Naktį laikrodžius turėsime atsukti atgal

 (89)
Smėlio laikrodis, skubėjimas
© Corbis/Scanpix

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Lietuva grįžta prie žiemos laiko, todėl laikrodžių rodykles reikės pasukti valanda atgal. Pagal šį laiką gyvensime iki kitų metų kovo.

Vasaros laikas atšaukiamas paskutinį spalio sekmadienį. Laikrodžio rodyklę valanda atgal reikės pasukti 4 val.

Pagal žiemos laiką gyvename penkis mėnesius – Iki paskutinio kovo sekmadienio, kai 3 val. laikrodžio rodyklę pasukame viena valanda į priekį.

Pirmą kartą idėją, kad persukant laikrodžio rodykles galima „pailginti“ dieną ir sutaupyti elektros energijos, dar 1784-aisiais iškėlė amerikietis išradėjas ir politikas Benjaminas Franklinas. Jo teigimu, žmonės švaisto šviesųjį paros laiką vasaros rytais gulėdami lovoje, o pasukus laikrodžius valanda į priekį būtų išlošiama viena šviesi vakaro valanda.

Kai kurios valstybės vasaros laiką įsivedė XX amžiaus pradžioje. Europoje vasaros laikas buvo įvestas 1973 metais, kai pasaulį ištiko naftos krizė ir vyriausybės stengėsi taupyti elektros energiją.

Tiesa, specialistai iki šiol nesutaria, kas yra svarbiau: vasaros laiko įvedimo nauda energijos taupymui (teigiama, esą ekonominis efektas vertinamas vidutiniškai 3-8 proc.) ar žala, daroma žmonių sveikatai.

www.DELFI.lt
 
89
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Lietuvoje

J. McCainas Lietuvoje: V. Putinui reikia pasiųsti žinią (117)

2014 balandžio mėn. 16 d. 15:19
Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį susitiko su trim JAV Respublikonų senatoriais: buvusiu kandidatu į prezidento postą Johnu McCainu bei jo kolegomis Johnu Barasso ir Johnu Hoevenu.

Ukrainos įvykiai privertė NATO apsispręsti dėl Rytų Europos (103)

2014 balandžio mėn. 16 d. 14:37
NATO trečiadienį pareiškė dislokuosianti didesnes oro, jūrų ir sausumos pajėgas Rytų Europje, reaguodama į didėjančią krizę Ukrainoje.

Dešifravo Rusijos veiksmus Kryme ir Lietuvoje (197)

2014 balandžio mėn. 16 d. 14:27
Krymas okupuotas per keliolika valandų į pagalbą pasitelkus didžiulę informacinę kampaniją.

Parinkti nauji ambasadoriai Lenkijoje ir Izraelyje (8)

2014 balandžio mėn. 16 d. 12:21
Parinkti nauji Lietuvos ambasadoriai Lenkijoje ir Izraelyje.

KT išaiškino, kada valdininkai gali bylinėtis dėl sumažintų atlyginimų papildyta (22)

2014 balandžio mėn. 16 d. 11:25
Kompensacijų už per krizę sumažintus atlyginimus iš valstybės arba savivaldybės biudžetų atlyginimus gaunantys asmenys gali reikalauti teismuose tuo atveju, jei Seimas „nepagrįstai delsia“ nustatyti kompensavimo mechanizmą, trečiadienį paskelbė Konstitucinis Teismas.