Vyriausybė, neatsižvelgusi į prezidento Valdo Adamkaus siūlymus, vėl teiks Seimui svarstyti „visuotinio sekimo direktyva“ vadinamą eurointegracinį Elektroninių ryšių įstatymą, kuriuo stacionaraus ir mobiliojo telefono ryšio paslaugas teikiančios bendrovės savo lėšomis įpareigojamos saugoti tam tikrą informaciją apie abonentus, reikalingus nusikaltimų tyrimo, atskleidimo ir baudžiamojo persekiojimo tikslams.
Seklys - karikatūra
© DELFI
Trečiadienį vykusiame posėdyje ministrų kabinetas pritarė patobulintam teisės akto variantui – jame nebekalbama apie duomenų saugojimą 12 mėnesių sunkių ir ypač sunkių nusikaltimų atvejais, o paliekamas minimalus 6 mėnesių terminas.

Tačiau Seimui teikiamame projekte nebus prezidento V. Adamkaus išsakytų siūlymų, jog duomenis saugoti privalančioms bendrovėms išlaidos turėtų būti kompensuotos iš valstybės biudžeto.

Pernai rugsėjį minimo teisės akto pataisas Seimas buvo jau priėmęs, tačiau prezidentas pasinaudojo veto teise, nes manė, jog stacionaraus ir mobiliojo telefono ryšio paslaugas teikiančioms bendrovėms yra užkraunama nepagrįsta finansinė našta – reikalaujamus duomenis saugoti savo lėšomis.

Prezidentas pasiūlė nustatyti, kad valstybės lėšomis būtų kompensuojamos išlaidos už įrangą, reikalingą minėtiems duomenims saugoti. Mat esą valstybė negali įpareigoti privačių ūkio subjektų rūpintis valstybės saugumu savo lėšomis.

2008 m. sausį parlamentarai, pasipiktinę prezidento nuolaidžiavimu ryšio operatoriams, nepritarė šalies vadovo siūlymams, tačiau nusprendė, jog taisyti įstatymą vis tiek reikia.

Bet Vyriausybė, iš naujo teikdama įstatymą Seimui, nutarė neatsižvelgti į prezidento išsakytas pastabas. Susisiekimo ministerijos siūlyme Vyriausybei rašoma, jog ministerija pakartotinai apklausė didžiuosius elektroninių ryšių paslaugų ir tinklų teikėjus ir „nė vienas iš jų neįvardijo net apytikslės papildomų kaštų sumos, susijusių su (...) direktyvos nuostatų įgyvendinimu, todėl į įstatymo projektą neįrašyta nuostata dėl iš įstatymo kylančios ekonominės naštos kompensavimo iš valstybės biudžeto“.

Pakartotinai svarstyti teikiamo teisės aktas reglamentuoja, kada, kur, kiek laiko ir su kuo žmogus kalbėjo telefonu, kam ir kada rašė trumpąsias žinutes. Taip pat būtų kaupiama informacija apie abonento buvimo vietą ryšio metu, duomenys apie neatsakytus skambučius, o ateityje – ir iš kokio kompiuterio bei kam žmogus rašo elektroninius laiškus.

Visi šie duomenys turi būti saugomi 6 mėnesius, o sunkių ir ypač sunkių nusikaltimų atvejais – 12 mėnesių. Šiuo metu operatorius duomenis turi saugoti 3 mėnesius, nors kai kuriais teisės aktais šis terminas pratęsiamas iki 6 mėnesių.

Elektroninių ryšių įstatymo pataisomis į Lietuvos teisę norima inkorporuoti Europos Parlamento (EP) ir Europos Tarybos (ET) Duomenų saugojimo direktyvą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tai jau ženklas? „Valstiečių“ ministerijoje atsirado postas buvusiai V. Tomaševskio bendražygei (9)

Žemės ūkio ministro, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovo Broniaus...

Artėja laikas, kai gatvėse situacija pasikeis kardinaliai (7)

Pirmąsias rugsėjo savaites eismas sostinėje taps kur kas intensyvesnis – į gatves išvažiuos...

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (35)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (193)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

„Islamo valstybės“ rėmėjai švenčia: juos žudydami mes darome jų vaikams paslaugą (113)

Naujienų agentūra „Amaq“ išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad teroristinė organizacija...

Darbdavių patyčias kentęs jaunuolis turi svarbų patarimą siekiantiems karjeros (19)

Sezoninis darbas jaunuoliams yra puiki galimybė užsidirbti, be to, anot specialistų tai labai...

K. Maksvytis: lietuviai Europos čempionate laimės medalius (2)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė artėja link pasirengimo ciklo...

Mokslininkai išsiaiškino „magiškųjų grybų“ paslaptį (5)

Tyrėjams pavyko perprasti psichoaktyvios „ magišk ųjų grybų“ medžiagos – psilocibino –...

Jauniausia someljė Lietuvoje: senajai kartai alkoholis lygu girtuoklystei (22)

Jauniausia Lietuvos someljė Silvija Umaraitė jaučia, kaip auga konkurentų gretos. „Anksčiau...