastotu santuokos liudijimu mėgindavo pasinaudoti į JAV mėginantys išvykti asmenys, nes nesusituokusiam ar santuoką nutraukusiam žmogui išvykti į Valstijas sudėtingiau.

Taip pat anksčiau pasitaikydavo atvejų, kai žmonės tiesiog ranka taisydavo gimimo liudijime įrašytą gimimo datą, kad anksčiau išeitų į pensiją.

Europos Sąjungos šalyje minėtų civilinių aktų liudijimai yra skirtingi. Pavyzdžiui, Vokietijoje tokie blankai spausdinami ant paprasto popieriaus lapo ir nenumeruojami. Portugalijoje tokie blankai išvis nėra išduodami, o vaikui gimus, išduodama vadinamoji šeimos knyga.

Antradienį po 150 šių dokumentų pavyzdžių iškeliaus į Lietuvoje įsikūrusias užsienio šalių atstovybes, kurios naujuosius liudijimus pristatys savo valstybėse.

Minėtus dokumentus nuspręsta pakeisti, kai 2003 metų birželį Seimas priėmė Lietuvos Respublikos vertybinių popierių, dokumentų blankų, banderolių, oficialių žymėjimo ženklų gamybos įstatymą ir specialiai komisijai nustačius aukštesnį šių dokumentų ir blankų apsaugos lygį.

Tuo pačiu Teisingumo ministerijos specialistai nusprendė pagerinti ir estetinę gimimo ir santuokos sudarymo liudijimų blankų išvaizdą, kad šiuos dokumentus žmogui būtų malonu gauti.

Teismingumo ministerijos duomenimis, 2003 metais Lietuvoje išduota 67 tūkst. 782 gimimo liudijimai, 26 tūkst. 777 santuokos liudijimų, 20 tūkst. 32 ištuokos bei 50 tūkst. 941 mirties liudijimai. Panašūs liudijimo išdavimo skaičiai buvo ir 2002 metais, tik gimimo liudijimų išduota beveik 8 tūkst. mažiau.

Teisingumo ministras G.Bužinskas atkreipia dėmesį, kad šie skaičiai nereiškia, jog tiek žmonių Lietuvoje gimė, susituokė, išsituokė ar mirė. Taip yra todėl, kad dalis liudijimų išduodama pakartotinai - vieni buvo prarasti, kiti sugadinti ar išrašyti rusų kalba.

Civiliniame kodekse nustatyta, kad gimimą, santuoką, santuokos nutraukimą ir mirtį registruoja bei atitinkamus civilinės būklės aktų liudijimus išduoda miestų ir rajono savivaldybių civilinės metrikacijos įstaigos. Kaimiškųjų seniūnijų seniūnai turi teisę registruoti mirtį ir išduoti mirties liudijimus. Kai kurių savivaldybių kaimiškųjų seniūnijų seniūnai šios teisės atsisakė.

Blankų pirmąją partiją pagamino bendrovė "Lodvila".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (136)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (47)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (25)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1149)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (325)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (3)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (14)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...