Naktį laikrodžius turėsime atsukti atgal

 (89)
Smėlio laikrodis, skubėjimas
© Corbis/Scanpix

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Lietuva grįžta prie žiemos laiko, todėl laikrodžių rodykles reikės pasukti valanda atgal. Pagal šį laiką gyvensime iki kitų metų kovo.

Vasaros laikas atšaukiamas paskutinį spalio sekmadienį. Laikrodžio rodyklę valanda atgal reikės pasukti 4 val.

Pagal žiemos laiką gyvename penkis mėnesius – Iki paskutinio kovo sekmadienio, kai 3 val. laikrodžio rodyklę pasukame viena valanda į priekį.

Pirmą kartą idėją, kad persukant laikrodžio rodykles galima „pailginti“ dieną ir sutaupyti elektros energijos, dar 1784-aisiais iškėlė amerikietis išradėjas ir politikas Benjaminas Franklinas. Jo teigimu, žmonės švaisto šviesųjį paros laiką vasaros rytais gulėdami lovoje, o pasukus laikrodžius valanda į priekį būtų išlošiama viena šviesi vakaro valanda.

Kai kurios valstybės vasaros laiką įsivedė XX amžiaus pradžioje. Europoje vasaros laikas buvo įvestas 1973 metais, kai pasaulį ištiko naftos krizė ir vyriausybės stengėsi taupyti elektros energiją.

Tiesa, specialistai iki šiol nesutaria, kas yra svarbiau: vasaros laiko įvedimo nauda energijos taupymui (teigiama, esą ekonominis efektas vertinamas vidutiniškai 3-8 proc.) ar žala, daroma žmonių sveikatai.

www.DELFI.lt
 
89
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Lietuvoje

Kariuomenės vadas prabilo apie naujus NATO planus Baltijos šalyse

2014 rugsėjo mėn. 19 d. 10:46
Kariuomenės vadas prabilo apie naujus NATO planus Baltijos šalyse
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Rytų Europoje NATO įkurs tarptautinį štabą, kurio elementai bus dislokuoti Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Rumunijoje, penktadienį patvirtino Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas.

Kairiųjų rinkėjų Lietuvoje daugiau nei dešiniųjų? (6)

2014 rugsėjo mėn. 19 d. 10:25
Jeigu rinkimai į Seimą vyktų jau artimiausią sekmadienį ir juose dalyvautų visi potencialūs rinkėjai, trys šiuo metu valdančiojoje koalicijoje esančios partijos galėtų džiaugtis sėkme ir pratęsti savo bendradarbiavimą.

Kur Lietuvoje gyventi geriausia (23)

2014 rugsėjo mėn. 19 d. 09:52
Kur Lietuvoje gyventi geriausia
K. Cemnolonskio nuotr.
Penktadienį savaitraščio „Veidas“ paskelbtame savivaldybių reitinge pirmauja pajūrio savivaldybės ir sostinė, reitingo apačioje – pasienyje esančios savivaldybės.

Po Škotijos referendumo D. Britanijos vargai nesibaigs (15)

2014 rugsėjo mėn. 19 d. 08:51
Baigiami skaičiuoti Škotijos referendumo rezultatai. Preliminariais duomenimis už nepriklausomybė pasisakė kiek daugiau nei 44 procentai, prieš – 55 procentai Škotijos rinkėjų.

Rusija komentuoja V. Putino grasinimą Baltijos šalims (72)

2014 rugsėjo mėn. 19 d. 08:30
Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas Vokietijos žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie Rusijos lyderio Vladimiro Putino ir Ukrainos prezidento Petro Porošenkos pokalbį pavadino „eiline antimi“.