Visą rytą pūtęs ledinis šiaurės vėjas ir siautusi pūga prieš pat vidurdienį nurimo. Pajūrio gamta pasigailėjo Georgijaus juostelėmis pasipuošusių klaipėdiečių, kurie susirinkę Skulptūrų parke prie memorialo žuvusiems kariams šventė gegužės 9-ąją.
© Mindaugas Milinis

Pro debesis švystelėjusi saulė jų priviliojo kelis šimtus. Visi jie nešėsi raudonus gvazdikus, tulpes, dažnas jų atlape segėjo rudai-juodą Georgijaus juostelę, vienas kitas net su Rusijos Federacijos vėliavos spalvų juostelėmis. Tarp susirinkusiųjų šmėsčiojo Sovietų sąjungos pasieniečių uniformas vilkinčių vyriškių, taip pat sovietine simbolika pasipuošusių moterų.

Stačiatikių šventikai sugiedojo giesmę už žuvusiuosius, jiems pritarė ir musulmonų dvasininkas. Po religinės ceremonijos prasidėjo šventinis minėjimas. Vaikai dainavo herojines dainas, Antihitlerinės koalicijos veteranų sąjungos atstovas perpasakojo sovietiniuose vadovėliuose parašytą istoriją, pasveikino susirinkusiuosius su švente ir išvardino per pastaruosius metus Anapilin iškeliavusių veteranų pavardes. Beje, jauniausiam gyvam veteranui šiuo metu apie 90 metų.

Rusijos Federacijos generalinis konsulas Klaipėdoje Aleksandras Gračiovas pasveikinęs susirinkusiuosius su švente be kita ko pridūrė: „Rusija niekuomet nedalino pergalės į savą ir svetimą. Mes dėkingi antihitlerinės koalicijos sąjungininkams, visiems kurie petys petin kovojo su nacistine kariuomene. Tačiau karo aidams blėstant nacistinio viruso vakcina, sukurta Niurnbergo tribunole, silpsta. Kai kuriose šalyse, taip pat ir Europos, atgimsta nacistinių idėjų ir vertybių propaganda, galvas kelia nacionalradikalai. Dažnėja bandymų falsifikuoti istoriją, fašistiniai budeliai sulyginami su tais, kurie išgelbėjo Europos tautas. Tokių veiksmų tikslas – akivaizdus.

Pasėti istorines-politines fobijas, kiršinti šalis ir tautas. Kelią rūpestį kai kuriose Europos šalyse, taip pat ir Ukrainoje, pradėta memorialų, skirtų įamžinti didvyrius išvaduotojus, niekinimas ir naikinimas. Tokiomis nelengvomis sąlygomis mes, didvyrių-išvaduotojų palikuonys, turime padaryti viską, kad nebūtų bandoma perrašyti Antrojo pasaulinio karo istorijos. Svarbu perteikti savo vaikams ir anūkams dėkingumą tai kartai, kuri paaukojo didžiajai pergalei milijonus gyvybių“, - kalbėjo A. Gračiovas.

V. Titovas pasigenda mero

Lietuvos rusų sąjungai atstovaujantis Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Viačeslavas Titovas jau kelintus metus iš savo kalboje žadėjo tęsti gegužės 9-osios minėjimą. Pasveikinęs veteranus ir išreiškęs susižavėjimą jų žygdarbiu V. Titovas rusiškai sakė: „Mieli veteranai, linkiu jums tvirtos sveikatos, taikaus dangaus jums ir jūsų artimiesiems. Mieli veteranai, mūsų venomis teka jūsų kraujas. Karių-nugalėtojų kraujas. Todėl mes kaip šventėme gegužės devintosios šventę, taip ir švęsime. Su didžiosios pergalės diena, ura!“

Tas pats V. Titovas prieš dvi savaites vykusiame Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdyje atstovaujantis jau prisipažino pasigedęs gegužės 9-osios renginiuose paties mero Vytauto Grubliausko. Išklausęs mero ataskaitą V. Titovas pateikė tokį klausimą (kalba netaisyta): „Čia toks klausimas, kurį uždavė klaipėdiečiai. Kaip žinoma, meras visų klaipėdiečių, ne tik vieno dalių. Klausimas toks. Kodėl jūs gegužės 9 nedalyvaujate mitinge pergalė diena? Aš manau, keturis metus. Čia kaip, jūsų didelio užimtumo, antra, principinga pozicija, trečia, arba jūs bijote savo liberalinio rinkėjo? Ar ketvirta varianta? Čia ne tik mano, čia daug klaipėdiečių šitą klausimą davė“, - laužyta lietuvių kalba klausė V. Titovas.

V. Grubliauskas į tai atsakė, kad jis mini gegužės 8-ąją: „Aš asmeniškai labiau švenčiu gegužės 8-ąją. Kada Europa švenčia išlaisvinimo dieną. Tačiau jokiu būdu nenuvertinu ir gegužės 9-osios, kaip šventės, kurią švenčia rusakalbių bendruomenė. Tam jie turi pilną teisę. Tai jie daro tradiciškai ir visuomet gauna reikiamus leidimus.

Sutikite, kad būnant meru viename asmenyje tikrai neįmanoma būti vienu metu daugelyje vietų. Turiu pavaduotojus, turiu atstovą. Manyčiau, jei nebūtų jokio savivaldybės atstovo, tai galbūt būtų galima vertinti taip, kaip jūs vertinate. Tačiau to nereikėtų jokiu būdu vertinti, kaip bendruomenės ignoravimą. Tačiau šita data turi tam tikrą dviprasmišką vertinimą, mano manymu. Pasaulio pergalę prieš fašizmą aš asmeniškai miniu gegužės 8-ąją. Bet nesmerkiu ir tų, kurie šią šventę žymi sekančią dieną“, - vengdamas aštrių kampų išsisuko V. Grubliauskas.

Šiandieniniame mitinge Klaipėdos miesto savivaldybei atstovavo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Michailovas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (29)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (339)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...