Vyriausybės sprendimu ministrai reprezentavimui galės išleisti nebe tris vidutinius mėnesinius darbo užmokesčius (VMDU), o keturis - po 5079 litus. Pasak dienraščio "Lietuvos žinios", šio nutarimo projektą parengė Finansų ministerija (FM).
© Corbis
FM atstovų teigimu, ministrams daugiau pinigų reikia todėl, kad Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą padaugėjo vizitų, oficialių priėmimų, susitikimų. Tačiau daug keliaujančio ir dažnai užsienio svečius priimančio premjero fondas liko toks pat - 3 VMDU.

Nei Vyriausybės vadovas, nei ministrai už reprezentavimo fondų lėšų panaudojimą neprivalo atsiskaityti. Kam išleidžiami šie pinigai, žino tik jie patys, nes fondais disponuoja savo nuožiūra. Todėl patvirtinti, ar lėšos išleistos reprezentavimui, neįmanoma.

Pagal nustatytą tvarką iš reprezentacinių fondų turėtų būti dengiamos išlaidos, skirtos dovanoms, suvenyrams, gėlėms per vizitus ir priėmimus pirkti, svečiams priimti, taip pat atsirandančios lankantis švietimo ir sveikatos apsaugos įstaigose bei labdaros ir kultūros renginiuose. Be to, premjeras ir ministrai švenčių proga gali nupirkti dovanėlių vaikams, sušelpti per stichines nelaimes nukentėjusius asmenis.

Žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė teigė reprezentacinių išlaidų turinti nemažai, tačiau tikino nei raginusi, nei kritikavusi FM projektą.

"Turint galvoje tokio žingsnio nepopuliarumą, galbūt galėjome ir apsieiti be to padidinimo. Tačiau jis tikriausiai įvertintas atsižvelgus į daugumos Vyriausybės narių poreikius. Manau, nė vienas ministras iš to nepralobs, o reprezentacijai bus padaryta teigiama įtaka", - sakė K.Prunskienė.

Ministrė tvirtino, kad jai pačiai dažnai tenka kur nors pakviesti kolegas Briuselyje, įteikti lietuviškų suvenyrų.

Paklausta, kaip vertina nuostatą, kad už reprezentacinių lėšų panaudojimą neprivalu atsiskaityti, K.Prunskienė sakė mananti, jog tai tarptautinė tradicija.

"Tie pinigai, palyginti su užsienio kolegų, yra labai kuklūs. Jei reikėtų jiems tvarkyti atskirą buhalteriją, tai jau nebūtų reprezentacinės išlaidos", - teigė K.Prunskienė. Ji sakė turinti nemažai išlaidų, kurių reprezentacijai nepriskirianti - tai labdarai nukreipiamos lėšos.

Reprezentavimo fondus turi ne tik ministrai ir premjeras, bet ir jų vadovaujamos ministerijos, Vyriausybės kanceliarija. Ši reprezentavimui turi teisę išleisti iki 5 proc. paprastųjų išlaidų, tai yra daugiausia 1,2 mln. litų. Tačiau tiek lėšų nepanaudojama.

Pavyzdžiui, šiais metais, Vyriausybės kanceliarijos Finansų skyriaus vedėjos Zitos Riškuvienės teigimu, reprezentacija kainavo apie 940 tūkst. litų.

Aukščiausius kitų šalių vadovus priimanti Prezidentūra kasmet reprezentacinėms išlaidoms skiria maždaug 500-600 tūkst. litų.Tačiau asmeninis valstybės vadovo reprezentavimo fondas dabar pasidarė mažesnis už ministrų. Jis, kaip ir premjero, siekia 3 VMDU (3479 litų). Tačiau dėl šių pinigų panaudojimo prezidentas taip pat neprivalo atsiskaityti.

Seimas reprezentavimui kasmet išleidžia apie 600 tūkst. litų, nors pagal nustatytą tvarką šioms reikmėms galėtų skirti per 3 milijonus. Pasak parlamento kanceliarijos Finansų departamento direktorės Danutės Petrauskienės, paprastai panaudojamos lėšos tesudaro apie 22-23 proc. nustatyto maksimumo.

Reprezentaciniai pinigai naudojami delegacijoms iš kitų valstybių priimti, Seimo vadovų vizitams į užsienį aprūpinti, pirkti dovanoms.

Tačiau asmeninis Seimo pirmininko reprezentacinis fondas yra keliskart didesnis už prezidento, premjero ir ministrų. Parlamento vadovas gali kiekvieną mėnesį disponuoti net 12 VMDU (per 15 tūkst. litų) dydžio fondu.

Šiuo metu Seimui svarstant savo Statuto pataisų paketą esama siūlymo šį fondą sumažinti iki 3 VMDU. Tačiau jam jau nepritarė parlamentinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Kita vertus, Statute siekiama įtvirtinti nuostatą, kad Seimo pirmininkas turi atsiskaityti už visų, o ne pusės fondo lėšų panaudojimą, kaip yra dabar.

Opozicijai priklausantys Seimo nariai, įtariantys, kad fondu gali būti piktnaudžiaujama siekiant politinių tikslų, jau ne kartą siūlė jį gerokai sumažinti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (106)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (196)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (287)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (567)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (55)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (199)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...