Naktį laikrodžius turėsime atsukti atgal

 (89)
Smėlio laikrodis, skubėjimas
© Corbis/Scanpix

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Lietuva grįžta prie žiemos laiko, todėl laikrodžių rodykles reikės pasukti valanda atgal. Pagal šį laiką gyvensime iki kitų metų kovo.

Vasaros laikas atšaukiamas paskutinį spalio sekmadienį. Laikrodžio rodyklę valanda atgal reikės pasukti 4 val.

Pagal žiemos laiką gyvename penkis mėnesius – Iki paskutinio kovo sekmadienio, kai 3 val. laikrodžio rodyklę pasukame viena valanda į priekį.

Pirmą kartą idėją, kad persukant laikrodžio rodykles galima „pailginti“ dieną ir sutaupyti elektros energijos, dar 1784-aisiais iškėlė amerikietis išradėjas ir politikas Benjaminas Franklinas. Jo teigimu, žmonės švaisto šviesųjį paros laiką vasaros rytais gulėdami lovoje, o pasukus laikrodžius valanda į priekį būtų išlošiama viena šviesi vakaro valanda.

Kai kurios valstybės vasaros laiką įsivedė XX amžiaus pradžioje. Europoje vasaros laikas buvo įvestas 1973 metais, kai pasaulį ištiko naftos krizė ir vyriausybės stengėsi taupyti elektros energiją.

Tiesa, specialistai iki šiol nesutaria, kas yra svarbiau: vasaros laiko įvedimo nauda energijos taupymui (teigiama, esą ekonominis efektas vertinamas vidutiniškai 3-8 proc.) ar žala, daroma žmonių sveikatai.

www.DELFI.lt
 
89
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Lietuvoje

Dėl sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų kviesis pagalbą iš užsienio

2014 spalio mėn. 1 d. 15:08
Tęsiantis protesto akcijoms dėl Žaliojo tilto sovietinių skulptūrų Vilniuje, Valstybinė kultūros paveldo komisija diskusiją dėl jų likimo atidėjo iki pavasario.

Jei karas kiltų rytoj, nebūtų kur eiti (57)

2014 spalio mėn. 1 d. 14:48
Sovietmečiu pastatytos ir slėptis branduolinio karo atvejui skirtos požeminės slėptuvės šiuo metu niekam nereikalingos ir apleistos.

Naktimis šals, dieną kaitins (1)

2014 spalio mėn. 1 d. 13:45
Naktimis šals, dieną kaitins
Skaitytojo nuotr.
Spalis į šalį žengs pasidabinęs giedrais orais. Tamsiuoju paros metu bus kur kas žvarbiau, tačiau dienomis termometrų stulpeliai kol kas fiksuos malonią šilumą.

G. Landsbergis: V. Putinas gali švęsti dvigubą pergalę (161)

2014 spalio mėn. 1 d. 13:34
Vladimiras Putinas
AOP nuotr.
Europarlamentaras Gabrielius Landsbergis nebemato vilties, kad pavyks sustabdyti Prancūzijoje pagaminto pirmojo karo laiko „Mistral“ perdavimą Rusijai.

EK skuba į pagalbą „Jūros vilkui“ (7)

2014 spalio mėn. 1 d. 13:13
EK skuba į pagalbą „Jūros vilkui“
marinetraffic.com nuotr.
Europos Komisija siekia, kad Murmansko uoste areštuotas Lietuvos žvejybos laivas „Jūros vilkas“ būtų paleistas. Už jūrų reikalus ir žuvininkyste atsakinga eurokomisarė patikino, kad Komisija padės išlaisvinti laivą.