Nacių persekiotojas reikalauja įkalinti A.Lileikį

 (18)
Nacių persekiotojas iš Simon Wiezenthal (Simono Vizentalio) centro pareikalavo nedelsiant įkalinti karo nusikaltimais kaltinamą Aleksandrą Lileikį, kurio teismas pernai buvo sustabdytas dėl blogos teisiamojo sveikatos.
Centro skyriaus Izraelyje direktorius Efraim Zuroff (Efraimas Zurofas) antradienį pranešė nusiuntęs laišką Lietuvos generalinės prokuratūros Specialių tyrimų skyriaus vyriausiajam prokurorui Rimvydui Valentukevičiui, kuriame prašo suimti A. Lileikį ir uždaryti į kalėjimą.

Raginimą suimti A. Lileikį centro atstovas parašė sužinojęs, kad kaltinamasis genocidu išleido atsiminimų knygą.

"Akivaizdu, kad jei ponas Lileikis yra pakankami sveikas parašyti tokią knygą, jis tikrai pajėgus atsakyti už savo nusikaltimus", rašo E. Zuroff.

A. Lileikis, kuriam dabar 92-eji, yra prikaustytas prie lovos ir priklausomas nuo artimųjų globos.

Prokuroras R. Valentukevičius išsamiau nekomentavo laiško, BNS korespondentui pacitavęs Lietuvos Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) 241 straipsnį, nustatantį, kad "perdavus bylą į teismą, visokie prašymai ir skundai bylos reikalu paduodami betarpiškai teismui".

Lietuvoje įsigaliojus BPK pataisoms, leidžiančioms įtariamuosius karo ir genocido nusikaltimais teisti už akių, jei dėl blogos sveikatos jie negali dalyvauti teismo posėdžiuose, A. Lileikio byla vėl perduota Vilniaus apygardos teismui ir netrukus turėtų būti paskirta jos nagrinėjimo data.

A. Lileikio bylos nagrinėjimą Vilniaus apygardos teismas pernai sustabdė, nes medikų ekspertizės nustatė, kad dėl įvairių sunkių ligų jis negali atvykti į teismą.

A. Lileikis per karą buvo naciams pavaldžios lietuvių saugumo policijos Vilniaus apygardos viršininkas.

Praėjusį mėnesį jis išleido atsiminimų knygą "Pažadinto laiko pėdsakais", kurioje teigia per Antrąjį pasaulinį karą dirbęs Lietuvos antinaciniam judėjimui ir padėjęs gelbėti nacių pasmerktus žydus.

Pasak A. Lileikio, pogrindžiui dirbo ir jo tuometinis pavaduotojas saugumo policijoje Kazimieras Gimžauskas, kuris taip pat dabar kaltinamas genocidu. Pastarojo teismas bus tęsiamas balandžio 25 dieną.

Dėl praeities nuslėpimo A. Lileikis, kaip ir K. Gimžauskas, neteko JAV pilietybės ir turėjo išvykti iš šalies.

A. Lileikis kaltinamas tuo, jog nuo 1941 metų rugpjūčio iki 1944 metų liepos pasmerkė fiziniam sunaikinimui 75 žydus, iš kurių tik vienam pavyko išvengti mirties.

A. Lileikis savo kaltę kategoriškai neigia.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

S. Skvernelis planuoja susitikimą su G. Landsbergiu (11)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) rinkimų sąrašą vedęs Saulius Skvernelis planuoja susitikimą su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu.

Bėga iš Lietuvos: iš Ruklos centro paspruko dvi pabėgėlių šeimos (117)

Pabėgėlių priėmimo centrą Rukloje paliko dvi šeimos, kurios bandė išvykti iš Lietuvos.

Konservatorių gretose jau kyla maištas? (521)

„Per rinkimų kampaniją nuolatos kartoję, kad sudarysime valdančiąją koaliciją su „valstiečiais“, o dabar nelabai gražiomis priemonėmis stumdami šį sprendimą nuo savęs, atrodome ne itin solidžiai. Galiausiai į koaliciją nueisime, tik apsipešioję“, – LRT.lt kalbėjo vienas įtakingas konservatorius, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

Nešvarūs Panevėžio ligoninės skalbiniai (3)

Keturiasdešimt trys ligoninės nuo 2011 m. iki dabar už skalbimo paslaugas tiekėjams sumokėjo 17,8 mln. eurų, tačiau daugiausiai skalbė anaiptol ne didžiausiosios, rodo Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atlikta specializuoto skalbimo paslaugų tiekimo ligoninėse analizė.

L. Linkevičius: ES nebesugeba priimti svarbių sprendimų (23)

Reikėtų galvoti ir apie sprendimų ES priėmimo tvarkos keitimą, ir apie esminių, giluminių ES problemų sprendimą, kurios kliudo vieningai pozicijai. Taip LRT.lt sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius po to, kai ES nepavyko pasiekti vieningos pozicijos dėl laisvosios prekybos su Kanada (CETA) susitarimo.