Nacių medžiotojas vėl protestuoja

 (26)
Nacius persekiojančio Simon Wiesenthal (Simono Vizentalio) centro atstovas paragino Lietuvą "nevilkinti" karo nusikaltimais įtariamų Aleksandro Lileikio ir Kazio Gimžausko teismų, skiriant jiems papildomas sveikatos ekspertizes.
Centro būstinės Jeruzalėje vadovas Efraim Zuroff (Efraimas Zurofas) pareiškė, kad kiekviena teismo proceso nukėlimo diena "priartina kaltinamuosius prie išsisukimo nuo teisingumo".

Pareiškimas paskelbtas po to, kai Vilniaus apygardos teismas šia savaitę iki gegužės vidurio atidėjo buvusio naciams pavaldžios Vilniaus apskrities saugumo policijos viršininko A. Lileikio bei buvusio jo pavaduotojo K. Gimžausko bylų nagrinėjimą, kol bus atlikta jų medicininė psichiatrijos ekspertizė.

"Nėra priežasčių, kurios neleistų tokius medicininius tyrimus atlikti ryt ar poryt", rašoma E. Zuroff pareiškime, ketvirtadienį atsiųstame agentūrai BNS.

Anot jo, "šiomis aplinkybėmis kyla rimtų abejonių, ar teismas iš viso kada nors įvyks".

"Jei aukų likimas Lietuvos valdžiai rūpėtų bent dešimtadalį to, kaip rūpi teisiamųjų teisės ir sveikatos būklė, Lileikis ir Gimžauskas būtų įkalinti, vos atvykę į Lietuvą, ir seniai būtų nuteisti", rašo E. Zuroff.

Praėjusių metų pabaigoje teismas sustabdė A. Lileikio ir K. Gimžausko bylas po to, kai kelios medikų ekspertizės nustatė, kad teisiamieji, kuriems dabar po 92 metus, serga daugeliu ligų, tarp jų ir nepagydomomis, ir todėl negali dalyvauti teismo posėdžiuose.

Bylos vėl atnaujintos, Lietuvoje įsigaliojus Baudžiamojo proceso kodekso pataisoms, leidžiančioms kaltinmuosius karo nusikaltimais teisti už akių, jei bloga sveikata jiems neleidžia atvykti į teismą.

Dabar psichiatrai turi nustatyti, ar A. Lileikis ir K. Gimžauskas pagal amžių ir sveikatos būklę gali būti proceso dalyviai - tai yra, ar gali atsakinėti į teisėjų, prokurorų, advokatų klausimus, teikti pašymus, duoti paaiškinimus.

A. Lileikis kaltinamas per nacių okupaciją pasmerkęs myriop 75, K. Gimžauskas - 5 žydus.

Už praeities nuslėpimą A. Lileikis ir K. Gimžauskas neteko JAV pilietybės ir buvo priversti išvykti iš tos šalies.

Jie abu savo kaltę neigia ir tvirtina dirbę Lietuvos antinaciniam pogrindžiui.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

K. Smirnovas apie pergalę prieš A. Butkevičių: kovojau taktiškai, taktiškai ir laimėjau (28)

Laidoje „Dėmesio centre“ – pokalbis su išrinktu Seimo nariu Kęstučiu Smirnovu, laimėjusiu prieš premjerą Algirdą Butkevičių Vilkaviškio apygardoje.

Klimatologas žada itin bjaurią žiemą (44)

Kai kuriuose Lietuvos regionuose jau pasirodė pirmosios snaigės bei šlapdriba. Tačiau klimatologų bei sinoptikų teigimu, gausaus sniego tikėtis dar negalima, o ir žiema vėl prognozuojama šiltesnė nei įprastai su daugiau šlapdribos, taip pat permainingomis temperatūromis.

Būsima koalicija: kas nori valdžios, o kas tik apsimeta? koalicija paaiškės jau penktadienį? (401)

Prasidėjusios konsultacijos su „valstiečiais“ dėl būsimos valdančiosios koalicijos praėjo strigti jau pačią pirmą dieną. Buvęs konservatorių (TS-LKD) lyderis Andrius Kubilius po daugiau nei valandą trukusio pokalbio su „valstiečių“ konsultacine grupe jį apibūdino vienu žodžiu – „migla“.

L. Linkevičius: valdžia olandams turi paaiškinti, ką iš tiesų reiškia Asociacijos susitarimas su Ukraina (69)

Nyderlandų vyriausybė ir parlamentas turi paaiškinti Asociacijos su Ukraina susitarimo skeptikams, kad jų referendume kelti nuogąstavimai neturi pagrindo ir nėra susiję su pačiu susitarimu, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

R. Karbauskis socdemams ir konservatoriams davė laiko iki penktadienio (145)

Valdančiąją koaliciją formuojanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) tikisi iki penktadienio išgirsti konservatorių ir socialdemokratų atsakymus, ar jie pasirengę derėtis dėl valdančiosios koalicijos formavimo.