Seimas laikinai atidėjo Vyriausybės skubos tvarka siūlomą svarstyti klausimą dėl motinystės išmokų mažinimo pirmaisiais vaiko auginimo metais 10 proc., antraisiais – 50 proc. Teisės ir teisėtvarkos komitetui iki ketvirtadienio ryto pavesta išsiaiškinti, ar toks sprendimas neprieštarauja Konstitucijai. Tokia galimybė taip pat išsakyta Teisės departamento išvadoje.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Nors Teisės departamentas klausimą nagrinėjo dar birželio 23 d., Seime jo išvada registruota trečiadienį, prieš pat įstatymo pataisos priėmimą.

Anot Teisės departamento, atsižvelgiant į tai, kad dėl ligos ir motinystės, kaip tam tikro juridinę reikšmę turinčio įvykio, išmokos kai kurioms asmenų grupėms mokamos iš valstybės biudžeto lėšų, kartu su šiuo įstatymo projektu turėtų būti teikiami atitinkamų įstatymų ir statutų pakeitimo įstatymų projektai. Priešingu atveju keičiamo įstatymo nuostatos galėtų būti vertinamos kaip pažeidžiančios konstitucinį asmenų lygiateisiškumo principą.

„Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas šiai išvadai pritarė, tačiau kartu su aptariamu įstatymo projektu atitinkamų įstatymų ir statutų pakeitimo įstatymų projektai nėra pateikti, todėl darytina išvada, kad teikiamas reguliavimas, kai mažinamos tik iš socialinio draudimo fondo lėšų mokamos motinystės (tėvystės) pašalpos, tačiau savo paskirtimi analogiškos išmokos, mokamos iš valstybės biudžeto lėšų nėra mažinamos, pažeidžia Konstitucijos preambulėje įtvirtintą teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės principus, Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintą asmenų lygiateisiškumo ir draudimo diskriminuoti asmenį dėl jo socialinės padėties principus“, - teigiama Teisės departamento išvadoje.

Teisininkai taip pat atkreipia dėmesį, kad šiuo metu yra nustatytas ydingas teisinis reguliavimas dėl motinystės (tėvystės) pašalpų mokėjimo.

„Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nuostatas ir kituose įstatymuose bei statutuose įtvirtintas analogiškus teisinius santykius reguliuojančias nuostatas, jei gimė daugiau negu vienas vaikas, motinystės (tėvystės) pašalpos didinamos atsižvelgiant į vienu metu gimusių vaikų skaičių (gimus dvynukams – du kartus, gimus trynukams – 3 kartus ir t.t.), taip pat motinai lieka teisė gauti išmoką už nėštumo ir gimdymo laiką.

Teisės departamento nuomone, toks reguliavimas nesiderina su socialinio draudimo principais, nėra proporcingas, nes ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokos kompensuoja netektas darbo užmokesčio pajamas, o darbo užmokestis ir socialinio draudimo įmokos mokamos nepriklausomai nuo vaikų skaičiaus, todėl šias nuostatas, analogiškus teisinius santykius reguliuojančių atitinkamų įstatymų ir statutų nuostatos keistinos“, - rašoma išvadoje.

Be to, pataisose pastebėta prieštaravimų. Pavyzdžiui, keičiamo įstatymo 21 straipsnio 4 dalyje siūlomos taisyklės, kad „jeigu apdraustasis, kuris gauna motinystės (tėvystės) pašalpą, turi draudžiamųjų pajamų, kurių dydis mažesnis už motinystės (tėvystės) pašalpą (bendrą šių pašalpų sumą), jam, iki vaikui sukaks vieni metai, mokamas šios pašalpos (bendros šių pašalpų sumos) ir jo atitinkamą mėnesį turėtų draudžiamųjų pajamų skirtumas, o kol vaikui sukaks dveji metai, - pašalpa mokama neatsižvelgiant į tai, ar apdraustasis turi draudžiamųjų pajamų“.

Taip pat teisininkams abejonių sukėlė nuostata, kad motinystės (tėvystės) pašalpos negali būti mažesnės už Vyriausybės nustatytą minimalią mėnesinę algą. Esą tai prieštarauja kitai pataisos nuostatai, kad šios išmokos mažinamos 10 proc.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (88)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (12)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Signalas išvykusiems: Lietuvoje verslas neranda 20–30 tūkst. darbuotojų (442)

„Mes turime dažniau klausyti jaunimo. Dažnai galvojame, kad vyresni – protingesni ir daugiau...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (8)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (66)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

Apmaudi klaida: įvaikinto, o vėliau biologiniam tėvui grąžinto kūdikio gyvenimas baigėsi tragiškai (1)

Vienai porai buvo priteista 3,25 mln. dolerių kompensacija, kai jų įvaikintą kūdikį nužudė...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ namuose atliko kratą, pareikšti įtarimai (133)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Didi diena: atidengtas paminklas A. Komskio nušautam pareigūnui Ramziui (59)

Trečiadienį Vilniaus rajone, Mickūnuose, atidengta skulptūra, skirta tarnybos metu žuvusiems...

Į Vilnių grįžęs „Dinner in the Sky“ vilios estiškais patiekalais ir gražiausiomis savaitės asmenukėmis (10)

Trečiadienį prasidėjo šeštoji gurmaniška „Dinner in the Sky“ viešnagė Vilniuje....

Ar naršyti internete darbo metu – nusikaltimas? (18)

Kas naujo internetinėse parduotuvėse? Kas rašoma „Facebook`e“? Gal atsirado naujų pasiūlymų...